Скільки градусів в шампанському?

Шампанське – напій свята і веселощів. Воно супроводжує нас по життю своїми веселими бульбашками практично в кожному святі, а іноді має і ритуальний підтекст. Так, при спуску корабля на воду пляшку ігристого вина розбивають на щастя. Цікавий той факт, що смачне питво ще й досить п’яне, а це породжує інтерес до того, скільки градусів в шампанському.

Шампанське вино: градуси, обороти, масова частка спирту

Найпростішим способом з’ясувати, скільки градусів алкоголю в шампанському, буде етикетка, де вказано об’ємна частка спирту. У відомого з часів СРСР бренду «Радянське шампанське» вона становила 10,5-12,5%. Якщо враховувати, образно кажучи, «середню температуру по лікарні», то відсоток вмісту спирту в ігристих винах коливається в межах 5-18. А ми спробуємо трохи розібратися в темі з творчим підходом до пошуку відповіді.

Шампанське з Шампані

Шампанським можуть називати тільки вино, отримане шляхом природного бродіння і насичене вуглекислим газом. Воно виготовляється у Франції, а саме в провінції Шампань. До речі, від її назви і народилося ім’я напою. Такий продукт виходить з певних сортів винограду в результаті застосування вторинного бродіння виноматеріалів у пляшці.

Виробники ігристих вин багатьох країн використовують слово «шампанське», що не зовсім правильно, оскільки так може називатися вино з регіону Шампань, причому воно повинно відповідати усім вимогам, прописаним у зводі правил, спеціально розроблених для виготовлення високоякісної продукції.

«Радянське шампанське»

У силу історично сформованих традицій на території колишнього Союзу марка ігристого вина, відома як «Радянське шампанське», є одним з найпопулярніших брендів. В СРСР це назва застосовувалося до продукту, що випускається всіма заводами, що спеціалізуються на алкогольних напоях подібного роду.

Радянськими вченими у співпраці з виробниками були оптимізовані процеси шампанізації вина шляхом використання безперервного потоку, при цьому ліцензію на даний метод придбали навіть французи. Кількість цукру, що додається в вино після бродіння і витримки, визначає сортність продукції. Так, у шампанського з Франції наступна сортність:

 • солодке;

 • напівсухе;
 • сухе;
 • екстра-сухе;
 • брют;
 • екстра-брют.

У радянському варіанті поділ за кількістю цукру виглядає таким чином:

 • брют;
 • сухе;
 • напівсухе;
 • напівсолодке;
 • солодке.

Фортеця ігристого вина

З точки зору алкоголю, ігристі вина займають середню нішу. Однак конкретно встановленого показника об’ємної частки спирту, як, наприклад, 40% у горілки, стосовно до шампанського немає. Все залежить від виробника напою, але в основному, як вже зазначалося вище, мова йде про 5-18% оборотів. Значна частина продукції має фортеця в межах 10-13%.

Російські виробники шампанського в основній своїй масі також випускають продукцію, міцність якої знаходиться в цих межах. Так, ігристі вина бренду «Абрау-Дюрсо» з фортецею 11-13,5% оборотів представлені всіма видами шампанського — від солодкого до брюту. У цих рамках фортеці випускається і вино бренду «Цимлянське» — 10,5-12,5% оборотів. Тому визначаючи, скільки градусів в російському шампанському, потрібно відштовхуватися від цих показників фортеці, а також від строку його витримки.

Але можуть бути і винятки, наприклад, той же російський бренд «Рашель». Фортеця цього вина – 7,5% оборотів. Серед прекрасної половини нашого суспільства досить затребуване ігристе вино бренду «Боско Анниверсари». В цьому випадку при виборі напою варто керуватися тільки смаковими пристрастями. Відповіддю на питання, скільки градусів в шампанському «Боско», для всієї лінійки вин буде 7,5% оборотів.

Як правильно пити шампанське?

Напій необхідно вживати в охолодженому вигляді, але для цього його не слід помістити в морозильну камеру, адже є ризик замерзання вина. Не потрібно додавати шматочки льоду в келих. Оптимальний варіант — це помістити пляшку на лід, де і охолодити вино до 7-10 градусів. Сильне охолодження не дасть можливості відчути смакову гаму напою, як, втім, і більш тепле його стан.

Шампанське не вважається міцним алкоголем, тому залпом його не п’ють. Келих наповнюється на 2/3, при необхідності вино доливається. Це не буде давати йому нагріватися до неприйнятною температури. Келих для шампанського повинен бути високим, з тонкого скла, на довгій ніжці, злегка розширений догори і з малим поглибленням на денці. Це «чоловічий» келих флют. «Жіночий» ж схожий на креманку.

Посуд для алкогольних напоїв повинна сприяти передачі всієї глибини смаку, а не просто піклуватися про зручність. Келих потрібно тримати за ніжку, а вино потрібно пити невеликими ковтками. Сухим шампанським відкривається трапеза. Напівсухий тип напою підійде до дичини та птиці. Солодке ігристе вино – до фруктів, морозива, кондитерських виробів.

Взагалі, у шампанських вин класифікація будується за змістом цукру. Прийнято вважати, що мала кількість цукру, що прагне до нуля, робить напій шляхетніше. Фахівці радять у разі невпевненості в якості напою набувати брют. Оцінюючи пляшку як вмістилище ігристого напою, краще віддати перевагу тим ємкостей, які закупорені корковою пробкою. Так, принаймні, можна придбати шампанське, не було в тривалому контакті з пластиком, на якості якого виробник, можливо, вирішив заощадити.

Підводячи підсумок, потрібно зазначити, що при виборі ігристого вина, крім смакових пристрастей, необхідно враховувати міцність напою. Наявність великої кількості вуглекислоти сприяє засвоєнню алкоголю організмом і прискорює настання сп’яніння. Успіхів вам!

Залишити коментар