Скільки часу продукти перетравлюються в організмі?

Сьогодні багато чоловіків і жінки захоплюються правильним і збалансованим харчуванням. Саме це – один з головних елементів здорового способу життя в цілому, поряд з підтриманням гарної фізичної форми та відсутністю шкідливих звичок. Крім того, дуже часто люди починають дотримуватися правильного харчування, щоб позбутися кількох зайвих кілограмів і підтягнути свою фігуру.

Для того щоб харчуватися збалансовано, необхідно розуміти, як саме протікають процеси травлення і засвоєння їжі в людському організмі. У даній статті ми розповімо вам про те, що мається на увазі під цими термінами, і скільки часу їжа перетравлюється в організмі дорослої людини і дитини.

Що являє собою перетравлювання і засвоєння їжі, і від чого залежить час протікання цих процесів?

Незважаючи на те що багато людей вважають ці поняття синонімами, насправді, між ними є істотні відмінності. Термін «переварювання» має на увазі під собою той відрізок часу, який їжа знаходиться в шлунку людини. Білки і жири розщеплюються саме за цей час, тому у випадку з ними ці два поняття синонімічні.

Між тим процеси перетравлення і засвоєння вуглеводів в людському організмі протікають трохи складніше. Потрапляючи в ротову порожнину, продукти попередньо розщеплюються на хімічні елементи, і лише після цього поступово засвоюються травним трактом.

Слід враховувати, що швидкість перетравлення їжі і засвоєння різних страв може значно відрізнятися в залежності від їх складу.

У загальному і цілому ці процеси починаються з механічною і ферментативної обробки їжі в порожнині рота. Далі будь-які страви потрапляють в шлунок. Їжа в шлунку перебуває в середньому від 30 до 360 хвилин. Потім, до 7-8 годин продукти продовжують відправлення в тонку кишку, одночасно з цим розщеплюючись і частково засвоюючи.

Нарешті, все, що не встигло перетравитися, переміщається в товстий кишечник, де може перебувати до 20 годин, поки не вийде з організму. Тільки по завершенні всіх цих процесів, можна розібратися, скільки часу перетравлюється у людини їжа.

Скільки часу перетравлюється різна їжа в шлунку і кишечнику людини?

Єдиний продукт, який практично не затримується в шлунку – це чиста вода-без домішок. Якщо ви випиваєте будь-яку кількість води натщесерце, вона переміщується у кишечник майже відразу ж, максимум через 5-10 хвилин.

Для всіх інших видів їжі потрібно деякий час, щоб засвоїтися спочатку в шлунку, а потім, у кишечнику. Розглянемо, скільки часу перетравлюється різна їжа в шлунку у дорослої людини і дитини.

Організм новонароджених дітей здатний засвоювати тільки молочний білок, при цьому для остаточного перетравлення і розщеплення молока своєї матері немовляті потрібно приблизно 2-3 години, а молока корови або кози – близько 4 годин.

До 7 років обсяг шлунка дитини зростає до одного літра, а кількість залоз у ній значно збільшується. Час, який потрібен для засвоєння певного виду їжі в цьому віці, складає близько двох норм порівняно з часом, необхідним дорослій людині.

У віці 10-12 років цей показник становить близько 1,5 норм, а підліткам після 15 років потрібна така ж час для перетравлення будь-яких продуктів, як і дорослим. Крім того, слід враховувати, що у чоловіків їжа розщеплюється і засвоюється трохи швидше, ніж у жінок, а у літніх людей після 75-80 років необхідний час для травлення страв може бути дещо збільшена.

Залежно від виду овочів і фруктів час, який потрібен для їх засвоєння в шлунку дорослої людини, має приблизно такі значення:

  • Натуральні фруктові та овочеві соки, а також овочеві бульйони – близько 15-20 хвилин;
  • Пюре у вигляді протертих свіжих фруктів і овочів, а також легкі фруктові та овочеві салати, не заправлені рослинною олією – від 20 до 30 хвилин;
  • Кавун повністю засвоюється і розщеплюється в організмі дорослої людини в межах 20 хвилин, диня, виноград, грейпфрут і виноград – близько півгодини, персики і абрикоси, яблука, а також вишня і інші ягоди – приблизно 40 хвилин;
  • Гарбуз, кабачок, брюссельська і цвітна капуста, брокколі проводять у шлунку близько 40-45 хвилин. Приблизно стільки ж засвоюються листова капуста, цикорій, шпинат, болгарський перець, селера і свіжі огірки;
  • Різні коренеплоди, наприклад, турнепс, буряк, ріпа, пастернак чи морква перетравлюються не менше 50 хвилин.

Крім того, слід враховувати, що фрукти та овочі, що вживаються в їжу у сирому вигляді, перетравлюються довше, ніж ті ж продукти, що пройшли теплову обробку. Так, будь-які овочі, зварені, тушковані або приготовані на пару, засвоюються близько 40 хвилин.

Разом з тим у таких стравах зменшується кількість цінних поживних речовин, за рахунок чого відповідно і скорочується час їх переробки.

У свою чергу, інші продукти перетравлюються в людському організмі значно довше.

Наприклад:

  • Багатьох людей цікавить, скільки перетравлюється часу в людському організмі молоко і молочні продукти. В середньому цей показник для свіжого коров’ячого і козячого молока становить близько 120 хвилин. Пастеризоване молоко покидає шлунок трохи довше, а кип’ячене – ще довше. Крім того, період розпаду цього напою безпосередньо залежить від процентного вмісту жиру в ньому. Так, більш жирне молоко покидає організм людини довше, ніж менш жирне. Разом з тим ця цифра відноситься тільки до розщеплення напою шлунком. Свіже молоко повністю засвоюється організмом не менше ніж через 12 годин. Що стосується молочних продуктів, то кефір та інші кисломолочні напої залишають шлунок приблизно через годину, бринза і домашній сир – через 90 хвилин, сир – через 2 години, а твердий сир – через 4-5 годин;
  • Макарони і вермішель розщеплюються в шлунку близько 3 годин, більшість каш – близько 4-5 годин, горох, квасоля та інші бобові – не менше 2 годин;
  • Практично всі горіхи засвоюються близько 2,5-3 годин. Між тим, якщо вимочити їх у воді на ніч або навіть на добу, цей період значно скоротиться;
  • Варені яйця повністю перетравлюються за 45 хвилин, при цьому жовток це робить набагато швидше;
  • Риба та страви з неї засвоюються досить швидко – від 30 до 60 хвилин, м’ясо ж, навпаки, залишається в шлунку людини досить довго. Період перетравлення птахи, наприклад, курки або індички, становить близько 2 годин, яловичини – 3-4 години, а свинини – приблизно 4-5 годин. Незважаючи на те, що будь-які види м’яса залишають шлунок максимум через 5 годин, в людському організмі вони можуть залишатися до декількох діб. Жирне і добре просмажене м’ясо, яке так любить більшість чоловіків, повністю засвоюється тільки приблизно через три доби. Людський організм витрачає на переварювання і засвоєння таких видів їжі величезна кількість енергії. Регулярне вживання подібних продуктів неминуче призводить до зашлакованості організму і появи зайвих кілограмів.

Звичайно, все це неймовірно. Насправді процес перетравлювання їжі починається навіть до її потрапляння в ротову порожнину. Крім того, додавання будь-якого, навіть самого незначного продукту в певний страва може повністю змінити час, необхідне для його засвоєння людським організмом.

Тим не менш, ви можете враховувати особливості певних категорій продуктів, щоб сформувати максимально збалансоване і здорове харчування.

Залишити коментар