Швидкочитання для дітей — як навчити дитину читати швидко

Однією з серйозних проблем, з якою часто стикаються батьки школярів, є погана техніка читання. Повільне і невпевнене прочитання текстової інформації призводить до того, що на виконання завдань витрачається більше часу, а це, в свою чергу, призводить до загального зниження показників успішності.

Як навчити дитину швидко читати, при цьому засвоюючи необхідний обсяг інформації? Як зробити так, щоб навик дитини швидко читати не перетворився на механічне, неосмислене повторення слів? Адже текст, особливо твори художньої літератури, необхідно не тільки прочитати, але й відчути, тільки в цьому випадку можна говорити про повноцінне процесі читання.

Одним з найпопулярніших на сьогоднішній день способів вирішення цієї проблеми є навчання школяра скорочитання – спеціальною методикою, яка дозволяє максимально ефективно засвоювати текстову інформацію, витрачаючи на це трохи часу.

Навчання швидкісного читання, коли і як?

Навчання класичних прийомів швидкочитання, побудованим на принципі повного придушення внутрішнього промовляння, не варто починати раніше 10-12 років. Це пов’язано з тим, що учні початкової школи краще запам’ятовують інформацію, швидкість передачі якої ідентична середньої швидкості звичайної людської мови.

Однак, навіть у першому класі, в процесі навчання дитини читанню, можна скористатися деякими прийомами, які пропонує методика швидкочитання. Ці вправи будуть надзвичайно корисні для розвитку навичок швидкого читання у дітей.

Типові помилки в навчанні, що призводять до зниження швидкості читання

Необхідно зазначити, що типові помилки, від яких істотно страждає техніка читання, часто обумовлені непрофесійними діями батьків, самостійно навчають дітей читанню.

Ось найбільш часто зустрічаються моменти:

  • Дитина запам’ятовує назву, а не вимову літери: «МЕ», «БЕ», «ША» і т. д. Тому замість «МАМА», він буде читати «МЭАААММЭЭА», а це значно збільшить час прочитання слів. Вчіть дітей вимовляти звуки «М», «Б», «П», а не назви букв, це необхідна умова для того, щоб дитина навчилася читати швидко і без помилок.
  • Вчимо читати склади, об’єднуємо їх правильно! З’єднуємо не назви літер «МЕ» і «А», а звуки – МММааааа, вчимося протягувати їх плавно. Стежимо, щоб діти не намагалися читати, просто перераховуючи літери: Б, А, Б, А, або П, А, П, А.
  • Батьки не повинні тренувати навички швидкого читання наступним чином: «ти повинен прочитати такий текст (дається завдання), а після цього будеш вільний. Краще проводити короткі по часу уроки читання, але з більшою частотою. Іншими словами, читати менше, але частіше.

Пов’язано це з пристроєм зорової пам’яті: краще запам’ятовується те, що миготить перед очима, а не те, що бачить дитина протягом тривалого відрізка часу. Три невеликих заняття протягом дня по 5-7 хвилин, будуть набагато ефективніше одного заняття тривалістю 15-20 хвилин. Проміжок між заняттями повинен бути не менше одного — двох годин.

Вправи для розвитку навичок швидкого читання у першокласників

Слова-половинки. Завдання, яке ставиться перед учнем – за окремим фрагментом слова здогадуватися про те, якою буде його інша частина.

Напишіть кілька слів (5-10) великими літерами на паперових аркушах або картках. Розріжте картки зі словами у довільному порядку на половинки. Перемішайте карти. Запропонуйте дитині правильно скласти з цих елементів слова.

На буксирі. Це вправа передбачає спільне читання дорослого і дитини. Оберіть сторінку з книги з текстом. Позначте початок тексту. Почніть читати про себе, при цьому пальцем відзначаючи рядки, які ви читаєте. Дитина має читати вголос паралельно, стежачи за вашим пальцем. Таким чином, волею-неволею юний читач буде змушений підлаштовуватися під швидкість «буксири», тобто читає дорослого.

Читання на час. Ця методика добре мотивує дитину до заняття читанням, адже в процесі виконання завдання позитивний результат стає очевидним.

Виберіть текст, який учень буде читати протягом однієї хвилини. Засічіть час. Як тільки хвилина мине, скажіть «стоп» і припиніть читання. Відзначте те місце в тексті, де зупинився дитина.

Повторіть прочитання попереднього уривка, використовуючи той же часовий інтервал – одну хвилину. Напевно на другий раз прочитаний уривок виявиться трохи більше того, що був прочитаний спочатку. Повторіть, всіляко підкреслюючи успіх, досягнутий дитиною після кожного просування їм за кордону читаного тексту. Це завдання можна повторити поспіль не більше трьох разів.

Стрибок-зупинка. Сенс цієї вправи на закріплення навичок орієнтування в тексті, максимально використовуючи зорову пам’ять. Виконується воно наступним чином.

Дитина кладе руки на коліна, перед ним лежить відкрита книга з текстом. По команді дорослого: «Стрибок!» він починає читати текст. Коли лунає команда «Стоп, зупинка», читач повинен підняти голову від книги, закрити очі і кілька секунд перепочити . Коли знову пролунає команда «Стрибок!», дитина опускає очі і шукає в книзі те місце, на якому він зупинився. Після того як знайдено місце, читання необхідно продовжити, до наступної команди дорослого.

Наступний етап освоєння навичок швидкочитання (рекомендований для дітей 8-10 років)

Боремося з неусвідомленим проговариванием

Методика швидкочитання передбачає відсутність свідомої або неконтрольованої артикуляції під час читання, у той час як більшість дітей, читаючи, прагнуть озвучити текст, проговорюючи слова.

Існує достатньо ефективний спосіб подолання цієї проблеми.

Нехай під час читання по команді «Губи!» маленький читач докладе до губ вказівний палець лівої руки. Після того, як команда буде виконана, дитина повинна перейти в режим беззвучного читання». Потім дорослий подає команду «Вголос!», дотримуючись якої, дитина повинна прибрати палець до губ і почати читання вголос. Ця методика чудово впорається з навчанням школяра читання без проговорювання.

Зачаровані пропозиції

Можна скласти кілька речень самостійно, а можна скористатися рядками віршів або загадок вже відомих дитині. Сенс в тому, що в пропозиціях змінюється порядок слів і школяр повинен «розчаклувати» пропозиції, розставивши слова в правильному порядку. Це вправа відмінно тренує увагу і зорову пам’ять.

Наприклад:

  1. Переходь тільки дорогу разом належному
  2. Гвоздик два кільця, посередині два кінця
  3. Дали Каті нашої каші манної
  4. У саду вишня весною розцвіла в нашому
  5. До Олі друзі на день прийшли народження
  6. Слизька небезпечна і довга доріжка була

Відновлюємо літери

Дане завдання розвиває зорову пам’ять, вчить аналізувати склад слова, учить співвідносити перші і останні букви слова в його загальному візуальному образі.

Надрукуйте невеликий уривок тексту, пропустивши, для початку в словах голосні букви. Запропонуйте школяреві заповнити пропуски, відвівши на це певний проміжок часу (не більше 3-5 хвилин для тексту довжиною в 2-3 речення). Надалі завдання можна ускладнити: пропускайте приголосні букви, буквосполучення, склади.

Дитина – учитель

Дуже хороша вправа, до виконання якого діти зазвичай ставляться з великим ентузіазмом. Адже їм надається унікальна можливість виправити дорослого!

Дорослий, зачитуючи уривок тексту, робить зумисну помилку у вимові одного або кількох словах. Завдання дитини – перервати читання і виправити помилки дорослого.

Вправи для тренування зорової і загальної пам’яті

Техніка читання суттєво страждає в тому випадку, коли кут зору дитини недостатній для охоплення декількох слів підряд. Вирішити цю проблему допоможе методика, що використовує цифрові таблиці Шульте

10 4 28 19 14
20 24 18 1 5
13 8 30 25 11
2 22 15 27 17
26 6 12 3 21
16 23 9 29 7

Школяр повинен швидко відшукати в таблиці цифри від 1 до 30, дотримуючись їх черговість у цифровому ряду, показуючи і називаючи число. Робити це необхідно вкладаючись у певний проміжок часу, тривалість якого залежить від індивідуальної підготовки дитини. Надалі час, протягом якого школяр знаходить цифри, має скорочуватися.

Тренуємо пам’ять

Ще один серйозний момент, який впливає на техніку читання – недостатньо розвинена пам’ять школяра.

Напевно багато батьків стикаються з ситуацією, коли почавши читати речення з 6-8 слів, дитина зупиняється на третьому або четвертому слові, і подальше читання викликає у нього утруднення. Це пов’язано з тим, що дитина просто забув, з якого слова починався текст, а значить, йому важко пов’язати вже прочитані слова в речення. Виникає пауза, яка гальмує процес.

У цьому випадку допоможуть спеціальні вправи – візуальні диктанти, написання яких стимулює розвиток зорової пам’яті, і безпосередньо впливає на здібності дітей читати швидко і без помилок.

Проводимо візуальний диктант

Надрукуйте невеликий текст — не більше шести пропозицій. Спочатку накрийте текст аркушем цупкого паперу, потім відкрийте перше речення і дайте дитині 8 секунд для того, щоб прочитати і запам’ятати. Закрийте текст і запропонуйте учневі написати пропозицію по пам’яті. Зробіть те ж саме з рештою пропозиціями.

Не плутайте це завдання з вже знайомим по шкільних занять написанням викладів! Тут потрібно точно повторити текст, який побачив і запам’ятав учень.

Відзначаємо результати!

Обов’язково відзначайте позитивні результати в освоєнні дитиною техніки читання. Можна створити і повісити над його робочим столом спеціальну табличку, яка демонструє прогрес, це буде мотивувати дитину до подальших занять.

До кінця третього класу необхідно домогтися певних результатів. Обов’язковий показник техніки читання в цьому віці – не менше 120 слів на хвилину. Швидкочитання для дітей є одним з найбільш ефективних способів навчитися читати швидко і усвідомлено, при цьому, не проговорюючи вголос і не артикулюючи.

Вебінар з розвитку швидкочитання у дітей:

Залишити коментар