Скільки триває тічка у собак?

Не тільки організм людини подає йому знаки про внутрішніх змінах у тварин велика частина процесів протікає аналогічно, тому нічого дивного, що менструальний цикл, притаманний жінці зі сформованої репродуктивною системою, є і у собак.

Тільки називається інакше – тічка або эстральный цикл, і має дещо інший графік, а також іншої внутрішній механізм. Однак у деяких тонкощів, включаючи поведінку тварини в ці дні, маса збігів. Коли починається тічка у собак та скільки триває? Що потрібно робити в цей момент господарям?

Скільки часу триває тічка у собак?

Цей природний процес, як і жіночий менструальний цикл – сигнал організму про те, що репродуктивна система тваринного практично (на момент першої тічки ще не повністю) сформувалася і готова до виношування потомства.

Для розуміння тривалості тічки потрібно розібратися в тому, що саме відбувається в організмі собаки. Фахівці поділяють весь цей період на 4 фази:

 1. Проэструс – найдовша, може віднімати цілих 10 діб, хоча переважно на неї відводиться близько тижня. Кінологи називають цей етап «предтечка», т. к. він тільки готує організм до основного процесу та його тривалість деякими ветеринарами не включається у строк самої тічки. В цей час, по-перше, з’являються зовнішні ознаки готовності собаки до тічці; по-друге, всередині відбувається зростання фолікулів, а також стрибок рівня естрогену, а слизова матки, що носить назву «ендометрій», потовщується.
 2. Еструс – основна фаза естрального циклу, на якій кількість виробленого естрогену досягає свого максимуму, і одночасно з цим тварина перебуває на піку збудження і готовності до спарювання. Крім того, на цей же період (саме його початок) припадає і овуляція – тобто вихід готової до запліднення яйцеклітини. Незважаючи на те, що тривалість овуляції – всього 2 дні, сексуальна активність собаки може тривати довше.
 3. Метаэструс – період тічки, настає, якщо в’язка не трапилася. Вироблення естрогену затихає, йому на зміну приходить активна секреція прогестерону. Виділення на даному етапі припиняються, тому деякі фахівці позначають метаэструс кінцем тічки.
 4. Диэструс – остання фаза, на якій відновлюється (знижується), гормональний фон, спадає збудження. В сутності, диэструс – це скоріше проміжний етап між течками, який може тривати 3-5 місяців.

Таким чином, навіть відповідь на питання, скільки триває тічка у собаки, буде мати кілька варіантів. Якщо мати на увазі лише активну фазу готовності до в’язки, це трохи більше тижня – близько 9 днів. Якщо говорити про всю тривалість від підготовчого етапу до фінального, це майже 3 тижні. Фахівці встановлюють коридор 20-28 діб (диэструс, відповідно, не включається). Однак ці цифри усереднені, і реальна тривалість тічки у собак середніх порід і дрібних буде відрізнятися так само, як тривалість першої і, наприклад, п’ятої тічки.

Коли починається тічка у собаки?

Деякі фахівці стверджують, що вперше собака проходить через це, коли у неї змінюються зуби, проте насправді прив’язки до даного процесу у естрального циклу немає, і день початку першої тічки визначається генетичною схильністю. Тут враховується і те, як це відбувалося у батьків, і особливості породи, і навіть умови, у яких перебуває тварина. Стресові ситуації впливають на гормональний фон і розвиток організму, внаслідок чого можлива затримка тічки, так і, навпаки, занадто раннє її початок.

 • Імовірно перша тічка буває у собак, які досягли віку на півроку, але розумніше орієнтуватися на коридор від 6 до 10 місяців, якщо мова про тварину, що належить до числа дрібних порід, і від 6 до 13 місяців – для вихованця, що належить групі середніх і великих порід.

Ще один момент при дозріванні репродуктивної системи ріднить собак і людини: перша тічка може не володіти всіма ознаками вже усталеного циклу, а також може протікати в скороченому режимі: тобто не займати визначених 3-х тижнів, а також може бути практично позбавлена виділень. З цієї причини нерідко господарі не помічають першу тічку своєї собаки.

Щодо даного процесу потрібно зробити ще одне зауваження: деякі власники собак, особливо займаються їх розведенням, дуже уважно стежать за станом здоров’я тварин і намагаються, щоб все було «за графіком». Відповідно, якщо не починається тічка в зазначеному проміжку часу, вони терміново намагаються зв’язатися з ветеринаром і з’ясувати, чи все в порядку. Фахівці запевняють – і для маленьких порід, і для великих однаково нормальним вважається відсутність тічки до досягнення собакою віку в 1,5 року. Замислюватися про репродуктивні проблеми тварини до цього моменту не варто.

Ознаки початку тічки у собак

В більшості випадків, про те, що у собаки почався эстральный цикл, говорять не фізіологічні зміни, а психологічні – першим змінюється поведінка.

В силу того, що зростає рівень естрогену, а з ним і статеве збудження, тварина стає особливо грайливим і активним, але при цьому може і проявляти напади раптової агресії. До серйозної злоби справа доходить рідко, але перепади з благодушного повискування до настороженого рику цілком можливі.

 • Всупереч численним припущенням, далеко не всі 3-4 тижні тічки суки намагаються підібратися ближче до псів. На етапі проэструса вони можуть ставитися до протилежної статі агресивно, а підпускати до себе починають лише в момент овуляції і після неї (декілька днів).

Крім поведінкових факторів з’являється і кілька фізіологічних ознак, які можуть сказати про те, що у собаки почалася тічка:

 • активне сечовипускання;
 • кров’янисті виділення;
 • набрякання статевих органів.

Останній ознака переважно спостерігається під час проэструса, а до эструсу відбувається розкриття петлі як готовність до в’язки.

Що ж до виділень, у рідкісних випадках їх немає зовсім, але переважно вони з’являються вже на початковому етапі і характеризуються яскравим кольором і рясністю. Навіть якщо тварина їх злизує, сліди на спальному місці і в ін. зонах перебування собаки можуть залишатися. Для захисту поверхонь ветеринари радять одягати сукам спеціальні труси, або повністю позбавитися від килимів. Ближче до эструсу виділення стають слабшими, а також втрачають насиченість кольору. Тепер вони ближче до жовтуватим, а до того ж густішають, нагадуючи слиз.

Як тічка залежить від породи?

Вище вже згадувалося, що коридор термінів, коли у собаки повинен початися эстральный цикл, залежить від генетики. У собак маленьких порід тічка починається в піврічному віці (рідше – в 8 місяців) і за тривалістю коротше, ніж у собак великих порід – 20 днів. У представників середніх і великих порід це 24-28 днів, а початися все може і зовсім, коли тварина досягне віку у 1,5-2 року.

Частота тічки теж визначається генетичними передумовами: наприклад, лайки тічка за рік всього 1, в той час як у деяких порід їх може бути і 3. Тут ж не виключена сезонність – у кого-то це весняно-літній період, а у кого-то завжди весна і осінь.

Порушення строків тічки у собаки

Незважаючи на те, що тривалість естрального циклу визначається породою, зовнішніми факторами, спадковістю і ще рядом моментів, відхилення від орієнтовно-встановлених строків мають місце бути і на них треба звертати увагу, якщо Ви не байдужі до здоров’я свого вихованця. Для цього необхідно відстежувати 2 параметра тічки:

 • частоту;
 • тривалість.

Класичною ситуацією, прийнятої за норму, вважається 2 тічки в рік, кожна з яких триває не довше 4-х тижнів. При цьому потрібно розуміти, що 2 рази в рік – це не лютий і квітень, а інші місяці проходять під егідою тиші: періоди спокою теж повинні бути однаковими, тому приблизна частота – раз на півроку. Існують винятки, частина з яких вказана вище, але їх мало.

 • Природним чином періоди спокою починають ставати довшим після того, як собака досягає похилого віку. Тут можливе скорочення частоти тічок до 1 рази в рік, при цьому зменшується їх вираженість, або симптоматика зовсім пропадає.
 • Перша тічка у собак тривати (в деяких випадках – і 2-а) може довше звичайного – це т. зв. «ювенальний затяжний проэструс». Його лякатися не варто, а от тривала тічка у дорослої суки – небезпечний сигнал, який може говорити про проблеми з гормонами, наличиях недоброякісних утворень, вульвовагініті.

Найголовнішим моментом, що визначає здоров’я тварини, є систематичність. Виключаючи першу тічку, яка відбувається у нестабільного організму, інші повинні проходити практично «за графіком», тому потрібно стежити за ним, а не за загальноприйнятими нормами. У випадку відхилень, особливо занадто різких, потрібно відвідати ветеринара.

Необхідно парування?

Якщо говорити про саму першої тічці, яка може розпочатися навіть у піврічної собаки, то тут в’язка не лише небажана, а й заборонена.

У цьому віці у тварини репродуктивна система ще повністю не сформувалася, собака ще сама – щеня, навіть якщо вона належить до категорії великих порід. Виношування потомства може стати небезпечним для її життя, а навіть якщо вона народить, немає гарантій, що зможе вигодувати, і що новонароджені цуценята будуть здорові. Більш того, фахівці наполягають, щоб до 3-їй тічки господарі не намагалися зробити в’язку – тільки з цього моменту собака може вважатися готовою до вагітності.

 • Якщо Ви плануєте потомство у своїй улюблениці, спаровувати суку з псом потрібно на 14-15 добу з моменту початку тічки.

В силу того, що природа заклала у тварин завдання відтворювати потомство, пропускати тічку одну за одною не варто: підвищиться ризик виникнення патологій репродуктивної системи. Якщо у Ваші плани поява цуценят у собаки не входить, її варто стерилізувати, але не поїти кожну тічку гормональними таблетками – це часто призводить до онкологиям.

Якщо ж Ви вирішили з якихось причин пропустити поточний эстральный цикл, під час прогулянок з собакою Вам доведеться старанно стежити за нею:

 • По-перше, переконайтеся, що тварина міцно сидить на повідку – через невгамовної активності і тяги до псів собака може зірватися і втекти.
 • По-друге, не допускайте садки стороннього кобеля, т. к. після Ви не зможете їх розборонити без критичних наслідків для себе.

Наостанок треба сказати, що гігієна собаки під час тічки теж почасти схожа з гігієною жінки, у якої протікає менструальний цикл – тварина не можна допускати у відкриті водойми, оскільки розкриття петлі і зміна мікрофлори піхви дає доступ патогенним мікроорганізмом і стає причиною виникнення інфекційних захворювань репродуктивної системи.

Залишити коментар