Шишка в роті на піднебінні: причини і лікування

Зазвичай така неприємність, як шишка в роті на небі, виявляється після перенесеного грипу або застуди. Коли проводиш мовою по небу, намацується твердий або м’який горбок. Хоча частіше він не болить, все ж таки заважає нормально приймати їжу. Звичайно, це викликає тривогу у людини, особливо якщо починає рости. Так що ж це таке і чим загрожує?

Чому у роті виростає шишка і пройде це без лікування?

Поява наросту на верхньому небі може бути ознакою серйозної патології. Тому сидіти і чекати, що завтра він зникне сам по собі, небезпечно. Адже це новоутворення буває як доброякісними, так і онкологічним.

Зазвичай пухлини на небі мають епітеліального походження, але вони також здатні формуватися з жирової тканини, м’язових волокон, судин, сполучнотканинних структур. Чому вони з’являються, медицина поки точно не знає. Небезпека їх у тому, що вони (хоча і рідко) трансформуються в злоякісні новоутворення. Крім того, вони сильно збільшуються в розмірах, що істотно погіршує якість життя. Тому обов’язково треба йти до лікаря (стоматолога), визначити тип освіти і пройти лікування.

Давайте розберемося, який вердикт може винести доктор, якщо у Вас виросла шишка в роті на небі.

Діагноз номер один: ангиома

Якщо образоваласьшишка на твердому піднебінні у роті, то в 90 % випадків пацієнт чує діагноз «ангиома». Її появу пов’язують з наявністю будь-яких стоматологічних проблем. По суті це пухлина, але доброякісна. Вона формується з розширених або новоутворених кровоносних судин або лімфовузлів. Розрізняють два різновиди таких пухлин:

 • гемангіома (шишка темно-вишневого кольору, сильно кровоточить при натисканні);
 • лимфангиома – наріст, що складається з порожнин, заповнених лімфою. Вона має вигляд гладкого або шорсткого горбка, забарвлення якого варіюється від блідо-жовтого до червоного кольору. При розтині порожнин-пухирів з них тече безбарвна рідина.

Як виглядає така шишка і які відчуття викликає її присутність у роті? Головні симптоми ангіоми такі:

 • дискомфорт у роті і глотці;
 • кровотечі при прийомі їжі (це основна ознака). Навіть невелика ангиома здатна спровокувати настільки сильна кровотеча, що самостійно зупинити його не вдається;
 • при натисканні на освіту виникає біль;
 • знижуються смакові відчуття;
 • погіршується загальне самопочуття, іноді піднімається температура;
 • пухлина може стати гарячою і твердою.

Яке лікування призначить лікар? Існує кілька варіантів вирішення цієї проблеми:

 • медикаментозне вплив. Воно передбачає застосування склерозуючого кошти, в якості якого використовується 70 % спирт. Його вводять у порожнину шишки, що призводить до зменшення її розмірів. Але така терапія може призвести до набряку гортані, тому застосовувати її можна не всім і не завжди;
 • пункція, під час якої проводять відсмоктування рідини з наросту;
 • операція. Якщо у гемангіоми тонка ніжка, то на її основа надінуть петлю і пропустять електрострум. Іноді утворення видаляють звичайним хірургічним способом;
 • кріодеструкція. Шишку заморожують рідким азотом;
 • видалення лазером. Самий передовий і щадний метод;
 • радиевая терапія.

Діагноз номер два: кіста

Щільна червона шишка на небі у роті може виявитися кістою. Вона розвивається із-за порушення роботи слинних залоз. Ті забиваються — це призводить до утворення порожнини, яка доростає до кісти. Зростає освіта вкрай повільно і являє собою безболісну круглу шишку, яка заважає нормально розмовляти і їсти.

Небезпека кісти полягає в тому, що вона може сприяти розвитку інфекції, а це загрожує такими негативними наслідками, як, наприклад, абсцес.

Як буде проходити лікування? Тут лише один варіант – операція. Зробить її хірург-стоматолог під місцевим наркозом. Кісту січуть, при виявленні гною ставлять дренаж. Дуже важливо, щоб лікар видалив всю оболонку кісти, тому що якщо цього не зробити, то новоутворення може вирости знову. При проведенні операції існує ризик пошкодження лицьового нерва, що призведе до паралічу мімічних м’язів.

Діагноз номер три: пухирчатка

Дрібні шишки на верхньому небі у роті утворюються внаслідок вродженого епідермоліза. Носить такий недуг назва «пухирчатка». Виявляють його в дитячому віці, і він турбує людину все життя. Бульбашки виростають до певних розмірів, після чого лопаються. На їх місці виникають ерозії, потім виразки. Все це нерідко призводить до інфікування відкритих ран. Виглядає це як дрібні вогнища висипань (невеликих шишечок) у вигляді червоних пухирців з білим центром.

Для лікування пухирчатки використовують антибіотики, а також прописують Преднізолон або Кортизон. Якщо поліпшення не настає, то вдаються до переливання крові. Місцево забезпечують дезинфекцію ротової порожнини за допомогою спеціальних розчинів. Хворому слід включити в меню їжу, багату вітамінами і білками, і повністю виключити сіль.

Діагноз номер чотири: міксома

Якщо утворилася горбиста шишка на небі у роті, причина може бути в такому захворюванні, як міксома. Це теж різновид доброякісної пухлини. Усунути її можуть тільки хірурги. Видалення проводиться під наркозом. При цьому горбок прибирають, захоплюючи здорові ділянки тканини, що оточують пухлину.

Діагноз номер п’ять: рак

Тільки не треба відразу ж падати в непритомність! Злоякісне утворення на небі (цилиндрому, аденокистозную карциному) діагностують вкрай рідко. Спочатку така пухлина може проявлятися як безболісні вузлики (затвердіння тканини на певній ділянці або щільні вирости), які поступово збільшуються в розмірах. Потім приєднуються інші тривожні симптоми: біль (вона може віддавати в голову, вуха, скроні, шию, щелепу), надмірне утворення слини, гнильний запах з рота.

Для лікування використовують хірургічний, променевий і комбінований методи.

Шишку в роті не можна залишати без уваги. Для профілактики такого явища підтримуйте гігієну порожнини рота, лікуєте хворі зуби і відвідуйте стоматолога не тільки з метою лікування, але і для планових оглядів. А при будь-якому дискомфорті у роті в терміновому порядку звертайтесь до кваліфікованого фахівця.

Залишити коментар