Що робити, якщо йде скорочення на роботі: права співробітників

Бути юридично грамотним людиною в різних питаннях необхідно. Особливо, коли справа стосується трудового кодексу.

Що потрібно знати і які вжити заходи, якщо потрапили під скорочення на роботі?

Кого не можна скорочувати

Розірвання трудового договору незаконно:

 • з працівником, що знаходяться в цей момент на лікарняному або у відпустці;
 • з працівницею, у якої дитина не досягла 3-річного віку;
 • коли співробітник виховує дитину до 14 років самостійно (якщо він «особливий», то вікова категорія збільшується до 18);
 • у співробітника багатодітна сім’я (з інвалідом і дитиною до 3-х років).

Як уникнути скорочення на роботі

По-перше, завжди необхідно підписувати папери після уважного вивчення, так як не рідко роботодавці заповнюють їх «заднім» числом». В майбутньому така помилка багато в чому вплине на права працівника (пенсіонера) і не дозволить захистити його від неправомірних дій з боку організації.

Отже, перевага не потрапляти в список скороченого штату мають працівники з високою продуктивністю і достатнім рівнем кваліфікації. Що робити при скороченні на роботі, якщо обидва чинники рівносильні одна одній?

Після уважного вивчення необхідної документації роботодавець віддає перевагу працівникам:

 • з 2 або більше утриманцями піклуванням;
 • у яких немає членів сім’ї з самостійним заробітком;
 • з тривалим, а головне, безперервним стажем роботи;
 • студентам університетів або спеціалізованих коледжів, технікумів;
 • учасникам військових дій;
 • колишнім військовослужбовцям (термін звільнення зі служби не повинен перевищувати двох років);
 • отримали професійні захворювання і трудові каліцтва.

Скорочення на роботі: права працівника

Основні права працівників:

 • після повідомлення про скорочення роботодавець зобов’язаний запропонувати будь-яку іншу посаду, у тому числі і вакантну;
 • організація зобов’язана не менш ніж за 2 місяці письмово під розписку попередити осіб, що потрапили в список скороченого штату;
 • після згоди (письмового) двох сторін після закінчення встановленого законодавством двомісячного терміну, трудовий договір розривається;
 • коли роботодавець вирішує звільнити співробітника, в тому числі і пенсіонера, під час чергової відпустки або лікарняного, то його дії визнаються незаконними;
 • також не можна звільнити працівника, якщо в новому штатному розписі є посада, яку він займав;
 • у день звільнення роботодавець зобов’язаний виплатити всі суми. Також після заповнення певної графи повернути трудову книжку.

Крім того, працівник має право нагадати роботодавцю, що в його обов’язки входить не менше ніж за 60 днів до початку скорочення повідомити всі органи служб зайнятості.

Проте в список скороченого штату потрапляють як окремі особи, так і цілі відділи з підрозділами. У будь-якому випадку порушення всіх перерахованих раніше прав незаконно.

Відновлення на роботі після скорочення

Відновлення здійснюється тільки тоді, коли роботодавець порушить перевага на залишення працівника. У цьому випадку дії організації будуть визнані незаконними, а працівник отримає можливість на відновлення.

Що робити якщо хочуть звільнити з роботи без скорочення

Якщо працівник вважає, що керівництво обрало його в число скороченого штату не обгрунтовано, то можливо оскарження звільнення через суд, а значить, є шанс на відновлення. На жаль, дії організації до скорочення оскаржити не вийде.

Справа в тому, що повідомлення працівника про скорочення не порушує його прав.

У залі суду вам необхідно довести, що ваша продуктивність і ефективність праці, а також кваліфікаційні навички краще за інших колег. Доказами можуть бути документи та засвідчені свідчення. Готувати пакет документів бажано заздалегідь, до настання процедури скорочення.

Скорочення пенсіонера з постійної роботи

Процедура скорочення пенсіонера повністю відповідає порядку, встановленому для робітників інших вікових категорій. Тобто пенсіонера повинні повідомити (у письмовому вигляді) про розірвання трудового договору, і після йому нараховується компенсація.

Однак якщо у пенсіонера з’являється нова робота до закінчення строку покладених двох місяців і він в письмовому порядку повідомив про це роботодавця, то останній має право на дострокове розірвання договору.

Так само, як і інші співробітники, що пенсіонер має право на відновлення, але тільки після пред’явлення суду всіх необхідних документів.

Компенсація за скорочення з роботи

Після повідомлення про скорочення починається строк відведений співробітнику для пошуку нової роботи. Однак наявні вакансії спочатку повинна запропонувати організація (місце роботи), а працівник при бажанні може прийняти пропозицію влаштуватися на нову посаду.

Після закінчення двомісячного строку виноситься наказ про звільнення вноситься відповідна запис в трудову книжку і проводиться остаточна виплата, тобто компенсація за скорочення:

1. Вихідна допомога;
2. Компенсація за невикористання чергової відпустки;
3. Невиплачена заробітна плата.

Які виплати при скороченні з роботи

Згідно статті 178 ТК РФ, після звільнення працівникам виплачується така компенсація:

 • вихідна допомога (1 середньомісячний заробіток);
 • 2 місяця здійснюється виплата (компенсація) до нового працевлаштування;
 • третій місяць додаткова виплата, згідно з рішенням служби зайнятості.

Крім того, з письмової згоди працівника скорочення з роботи (виплати при цьому буду називатися додатковими) може бути здійснено до закінчення двомісячного терміну.

Лікарняний після скорочення з роботи

Оплата відбувається тоді, коли захворювання або отримана травма виникли протягом 30 днів з дня припинення діяльності робочої (за ТД). Однак за умови, що до цього моменту співробітник не знайшов нове робоче місце. Однак факт непрацездатності у відведений термін (30 днів) можливий після офіційного підтвердження, тобто пред’явлення лікарняного листа.

Компенсація здійснюється за встановленими правилами. Таким чином, непрацездатний працівник зобов’язаний отримати не тільки допомогу, але і виплати за лікарняний.

Так як в момент хвороби фізична особа не є працівником певної організації, то найчастіше графа «Назва установи» залишається не заповненою. Вписати назву можна тільки чорною ручкою.

Навіть якщо співробітник, який звернувся за виплатою лікарняного відпустки, не працює, це не позбавляє можливості утримати з нього ПДФО. Адже роботодавець у будь-якому випадку повинен виконувати обов’язки податкового агента.

Якщо звістка про скорочення прийшла до працівника під час лікарняного, то такі дії з боку роботодавця вважаються незаконними, так як він зобов’язаний дочекатися виходу співробітника на роботу, тільки після цього пред’явити йому відповідний документ.

Страхування від скорочення на роботі

Підготуватися до втрати роботи можна як самостійно, так і за допомогою спеціальної програми. Безумовно, даний поліс не здатний забезпечити працівника, пенсіонера або іншої посадової особи від скорочення, але допоможе пережити проблеми, пов’язані з фінансами.

Для цього клієнтові банку необхідно щорічно оплачувати вартість поліса. Після настання скорочення фізична особа отримає певну грошову компенсацію, що дозволить пережити можливі фінансові утруднення до пошуку нового місця роботи.

Найчастіше цю страховку оформляють у вигляді доповнення до кредитного договору.

Залишити коментар