Симптоми і ознаки різних типів діабету у чоловіків, жінок і дітей

Цукровий діабет – досить небезпечне захворювання, так як може призвести до ураження капілярів і судин, порушення функцій окремих органів і систем. Часто захворювання ускладнюється катарактою, яка може призвести до сліпоти. У важких випадках хронічна форма призводить до ниркової недостатності, імпотенції, появи трофічних виразок на стопах, гангрени.

Патологія може супроводжуватися нейропатією: болючими відчуттями в нижніх кінцівках, які в подальшому переходять у втрату чутливості. Нерідко діабет призводить до цирозу печінки.

Симптоми цукрового діабету у жінок

Захворювання поділяють на два типи, кожен з яких має основні і непрямі ознаки.

До основних симптомів відноситься: постійне відчуття спраги; часті сечовипускання; втрата ваги; швидка стомлюваність, загальна слабкість, запаморочення; важкість у ногах; туманність зору; при збільшенні стану виникає запах ацетону з рота.

Непрямі симптоми розвивається цукрового діабету:

 • інфекційні захворювання погано піддаються лікуванню, терапія затягується, що обумовлено
  зниженим імунітетом;
 • тривале затягування ран;
 • знижена температура;
 • судоми литкових м’язів.

Варто зазначити, що у жінок симптоми менш виражені, ніж у чоловіків, що пояснюється особливою будовою гормональної системи і присутністю жіночих статевих гормонів.

Потрібно терміново звернутися до ендокринолога при появі наступних станів:

 • швидке збільшення або втрата ваги;
 • збільшення обсягів пиття, яке не супроводжується набряками вранці;
 • збільшення або втрата апетиту;
 • збої менструального циклу;
 • пігментація обличчя та рук;
 • свербіж;
 • ламкість волосся і нігтів;
 • ацетоновый запах з рота;
 • запаморочення, слабкість.

Дане захворювання не виникає раптово. Спочатку відбувається збій толерантності до глюкози. Потім в організмі розвивається дефіцит інсуліну. Тільки після цього виникають симптоми недуги.

Варто враховувати, що подібна клінічна картина притаманна і багатьом іншим патологій, тому важливо регулярно здавати аналіз крові на цукор. Якщо спостерігається незначне підвищення рівня глюкози, говорять про порушення толерантності – стан, що передує діабету. Це явище вважається оборотним, тому потрібно докласти зусилля і не допустити розвитку патології.

Симптоми цукрового діабету у дітей

Як правило, ознаки захворювання у малюків розвиваються досить швидко – протягом декількох тижнів. Якщо у батьків є підозри, потрібно здати аналіз крові на глюкозу або виміряти цукор натще і після їжі з допомогою глюкометра. Ігнорувати ознаки не варто, так як вище вже згадувалося, що патологія призводить до тяжких наслідків при відсутності лікування.

Ознаки патології у дітей:

 1. При розвитку діабету 1 типу малюків мучить постійна спрага, тому що організм при високому
  рівні глюкози висмоктує воду з клітин, щоб розбавити цукор в крові. Батьки можуть зауважити, що діти починають пити багато води, чаю та солодких напоїв;
 2. Часті сечовипускання пояснюються надмірно рясним питвом. Школяр може кілька разів виходити в туалет з уроків, що приверне увагу вчителів і однокласників. Крім того, він може писатися в нічний час доби, тобто під час сну;
 3. Швидка втрата ваги. Тіло буде використовувати цукор як джерело енергії, відповідно, спалювати м’язи і жири. Дитина не буде рости і набирати вагу, а, навпаки, слабшати і худнути. Як правило, втрата ваги відбувається раптово і досить швидко;
 4. Хронічна втома. Малюк стає млявим, слабким, що пояснюється нестачею інсуліну і, відповідно, нездатністю перетворювати глюкозу в енергію. Внутрішні органи і тканини, які страждають дефіцитом цукру, посилають тривожні сигнали, що проявляється в хронічної втоми;
 5. Перший тип діабету супроводжується сильним почуттям голоду. Організм не може нормально засвоювати їжу і насичуватися, тому хвора людина залишається голодним незважаючи на хороший апетит. Але трапляється, що останній зникає зовсім – це симптом діабетичного кетоацидозу – патологічного стану, що представляє загрозу життю;
 6. Порушення зору. Підвищений рівень цукру провокує зневоднення всього організму, включаючи кришталик ока. Цей стан проявляється туманністю зору і іншими порушеннями. Але маленькі діти не звертають на таке уваги, тому що вони не знають, що є нормою, а що – ні;
 7. Грибкові інфекції. Дуже часто у дівчаток на фоні діабету розвивається молочниця. У немовлят
  такі захворювання провокують появу сильних попрілостей. Коли цукор в крові прийде в норму, ці стани легко усуваються;
 8. Діабетичний кетоацидоз. Симптоми цього стану включають нудоту, часте, але переривчасте дихання, біль у животі, ацетоновый запах з рота. При Кетоацидозі потрібна невідкладна медична допомога, інакше призведе до летального результату в короткий термін.

На жаль, досить часто батьки не звертають уваги на перераховані вище ознаки, і діти потрапляють до лікарів лише при розвитку кетоацидозу. Якщо більш уважно ставиться до здоров’я дітей, то можна уникнути серйозних наслідків захворювання.

Рекомендується звертатися до лікаря навіть при наявності одне з перерахованих вище ознак. Це дозволить запобігти прогресування патології. Діти, які потрапляють у групу ризику, повинні регулярно здавати кров на цукор.

Симптоми цукрового діабету 2 типу

Ця стадії захворювання розвивається не так стрімко, як правило, протягом декількох років. Найчастіше прогресуюча патологія виявляється у людей старшого та похилого віку. Хворі часто не підозрюють про наявність у них захворювання.

Клінічна картина виглядає так:

 1. Серйозні проблеми з пам’яттю;
 2. Хронічна втома;
 3. Поганий зір;
 4. Проблеми зі шкірою: часті грибкові інфекції, свербіж, пошкодження погано загоюються;
 5. Спрага – людина випиває до 5 л рідини в добу;
 6. Часті сечовипускання по ночах;
 7. Оніміння, поколювання в нижніх кінцівках, біль під час ходьби, виразки на стопах і гомілках;
 8. Молочниця у жінок, що погано піддається терапії;
 9. При прогресуванні патології схуднення без дотримання дієти;
 10. Захворювання нирок, втрата зору, раптова інсульт, інфаркт.

Якщо людина страждає ожирінням, швидко втомлюється, у нього погано заживають пошкодження на шкірі, погіршується зір і пам’ять, потрібно перевірити кров на цукор. При відхиленні від норми негайно приступають до лікування, в іншому разі виникає загроза життю. Діабет без терапії призводить до сліпоти, відмови нирок, виразок і гангрени, інфаркту та інсульту.

Симптоми прихованого (латентного) цукрового діабету

Особливість цієї форми полягає в безсимптомному перебігу. Хворі люди не відчувають якогось дискомфорту, не страждають від неприємних проявів захворювання. Виявити цю форму може тільки тест на толерантність до глюкози. Показники більше 120 мг натщесерце і 200 мг після трапези свідчать про прихованому перебігу хвороби.

Однак існують непрямі ознаки і симптоми прихованого цукрового діабету, приміром, патології судин. У хворих істотно підвищується ризик серцево-судинних патологій. Іноді діабет виявляють тільки після інфаркту або інсульту. У хворих високий ризик розвитку серцевої недостатності. Першими тривожними ознаками є проблеми із зором і нервовою системою.

При підозрі на діабет аналіз крові береться натщесерце, але таке дослідження не дозволить виявити наявність прихованого захворювання.

Тому після аналізу натщесерце людині дають випити 75 г глюкози, з’їсти солодку булочку, після чого проводять повторний аналіз. У здорової людини показники повернуться до норми, а у хворого залишаться підвищеними. При наявності відхилень треба відразу ж приступати до лікування.

Варто відзначити, що часто прихований тип виявляють у жінок з полікістозом яєчників. У фактори ризику входить дефіцит калію в крові, обтяжена спадковість і ожиріння, гіпертонія. Висока ймовірність розвитку патології у жінок, що страждали на діабет вагітних.

Тільки у половини хворих латентною формою недуга переходить у другий тип. Якщо вчасно виявити хворобу і відразу ж приступити до купіруванню симптомів і усунення її причин, можна уникнути її прогресування.

Люди, які знаходяться у групі ризику, повинні періодично здавати аналізи і відвідувати лікаря-ендокринолога. При появі перших тривожних ознак потрібно піти до лікаря і пройти обстеження.

Залишити коментар