Шкода або користь кави з молоком

Цей ароматний напій, що давно став символом раннього ранку, важкої навчання або роботи. Його популяризації сприяють ЗМІ, з кожним роком відкриваються все нові і нові кав’ярні, бариста намагаються дивувати споживачів незвичайними технологіями приготування і подачі напою.

Кожна людина хоча б раз пробував, тому не міг не задатися питанням, чим корисний або шкідливий каві з молоком?

Вплив кави на організм

Складно уявити напій, який би викликав стільки обговорень, не стихающих вже кілька десятиліть. Ні алкоголь, ні чай, ні кисломолочні продукти не мають такого ажіотажу навколо себе.

Ситуація ж з кавою дуже неоднозначна, особливо з урахуванням реально існуючої залежності від нього, яка багато в чому схожа з наркотичною. Люди, які спробували відмовитися від ритуалу «ранковій підбадьорливої чашки», не тільки відчувають проблеми з самостійним пробудженням, якому не сприяє ні холодний душ, ні прогулянка – вони переживають справжню «ломку». І одне лише це дає привід насторожитися. Чи вірні підозри?

 • Головне діюча речовина, що міститься в зернах – кофеїн – є алкалоїдом, тобто азотистих сполукою, що володіє психостимуляторным ефектом. Належить життєво важливих лікарських препаратів.

Варто сказати, що цю речовину можна знайти навіть в чаї, однак там його частка дуже мала, чого не можна сказати про каву, де вміст кофеїну – 1500 мг/л. Для розуміння реальної значущості цієї цифри потрібно взяти до уваги, що максимальна разова частка для людини 0,3 г, а добова – 1 р. Більша кількість (і навіть систематичне дотримання цих доз) призводить до зносу нервових клітин, а також розвитку залежності, схожої з алкогольною.

 • Летальна кількість кофеїну для людини – 10 р.

Таким чином, 1 л кави – це 1,5 г кофеїну, що в 1,5 рази більше допустимої добової дози. У чашці об’ємом 200 мл міститься 0,3 г – та сама разова доза. Втім, це актуально для міцного напою.

 • Головна причина популярності кави – його підбадьорливий ефект, який досягається за рахунок стимуляції ЦНС, розширення судин, почастішання серцебиття, підвищення артеріального тиску, збудження головного мозку. Відбувається стимуляція рухової активності, умовних рефлексів.

Однак дані плюси від вживання кави можливі лише з малими дозами напою. При цьому через кілька годин дія кофеїну закінчується, і людина відчуває втому, яка була раніше, загальмованість реакції, сонливість.

 • Склад кавових зерен також може похвалитися наявністю танінів (фенольних сполук, що володіють терпкими властивостями), ниациновой кислоти, токоферолу, кальцію і фосфору.

За рахунок того, що склад кави не обмежується кофеїном, та індивідуальності кожного організму, можлива і зворотна реакція на його вживання: розслаблення, втрата концентрації, сонливість. Не всі заварюють собі чашечку вранці: деяким людям, навпаки, кави служить краще теплого молока на ніч.

Крім тонізуючого ефекту даний напій може проявити себе ще в декількох областях:

 • Кава – активний діуретик, тому кожну випиту чашку потрібно компенсувати 0,5 л чистої води.
 • Доведена здатність кофеїну знижувати вираженість головного болю (мігрені), посилювати ефект від прийому аспірину, парацетамолу.
 • Регулярне вживання кави (в розумних кількостях) допомагає не допустити розвитку цукрового діабету 2 типу, а також поліпшити сприйняття інсуліну організмом.
 • Кава підвищує рівень серотоніну – гормону радості, тим самим сприяючи поліпшенню настрою, але цей ефект дуже короткочасний.

При цьому одні з головних причин, по яких кави вважали дуже шкідливим продуктом – можлива зв’язок з виникненням ракових клітин і загальною смертністю людини – не підтвердилися. Канцерогенної природи складу кавових зерен не має. Додатково до всього напій може знизити ймовірність виникнення раку молочної залози у жінок.

Кому протипоказана кава?

Виходячи з наданої вище інформації про можливих негативних сторонах кофеїну та ін. менш явно виявляють себе речовин, що містяться в зернах, можна виділити кілька причин, по яких такий напій краще не вживати:

 • Ниркова недостатність та інші захворювання мочеотделительной системи через велике навантаження на нирки.
 • Перенесений інфаркт міокарда та/або інсульт, часта тахікардія та аритмія.
 • Ішемія, атеросклероз, глаукома.
 • Проблеми з суглобами (кава знижує щільність кісткової тканини).
 • Гіпертонія і часте підвищення внутрішньочерепного тиску.
 • Виразкові хвороби ШКТ, діарея.
 • Підвищений холестерин забороняє нефільтрований кави.
 • Безсоння, підвищена збудливість.
 • Вагітність.

Чи є користь від розчинної кави?

Все, про що було розказано вище, в першу чергу стосувалося обсмажених зерен, які перед створенням напою смалываются і варяться в турці: тобто про класичному приготуванні кави. Однак сучасна людина часто позбавлений часу на зайві дії, так і вартість зернового продукту робить його доступним не всім, тому великою популярністю користується розчинну каву. Чи може він бути повною альтернативою зерновому не тільки за смаком і виглядом (хоча гурмани розкритикують обидва цих параметра), але і за своїми властивостями?

 • Головне оману – в розчинній каві вміст кофеїну нижче. Фахівці запевняють, що це не так, тому відмовлятися від зернового напою тільки з цієї причини немає сенсу.
 • Склад розчинної кави істотно збільшений різноманітними ароматизаторами і барвниками, що ніяк не може принести користі організму.
 • Теплова обробка, якій піддаються зерна, щоб отримати розчинний порошок, вбиває велику частину корисних властивостей кави.
 • Якщо Ви придбали продукт в металевій банці, Вам не вдасться навіть насолодитися його смаком – гранули придбають відтінок металу і навіть можуть окислитися. Краще брати каву в склі.
 • Частка кавових зерен в розчинній порошку – до 15%. Все інше до кави відношення не має, тому, що саме Ви п’єте – відомо лише виробнику. Так само як і можливий ефект від цього продукту.

Якщо для Вас принципова частка кофеїну в отриманому напої, його можна зменшити, знявши турку з вогню відразу після закипання: кава не буде міцним, велика частина його негативного впливу знизиться. Однак і підбадьорливий ефект теж виявиться не так сильно.

Користь і шкоду кави з молоком

Більшою мірою принцип впливу такого напою на організм ідентичний тому, що спостерігається при вживанні звичайної кави. Єдина суттєва зміна, що відбувається – зниження частки кофеїну, оскільки кава з молоком переважно представляє собою неміцний напій. З цієї причини звикання до нього відбувається повільніше, а частка негативного впливу на серце знижується.

Основними його позитивними властивостями є:

 • Висока частка кальцію, що міститься в молоці, компенсує той кальцій, що кава вимиває з кісток. Те ж саме відбувається з вітамінами групи В.
 • Молочний білок підвищує ситність напою, тому кава з молоком – непоганий варіант заглушити відчуття голоду, не порушивши дієту.

Не можна не сказати, що молоко, навіть у невеликих кількостях, може дати проносний ефект у осіб з непереносимістю лактози, а підбадьорливий ефект у напою виражений не так явно, як у чистого міцного кави. Крім цього підвищення артеріального тиску теж не відбудеться, і головний біль зняти кава з молоком не зможе. Чи вважати це плюсом або мінусом напою – питання індивідуальне.

Слід акцентувати увагу на тому, що якщо Ви вирішили відмовитися від вживання кави після тривалого періоду залежності, робити це потрібно дуже обережно, поступово знижуючи добову дозу напою. Якщо здійснити зміну звичок занадто різко, організм отримає весь набір симптомів класичної «ломки» з боку ЦНС – головний біль, нудота, дратівливість, сонливість і т. д.

Залишити коментар