Синдром неспокійних ніг: симптоми, причини і лікування

Ще в середині двадцятого століття шведським лікарем Карлом Экбомом було виявлено і досліджено захворювання, яке отримало назву «Синдром неспокійних ніг». У медицині воно відоме під ім’ям дослідника і названо синдромом Экбома.

Вивчення протягом понад півстоліття не внесло ясності в етіологію цього неприємного явища. Тягнуть відчуття в ногах, бажання поворушити пальцями або походити, «мурашки» і поколювання, відомі понад 20% людей на планеті.

Симптоми захворювання

Недостатність наукового дослідження синдрому Экбома не дає повної картини причин, які викликають цей стан. До того ж, у більшості випадків пацієнти не звертаються до медичних установ для діагностики та лікування, вважаючи це звичайною втомою ніг після перевантаження.

Як позбутися синдрому неспокійних ніг, вони вирішують на основі домашніх засобів. Найчастіше відчуття, пов’язані з синдромом Экбома, проявляються в стані спокою.

Отримати консультацію невролога варто, якщо не рідше двох-трьох разів на тиждень відчувають:

 • Тягнуть тупі болі в ногах
 • Лоскотання і «мурашки» в глибині м’язів ніг
 • Бажання встати, походити, не дає спокійно заснути
 • Оніміння кінцівок
 • Відчуття посилюються після тривалого періоду спокою

Причини та наслідки синдрому неспокійних ніг

Ще не так давно медики називали причиною синдрому неспокійних ніг порушення в роботі нервових закінчень і судин. Але останні дослідження показали, що захворювання є психічним розладом. Всьому виною збій хімічних процесів у відділах мозку, що відповідають за рухові процеси кінцівок. Це дозволило виділити синдром Экбома в окремий розділ захворювань.

Спостереження за пацієнтами, що страждають симптомами захворювання, показали, що в основному воно починається, як супутнє до більш серйозних проблем організму.

Крім мозкових порушень, воно може супроводжувати нестачу вітамінів і мінералів, а також його можуть викликати:

 • Анемія, із-за нестачі заліза, зазначена низьким рівнем вмісту гемоглобіну
 • Поразка нервових закінчень на тлі цукрового діабету (нейропатія)
 • Дефіцит вітамінів групи В, магнію і кальцію
 • Прийом або відмову від седативних і судинорозширювальних препаратів і антидепресантів
 • Захворювання нирок
 • Пошкодження нервів спинного мозку
 • Артрити різної етіології
 • Хвороба Лайма
 • Хвороба Паркінсона
 • Куріння, алкоголь і зловживання кофеїном
 • Стреси і нервові розлади
 • Спадкова схильність
 • Вагітність

Захворювання розвивається дуже повільно. На ранніх стадіях він може не викликати особливого занепокоєння. Вчасно проведена діагностика і лікування справляються з ним легко. Але удавана несерйозність симптомів вводить в оману більшість страждаючих синдромом неспокійних ніг. Люди не звертаються в медичні установи, поки це не приводить до сильного порушення сну і стресу, а іноді і до психічних розладів, від яких позбутися вже не так-то просто.

Принципи лікування синдрому неспокійних ніг

Сучасна медицина не має спеціальних засобів для лікування цієї хвороби. До того ж, незрозуміло, що конкретно необхідно лікувати – нерви, судини або заповнювати недолік певних хімічних елементів. Недостатність дослідних та лікувальних методик обмежує можливість позбавлення людини від цієї проблеми.

Як лікувати синдром неспокійних ніг, медики вирішують залежно від причини і хронічних захворювань, що викликають симптоми хвороби. Проведення необхідних аналізів допомагає визначити, завдяки чому виникають відчуття. Лікування провокує захворювання допомагає позбавити людину і від синдрому неспокійних ніг

При вагітності симптоми захворювання проявляються у більшості жінок. Синдром неспокійних ніг часто не вимагає спеціального лікування при вагітності. Неприємні відчуття в ногах проходять через кілька тижнів після народження дитини.

Фармацевтичні препарати

Лікування синдрому Экбома з допомогою медичних засобів не рекомендується на ранніх стадіях хвороби. При первинному синдромі неспокійних ніг фармацевтичні засоби призначають, для полегшення та зняття симптомів в моменти кризи.

Для лікування більш серйозних стадій хвороби призначаються заспокійливі препарати:

 • «Аміназин», «Бромокрептин» та інші активатори дофаминых рецепторів гіпоталамуса. Вони підвищують взаємодія рецепторів і сприяють поліпшенню роботи судин мозку. Ці препарати знайшли широке застосування в акушерстві і рекомендуються для лікування багатьох проблем під час вагітності та лактації.
 • Психотерапевтичне дію бензодіазепінів (седативні засоби) допомагає кращому засипанню і зменшує стресове навантаження на нервову систему. У цю групу входять «Реланіум», «Седуксен» та інші. Дозування і застосування препаратів визначається лікарем в строгих пропорціях щодо конкретного випадку. Велика кількість побічних ефектів, що обмежує застосування препарату під час вагітності та в зв’язку з хронічними захворюваннями печінки і нирок.
 • Для зняття судом і полегшення стану СБН під час спазмів судин і викликаних цим болів, застосовується ряд судинорозширювальних медикаментів. «Папаверин», «Дротаверин», «Эуфелин» та їх аналоги можна застосовувати постійно. З-за швидкого звикання до дії препарати часто змінюються і не рекомендуються для постійного використання. Вплив лікарських засобів на судини організму протипоказано при деяких захворюваннях, пов’язаних з роботою печінки і нирок. Суворе дотримання лікарських рекомендацій та інструкцій до препарату допоможе знизити відчуття при синдромі неспокійних ніг і не набути проблеми з іншими органами.

Більшість препаратів не рекомендовані під час вагітності та лактації.

Не варто займатися самолікуванням. Кожен з фармацевтичних препаратів може викликати побічні ефекти. Консультація лікаря-невролога і проведення аналізів та комп’ютерної діагностики допоможе підібрати спеціальний склад препаратів, необхідних для конкретного випадку захворювання.

Медичні процедури

При вторинній стадії розвитку захворювання лікарі рекомендують фізіотерапевтичне лікування.

 • Лікувальна фізкультура та режим розподілу навантажень
 • Контрастні ванни
 • Масаж верхніх і нижніх кінцівок для стимуляції кровообігу
 • Грязьові, вихрові та морські ванни
 • Сеанси релаксації

Велика кількість клінік для лікування психосоматичних симптомів, дозволить вибрати недороге лікування та уникнути застосування фармацевтичних препаратів.

«Мирапекс» проти синдрому неспокійних ніг

Інноваційні технології останнього покоління дозволили створити препарат, успішно застосовуваний для лікування синдрому неспокійних ніг.

У його складі використаний праміпексол дигідрохлориду моногідрат. Це складна речовина, доповнене манітол, повідоном, діоксидом кремнію і невеликою кількістю наповнювачів активно застосовується при симптоматичному лікуванні хвороби Паркінсона і синдрому Экбома.

Протипоказання пов’язані з віком до 18 років та індивідуальною непереносимістю компонентів препарату. Дія препарату при вагітності не вивчалася, тому використовувати його при вагітності не рекомендується. Неизученное вплив на організм жінки і розвиток плоду дуже небезпечно.

Дозування розраховується індивідуально відповідно з фізичними показниками пацієнта і стадією розвитку хвороби. Приймається «Мирапекс» всередину три рази протягом дня.

Препарат погано взаємодіє з седативними засобами і вимагає коригування медичних призначень.

Передозування препарату мало вивчена. Вчені припускають можливість реакцій з боку травного ТРАКТУ у вигляді нудоти, блювоти і звичайних ознак отруєння.

Недавній випуск «Мирапекса» і недостатність клінічних досліджень впливів на організм людини, дозволяє тільки припускати можливі побічні ефекти:

 • Психічні розлади і невмотивована поведінка (тимчасова амнезія, можливість неадекватної поведінки під час покупок в магазинах, конвульсивні рухи, гіперсексуальність)
 • Сплутаність свідомості, галюцинації
 • Задишка, серцева недостатність, головний біль
 • Безсоння, гіперчутливість, зниження рівня зору

Дані досліджень 2000 пацієнтів показали, що майже у 70% випадках застосування препарату «Мирапекс» спостерігалося хоча б одне з побічних явищ.

Народні способи лікування

Більшість пацієнтів, що відчувають симптоми захворювання, рятуються домашніми рецептами на основі лікарських рослин. Добре зарекомендували себе і деякі масажні техніки.

Настоянка листя хрону.

Натирання спиртовою настоянкою листя хрону застосовувалася в народній медицині для прогріву хворих суглобів.

Випадкове виявлення лікувального ефекту при синдромі неспокійних ніг дало друге життя цілющому складу:

 • Банку наповнити подрібненими листям рослини і залити горілкою.
 • Настоювати близько тижня.
 • Втирати рідина в область ніг від кінчиків пальців до щиколоток.

Відгуки про застосування настоянки говорять про те, що це забезпечує спокійне засинання без звичної тяжкості в ногах. Цей засіб може бути використано при вагітності, так як не вживається всередину і не може завдати шкоди плоду.

Вправи перед сном

Лежачи в ліжку можна виконати проста вправа для ніг. Поперемінно тягнути шкарпетки на себе, намагаючись при цьому потягнути і всю ногу. Досить повторити 5-7 разів для кожної ноги.

Рецепти від Олени Малишевої

Лікар і телеведуча, присвятила випуск програми «Жити здорово» проблеми синдрому неспокійних ніг, радить проводити перед сном кілька процедур:

 • Контрастна ванна для ніг зі зміною температурного режиму води від холодного до гарячого і назад.
 • Вправа «велосипед». Лежачи на спині, підняти ноги і зігнувши в колінах, виконувати рухи, як під час їзди на велосипеді.

Малишева рекомендує стежити за рівнем цукру в крові, не безпідставно вважаючи можливість прояву хвороби як супутнього цукрового діабету.

Японський масаж палочный

Древня методика нанесення легких ударів по п’ятах дерев’яною паличкою чудово зарекомендувала себе для зняття симптомів і полегшення стану. Легкі постукування палицею по ступнях перед сном в кількості до 100 разів на кожній нозі допоможуть розслабитися і викликати приплив крові.

Профілактика захворювання.

Попередити захворювання або послабити його дію допоможе зміна деяких звичок.

 • Виключити алкоголь, куріння і кави за кілька годин перед сном
 • Піші прогулянки допоможуть дати збалансоване навантаження на ноги і викликати циркуляцію крові в судинах і венах
 • Своєчасна діагностика захворювань, які можуть надавати неприємне вплив на ноги (діабет, варикоз, анемія)
 • Прийом вітамінно-мінеральних препаратів
 • Розслаблюючі процедури перед сном.
 • Мінімізувати навантаження на ноги при вагітності

Залишити коментар