Сонячні годинники своїми руками

Сад або дачна ділянка – місце відпочинку від суєти і турбот. Багато проводять у таких рукотворних куточках природи вихідні та відпустки, відзначають весняні та літні свята. Щоб ваш заміський ділянку виглядав незвично, варто потурбуватися про елементи декору. Оригінальною прикрасою послужать сонячні годинники, зроблені своїми руками.

Зі смаком виготовлені і правильно розміщені сонячні години перетворюють присадибна сад у вишуканий класичний парк, дивують гостей і радують господарів. Крім того, така прикраса у дусі старовини можна використовувати за прямим призначенням – під час прогулянки і пікніка наручний годинник вам не знадобляться. Як зробити сонячні годинники своїми руками? Для цього не доведеться довго працювати, так як мова йде про дуже простому пристрої.

Як змусити сонечко підказати, котра година?

Щоб змайструвати сонячні годинники своїми руками для саду, спочатку треба придбати матеріал, якому не страшні дощі й сніги. Фахівці радять використовувати:

 • камінь;
 • цемент;
 • залізо;
 • деревину;
 • пластик;
 • гравійну відсипання.

Не забувайте, що роль годинникової стрілки буде виконувати тінь, тому потрібно подбати про те, щоб основа для циферблату була світлих тонів. Така основа називається «кадран», а штир, прикріплений до неї, – «гномон». Гномоны роблять із залізних прутів, куточків плитки, дроту і т. д.

Вертикальні годинник

Вертикальні сонячні годинники, виготовлені своїми руками, прикрашають стіни, стовпи або огорожі, перетворюючи сіру поверхню у твір мистецтва. Вони повідомляють час, наближений до точного, якщо «годинниковий майстер» не помилився в географічних розрахунках.

 1. Розташуйте кадран так, щоб він був направлений в південну сторону під прямим кутом по відношенню до полуденної лінії.
 2. Закріпіть гномон трохи вище центральній частині основи і нахиліть його на південь (близько 90° від лінії вертикалі, віднявши широту місцевості).
 3. Нанесіть на кадран цифрові позначки, через кожну годину фіксуючи, де розміщується тінь.

Горизонтальні годинник

Такі годинники часто встановлюють на траві, посеред клумби або створюють з їх допомогою затишний острівець в центрі маленького водоймища.

Щоб відзначити поділу на циферблаті, можна скористатися каменями, пнями, черепашками.

 1. Накресліть на обраному матеріалі коло.
 2. Посередині кола закріпіть стрижень, який буде служити гномоном.
 3. Починаючи від центральної точки кола, проведіть рівну лінію на північ, щоб відзначити астрономічний опівдні.
 4. Розділіть майбутній циферблат на 24 однакових ділянки.
 5. Нахиліть гномон у бік півночі під кутом, відповідним широтою вашого місця перебування, – в результаті кожна ділянка буде дорівнює 15°.

«Дитячі» годинник

Якщо ви хочете своїми руками змайструвати сонячні години для дитячого садка, будьте готові до того, що хлопцям не сподобаються ні горизонтальні, ні вертикальні годинник. Адже їх не можна взяти з собою і розмістити на улюбленій галявині або ігровому майданчику!

Порадуйте малюків і зробіть для них портативні годинник.

 1. Візьміть плоску картонну коробку невеликого розміру і обклейте її папером деревного кольору.
 2. На картоні намалюйте прямокутник або коло.
 3. Проведіть по центру риску і зробити на ній надріз для установки гномона.
 4. Зробіть стрижень з пластику або цупкого картону.
 5. Щоб гномон був встановлений максимально точно, з допомогою компаса визначте південь і нахиліть в цю сторону вістрі стрижня під кутом широти вашого селища. При цьому північ буде відповідати полуденного часу.
 6. Помістіть стрижень в отвір і закріпіть клеєм.
 7. Щогодини робіть позначку, куди гномон відкидає тінь, щоб розділити циферблат на 24 частини.

Встановлюючи сонячні години, пам’ятайте, що красу необхідно поєднувати з практичністю. Крім того, що вони повинні знаходитися далеко від дерев і будівель, які можуть перешкодити гномону відкидати тінь. Потрібно враховувати географічні особливості вашого місця проживання. Якщо ви живете в регіоні, де полудень настає не в 12.00, краще всього визначити полуденну лінію шляхом простого досвіду: лист щільного паперу під прямим кутом застроміть гвоздик і через кожні 15 хвилин відзначайте положення тіні. Потім з’єднавши всі позначки лінією за 3 години і зафіксуйте мінімальну тінь – це і є лінія полудня.

Сонячні години, виготовлені і встановлені на дачі своїми руками, принесуть користь, створять в саду цікаву атмосферу, здивують дорослих і приведуть у захват дітей. Таке давнє пристрій можна розмістити на землі або на вертикальній поверхні, зробити переносним, а також прикрасити по своєму смаку. Відтворіть цей гаджет» — і сонечко завжди буде підказувати вам час!

Залишити коментар