Скільки мл в гранчастій склянці води і муки?

У той час, коли космічні кораблі борознять простори Всесвіту і стрімко розвиваються нанотехнології, є предмети навколо нас, які не змінювалися з моменту їх створення. І при цьому вони не втрачають своєї затребуваності. Так, у кожного на кухні є гранований стакан — народна одиниця виміру. Розглянемо, скільки мл в гранчастій склянці.

Стакан звичайний гранований

Склянку з гранями у тому вигляді, до якого ми звикли, з’явився на світ понад 70 років тому. З тих пір жодна поважаюча себе господиня не обходиться в побуті без такого незамінного і огранованого як алмаз судини. І перш ніж розібратися, скільки чого можна насипати або налити в нього, коротко розповімо про об’єкт нашого дослідження.

Подейкують, що прообраз граненого склянки був представлений Петру І як найміцніше небитке виріб зі скла. Межі якраз і надавали йому фортеці. Однак цар-батюшка чоловіком був сильним і стаканчик той розбив. Але чомусь виріб це йому сподобалося, і з тих пір почалася історія гранчастого стакана.

Офіційні джерела стверджують, що першість у випуску граненого склянки належить радянської епохи. А зроблений він був у 43-му році ХХ століття на склодувній заводі в місті Гусь-Кришталевому за кресленнями відомого скульптора того часу Віри Мухіної.

Стакан розроблявся як універсальна посуд, яким, власне кажучи, він і став. Гранований стакан міцно увійшов у життя радянської людини, причому користувався популярністю в усіх верствах суспільства. В першу чергу їм були забезпечені всі установи громадського харчування. Без графина з водою і стоїть поруч гранчастого стакана не обходився жоден кабінет поважаючого себе начальника.

Бабусі на базарі відмірювали склянками смажене насіння, вуличні автомати з газованою водою наливали в них воду. А поїзди навіть сьогодні неможливо уявити без склянки гарячого чаю в красивому підстаканнику. Причому за рахунок використання товстого скла вдалося досягти відносної фортеці гранчастого стакана. Тепер він не розбивається, навіть якщо падає на асфальтовану поверхню з висоти 1 метр.

Класичний гранований стакан має такі розмірні характеристики:

  • діаметр денця — 55 мм;
  • діаметр по верхньому краю — 73 мм;
  • відстань від денця до верхнього краю — 110 мм;
  • ширина гладкого обідка вгорі склянки — 15 мм;
  • кількість граней-ребер — 16-20.

Зверніть увагу, що співвідношення висоти до діаметру дна склянки 2 до 1, а його розміри відповідають антропометричним даним людської долоні. Напевно, тому гранований стакан так зручно тримати в руці.

Обсяг граненого склянки

Виходячи з розмірів, товщини скла і майже циліндричної форми обсяг граненого склянки дорівнює 200-250 см3. Закономірне питання, чому при незмінних розмірах посудини його ємність варіюється на цілих 50 см3. Фокус, як мовиться, в повноти налитого склянки. Наприклад, скільки мл води в гранчастій склянці? Якщо наповнити склянку рівно по нижньому краю гладкого обідка, то обсяг води, як власне і будь-якої іншої рідини, дорівнюватиме 200 мл

Скільки мілілітрів в склянці, заповненому до верхнього краю? Розглянемо на такому прикладі. Казенну горілку в чарочних відмірювали склянками, наповненими до верху. З тих пір відомо, що 12 склянок є еквівалентом ? частини відра або 3 л. Отже, в 1 склянці скільки мілілітрів? Правильно — 250 мл

Склянка як міра сипучих продуктів

Крім того, що гранованим склянкою можна відміряти необхідну кількість рідин, його також використовують для вимірювання будь-яких сипучих продуктів. Важливо тільки усвідомити, що твердження 250 см3 = 250 мл = 250 г буде правильним лише для рідини. Для всіх інших продуктів 250 мілілітрів не завжди 250 грам, оскільки у кожного з них різна щільність і свою питому вагу.

Наприклад, скільки борошна 250 мл гранчастій склянці? Ми з вами вже знаємо, що 250 мілілітрів у склянці може бути, тільки якщо він заповнений до країв. Так от, якщо в гранований стакан насипати пшеничного борошна рівно по верхньому краю обідка, то її вага складе 150 грам. Таку ж кількість житнього борошна буде важити близько 130 грам.

Якщо ж брати за орієнтир нижню частину гладкого обідка гранчастого стакана, тобто обсяг, рівний 200 мілілітрів, то вага пшеничного борошна, насипаної до цього рівня, буде приблизно 120 грам, а житнього — близько 105 грам.

Закріпимо отримані знання на практиці. Наприклад, для рецепта необхідно взяти 200 грам молока і 500 грам житнього борошна. У стаканном еквіваленті це буде виглядати так: один гранований стакан молока, заповнений по нижньому краю гладкого обідка, і майже чотири повних склянки житнього борошна.

А для того щоб вам було легко орієнтуватися з вагою інгредієнтів під час приготування різних кулінарних шедеврів, пропонуємо використовувати таблицю заходів сипучих продуктів в гранчастій склянці і інших еквівалентів їх ваги.

Найменування продукту Вага в 200 мл гранчастій склянці, м Кількість столових ложок, шт.
Вода, соки, компоти 200 10-11
Молоко 200 10-11
Згущене молоко 360 12
Цукор-пісок 180 7-8
Цукрова пудра 160 7
Борошно пшенична 120 5
Мука житня 105 4
Сметана 210 8
Олія рослинна 190 9-10
Масло топлене 190 9-10
Крупа гречана 165 6 ?
Крупа манна 150 6
Рис білий 180 7
Какао-порошок 130 8
Варення, джем 275 6
Ізюм 155 6
Макові зерна 135 7 ?
Мед рідкий 265 7 ?
Сіль середнього помелу 260 8-9
Оцет 200 10-11
Кислота лимонна 160-170 8
Пластівці вівсяні 80 5-6
Квасоля 176 6
Борошно кукурудзяне 130 4 ?
Крупа ячна 145 7
Молоко сухе 100 5

Зі старим добрим гранованим другом на кухні нашим господиням не знадобляться ні мірні стаканчики і ложечки, ні ваги. Всі ці предмети тільки захаращують і без того невеликі кухні. А стакан місця багато не займає: покористувався, помив і назад на поличку поставив. Не те, що ваги. Їх потрібно кудись прилаштувати так, щоб не заважали, але й були завжди під рукою. Але найогидніше в них — це батарейки, які завжди розряджаються в невідповідний момент, і тоді ми знову згадуємо про склянці.

Залишити коментар