Симптоми і причини звуження стравоходу, лікування традиційними і народними засобами

Головна функція стравоходу – транспортування їжі в шлунок. Захворювання цього органу є не менш небезпечними, ніж недуги самого шлунка і кишечника. До них відноситься і звуження або стеноз стравоходу.

Залежно від ступеня хвороби стеноз може бути настільки сильним, що їжа не зможе проходити в шлунок взагалі.

Недуга може бути викликаний різними причинами, від яких часто залежить перебіг хвороби і її дозвіл.

Способи лікування звуження стравоходу пропонує як офіційна, так і народна медицина. Перш ніж приступити до боротьби з ним, необхідно з’ясувати, які причини його виникнення.

Анатомічний екскурс

Орган має форму трубки довжиною 25-30 см, яка з’єднує глотку і шлунок.

Він пролягає в області від шиї до черевної порожнини і складається з трьох частин:

 • Шийна, яка знаходиться в районі між 6-м шийним і 2-м грудним хребцем;
 • Грудна, що володіє між діафрагмою і 2-м грудним хребцем;
 • Черевна, яка перебуває у «сусідстві зі зведенням шлунка і печінкою.

Існує два види звужень, які є нормою і обумовлені будовою органу.

До першої групи відносяться звуження стравоходу, звані анатомічними:

 • У місці, де глотка переходить у стравохід. Ця частина «трубки» припадає на 6-7 хребець шиї;
 • В районі біфуркації трахеї. Знаходиться в межах 4-5 грудних хребців;
 • В області переходу органу в діафрагму.

До другої групи природних звужень стравоходу відносяться фізіологічні:

 • Каудальное, що знаходить в районі входу в стравохід;
 • Аортальне, розташоване в місці, де «трубка» перетинається з аортою.

Причини хвороби

Існують і інші причини стенозу, які не є природними. У цьому випадку явище потребує лікування. Вони бувають двох типів.

Доброякісні

До них відносяться доброякісні новоутворення, звуження стравоходу через наявність рубців (рубцеве), механічних пошкоджень. Захворювання може бути викликане хімічним опіком, які виникли внаслідок вживання всередину таких речовин, як луги, кислоти і т. д.

Рубцевий стеноз може бути обумовлений рефлюкс-езофагітом, який викликає викид вмісту шлунку в «трубку». Це веде до ерозії тканин, запалень.

Часто звуження стравоходу спровоковано зовнішнім тиском на орган, наприклад, при пороці серця, коли розширюється ліве передсердя, або аневризми аорти.

Хвороба може бути викликана збільшенням щитовидної залози, кардиоспазмом, але такі випадки спостерігаються досить рідко.

Злоякісні

До цієї категорії відноситься ракова пухлина самого органу або сусідніх систем. Ця причина є часто зустрічається.

Симптоми

Ознаки хвороби можуть виявлятися з різною інтенсивністю в залежності від його ступеня. На ранніх етапах симптоми можуть проявлятися слабо і лише з прогресуванням захворювання вони стають більш вираженими. Розвиватися і набувати важку ступінь хвороба може за кілька тижнів або місяців.

Помітивши перші тривожні ознаки недуги, необхідно негайно звернутися до лікаря. Це дозволить виявити його на ранніх стадіях, пройти своєчасне лікування, уникнути розвитку і наслідків захворювання.

Звуження стравоходу може супроводжуватися такими симптомами:

 • Здавлюють больові відчуття при ковтанні їжі. На початкових стадіях хвороби вони не дуже яскраві, але з часом стають все більш відчутними, а викликати дискомфорт може навіть рідка їжа, чого не спостерігається на перших етапах розвитку недуги;
 • Блювота, яка зазвичай буває відразу ж після їжі. У деяких випадках між цими процесами може пройти до кількох годин, а провокує нудоту зміна положення хворого. Маси не володіють кислим присмаком, бо в них немає шлункового соку;
 • Незалежно від того, які причини захворювання, непрохідність супроводжується втратою маси тіла. Людина не отримує від їжі корисні речовини в потрібній кількості. При наявності онкології цей процес відбувається набагато швидше, ніж при доброякісному захворюванні;
 • В деяких випадках спостерігаються кровотечі;
 • Печія, відрижка.

Як правило, хворий відчуває біль, коли їжа в шлунку перетравлюється.

Діагностика

Симптоми – не єдиний спосіб виявити недугу. Вони є лише сигналом до подальшого дослідження. Існує ряд методик, що дозволяють провести діагностику.

Рентгеноскопія

Під наглядом спеціаліста хворий вживає контрастуючу рідину і за її пересуванням спостерігають за допомогою спеціального апарату з монітором (рентгеноскоп).

Якщо стеноз стравоходу присутній, рідина затримається в області звуження. Під час дослідження робляться знімки, завдяки яким можна вивчити характер захворювання і встановити причини.

Зазвичай над місцем перешкоди спостерігається нерівність контурів тканин, якщо причиною хвороби служить пухлина. Коли «трубка» перебуває під зовнішнім тиском, контури залишаються рівними. Варикоз зазвичай припадає на нижню частину органу. Рубцеве звуження може локалізуватися в будь-якій його частині, а кардіоспазм може взагалі не виявитися при дослідженні, тому як прохідність стравоходу порушується лише періодично.

Ендоскопія

Це один з найбільш відомих методів діагностики. Ендоскоп занурюють у «трубку» і розглядають через нього стан органів. Якщо звуження сильне, прилад не зможе проникнути через нього, на цьому обстеження завершиться. При цьому лікар побачить місце розташування звуження, але не завжди зможе оцінити його розміри.

Дане обладнання в більшості випадків дозволяє визначити причину недуги. Як мінімум вдається відрізнити рак, запальний процес. Більш того, метод дозволяє взяти тканини органу на вивчення, за допомогою якого можна більш точно встановити причини і ступінь звуження стравоходу і супутніх захворювань при їх наявності.

УЗД

Цей метод діагностики найбільш часто застосовуємо, якщо недуга викликаний патологіями прилеглих органів, які чинять тиск на «трубку».

Лікування та реабілітація

Тактика боротьби з хворобою визначається залежно від причин її виникнення. Наприклад, при рубцевої формі застосовується бужування – введення спеціальних трубок, розтягуючих тканини. Такий метод лікування хвороби стравоходу має істотний недолік – через якийсь час хвороба повернеться і виникне необхідність повторення процедури.

При наявності ракових пухлин оперативного втручання не уникнути незалежно від того, вражена сама «трубка» або прилеглі системи. Віддалені тканини зазвичай заміщуються тканинами товстої кишки. Переносити пацієнтам операцію складно, але при своєчасному виявленні хвороби прогнози можуть бути вельми сприятливими.

Якою б не була причина поразки, лікування завжди включає в себе реабілітацію і правильний догляд за хворим. Лікар призначає режим харчування, що сприяє якнайшвидшому одужанню. Пацієнту необхідно стежити за своєю вагою, чітко дотримуватися дієти, відмовитися від шкідливих продуктів, список яких визначить лікар.

Фізичні та анатомічні звуження в усуненні не потребують, будучи природними.

Народна медицина

З покоління в покоління люди передають нащадкам свої пізнання в лікуванні тих чи інших захворювань. Стеноз не став винятком. Ось кілька рецептів.

З дрібно рубаного або натертого картоплі отживаем сік з м’якоті формуємо невеличкі кульки (не більше квасолі), відправляємо в холодильник на 2 тижні. Проводити лікування цим народним засобом, що дозволяє позбавитися від звуження стравоходу, необхідно тричі на день у дозі 2 ст. л. за 20 хв. до прийому їжі, розжовувати його не потрібно. Замість картоплі можна використовувати горобину.

В 3 л соку капусти додаємо 1 склянку цукру, даємо напою бродити протягом 2-3 тижнів. Приймати ліки потрібно по 4 ст. л. за 10 хв. після прийому їжі.

Лікування народними засобами передбачає проведення потогінних процедур. Для них потрібно використовувати настоянку оцту. Приготувати її можна так: 9%-м оцтом (1/2 л) заливаємо ? склянки оману або шавлії, дати суміші настоятися 5-10 годин.

Можна вживати потогінний засіб і внутрішньо – чай з липовим медом (1 ч. л.) додається 1 ч. л. оцту.

Перед початком лікування народними засобами обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Хвороба може обернутися неприємними наслідками, якщо ви неправильно встановіть собі діагноз або недооцените її тяжкість.

Залишити коментар