Сорбат калію: вплив на здоров’я

Читаючи етикетки, ми з занепокоєнням спостерігаємо загадкові інгредієнти з буквою Є. Але обов’язково вони шкідливі для нашого здоров’я? Виявляється, що ні. Взяти хоча б сорбат калію. Його вплив на здоров’я мінімально.

Більше того – він вважається одним з найбільш безпечних для організму консервантів. Давайте придивимося до неї уважніше!

Знайомтеся: сорбат калію

Застосування консервантів у продуктах харчування прийшло до нас разом з цивілізацією, бурхливими темпами життя. Сьогодні у нас немає часу на довгий приготування їжі, але зате є доступ до численних хімічних речовин, використання яких не просто робить їжу більш привабливою, але і підвищує якість продукту.

До них відноситься і сорбат калію. Що це таке і чим шкідливо це речовина? Це калієва сіль сорбінової кислоти. Вона має майже ті ж властивості, що і сама кислота, але у формі солі краще розчиняється у воді. З хімічної точки зору це речовина, яка виходить в результаті взаємодії сорбінової кислоти з гідроксидом калію. Речовина може бути натуральним (його отримують з насіння ряду рослин), але в харчовій промисловості використовують синтетичну добавку – гранульоване або порошкоподібна речовина білого або жовтуватого кольору. Виробники люблять сорбат калію за те, що, крім іншого, у нього немає запаху, він не надає продуктам свого присмаку.

Сорбат калію в якості харчової добавки позначається Е202 і використовується в харчовій промисловості досить широко. Тому якщо б нам прийшло в голову повністю виключити зі свого раціону їжу з такою речовиною, то довелося б проігнорувати більшість високо перероблених продуктів. Навіщо його включають до їх складу?

Речовина інгібує розвиток різних мікроорганізмів — грибів, бактерій, дріжджів, а також дію ферментів, які здатні впливати на швидкість псування продуктів. Тим самим воно збільшує придатність їжі до вживання.

Примітно, що, пригнічуючи життєдіяльність шкідливих мікроорганізмів, сорбат калію «не чіпає» корисні молочнокислі бактерії, що є частиною бактеріальної флори організму людини.

Де ховається Е202?

Е202 додають як консервант в джеми, желе, маргарин, соуси, шоколад, масло, рибу (наприклад, до копчення свіжі тушки опускають в розчин цієї речовини). Нерідко його також включають до складу зацукрованих або сушених фруктів і овочів, хлібобулочних виробів, сирів плавлених сирків, підданого термічній обробці м’яса, безалкогольних напоїв. Сорбіт калію додають навіть у вино, де ця речовина впливає на його подальшу ферментацію.

Використовується він також у фармацевтичній промисловості, наприклад, в ліках, мазях, а також знаходить застосування в косметиці: в шампунях, кремах, складах для особистої гігієни. Чому цим речовиною виробники користуються так активно?

Момент істини: сорбат калію (добавка е202) заподіює шкоду або немає?

Калієва сіль сорбінової кислоти на світовому рівні визнана однією з найбільш безпечних харчових добавок.

Спільний комітет експертів ФАО/ВООЗ з харчових добавок (JECFA) визначив його ADI (допустиме добове споживання) як 25 мг на кілограм маси тіла.

Цей показник вказує, в якій кількості та чи інша речовина можна вживати кожен день протягом усього життя і при цьому не завдавати ніякої шкоди здоров’ю. Якщо порівнювати з іншими «Е» та ін., визначена експертами доза дуже висока. Це говорить про безпеку Е202.

Якщо виходити з того, що частка сорбату калію в продуктах становить в середньому 0,1%, то важить приблизно 70 кг людина може без шкоди для здоров’я з’їсти майже 2 кг їжі з цим консервантом.

З яких доданків складається така репутація?

  • Утилізація організмом

В ході досліджень вчені з’ясували, що калієва сіль сорбінової кислоти метаболізується в тілі людини так само, як це відбувається з жирними кислотами, а також стає джерелом енергії. В кінцевому підсумку з неї утворюються вода і вуглекислий газ.

  • Нетоксичність

Речовина вважається нетоксичним, оскільки піддається процесу бета-окислення, в ході якого мітохондрії перетворюють його в енергію. Воно не накопичується в організмі, не виявляє тератогенної, мутагенної та канцерогенної дії.

  • Низька алергенність

Е202 демонструє мінімальний сенсибилизирующий потенціал з усіх харчових добавок. У деяких випадках сорбат калію може надати негативний вплив на організм, спровокувавши алергічні реакції, наприклад, роздратування шкіри (висип), астматичний напад, біль у животі, пронос або блювання. Проте це трапляється дуже рідко і у випадку перевищення рекомендованих доз.

При користуванні косметичними та уходовыми засобами з сорбатами калію у складі особливо чутливі люди можуть зіткнутися з роздратуванням шкіри і почервоніння очей. Однак з’ясувалося, що такий ефект проявляється при концентрації речовини 0,5% і вище, в той час як в косметичній продукції її частка становить не більше 0,2%.

Слід зазначити, що калієва сіль сорбінової кислоти не раз ставала об’єктом численних досліджень на мишах і щурах. Наприклад, проводився експеримент, в рамках якого тваринам протягом 90 днів давали їжу з вмістом 8% сорбату калію. Через 3 місяці в їх організмі вчені не знайшли ніяких змін — тільки трохи збільшилася печінка. У разі раціону з вмістом 4% цієї речовини орган нітрохи не змінився. В ході ще одного експерименту протягом 1000 днів мишам разом з їжею давали сорбінову кислоту в різних кількостях– 0%, 0,1%, 0,5%, 5%. Дослідники прийшли до висновку, що ніякої різниці в зрості, плодючості, термін життя, поведінці між групами тварин не виявилося.

Консервуємо самі!

Багато споживачі знають про відносній безпеці добавки і тому з задоволенням використовують консервуючі властивості сорбату калію, готуючи домашні страви. Його можна купити (наприклад, через інтернет) і розвести до розчину 25%.

Щоб приготувати склад, наприклад, з 25 г сорбату калію, розчиніть їх у 75 мілілітрах води температури 20°C — виходить розчин об’ємом 100 мл Його ретельно розмішайте, щільно закрийте в баночці і поставте в прохолодне і темне місце. Якщо хочете, щоб приготована вами їжа зберігалася довше, перед термічною обробкою додайте 1 чайну ложку (5 мл) консерванту в блюдо.

Консервант сорбат калію не чинить негативного впливу на здоров’я, якщо споживати його в невеликих кількостях. Він захищає продукти від псування, а наші тіла – від отруєнь, тому ставити його в ряд з більш шкідливими харчовими добавками було б несправедливо. Але важливо пам’ятати: якщо раціон буде складатися суцільно з продуктів, містять Е202 та інші «Е», то ми нашкодимо здоров’ю і спровокуємо численні проблеми з самопочуттям.

Залишити коментар