Шийка матки при вагітності: норма по тижнях

Довга і закрита під час всієї вагітності шийка матки відкривається повністю в день пологів. Вимір її довжини за допомогою трансвагінального ультразвукового дослідження в даний час використовується для того, щоб запобігти виникнення спонтанних передчасних пологів. Отже, шийка матки при вагітності: норма по тижнях.

Норми довжини шийки матки по тижнях вагітності

Шийка матки — це м’яз завдовжки 30 мм, яка з’єднує нижню частину маточного органу з піхвою. Вона виглядає як невелика трубка з двома отворами: внутрішнє — з боку голови ембріона, а зовнішнє — близько піхви. На ранніх термінах вагітності шийка матки довга і закрита. Перед пологами вона коротшає і відкривається.

Якщо виникають занадто часті скорочення маточного органу до дев’ятого місяця, то призначають проведення піхвового дослідження, щоб переконатися у відповідності довжини шийки матки норм на різних тижнях вагітності. У разі виникнення сумнівів вимірюють її довжину за допомогою вагінального ультразвукового дослідження, яке є більш точним. При підвищеному ризику передчасних пологів таке дослідження повинно носити систематичний характер.

При нормальному перебігу вагітності до початку 37 тижні організм жінки починає готуватися до майбутнього родового процесу. М’язові тканини шийки матки розм’якшується, вона починає відкриватися і стає коротше. Нижче дана таблиця динаміки довжини шийки матки по тижнях вагітності.

Тижні вагітності з 16 по 20 з 25 по 28 з 32 по 36
Норма довжини шийки матки, мм 40-45 35-40 30-35

Табличні дані наведені починаючи з 16 тижня, оскільки саме в цей період розмір матки продовжує зростати і навіть може з’явитися деяка подоба переймів. Матка потроху починає готуватися до пологів. Хвилюватися треба, якщо такі відчуття виникають часто. Якщо шийка занадто різко змінює довжину 3 см до 1 см у другій частині третього триместру, приймаються екстрені заходи і породіллі необхідно провести залишок строку на збереженні, щоб уникнути передчасних пологів.

Що відбувається з шийкою матки перед початком пологів?

Перед самими пологами відбувається укорочення шийки матки та її розширення під дією скорочень. Для того, щоб відкритися, шийка матки безпосередньо в передпологовому періоді проходить через різні стадії:

  1. Підготовчий етап. На останніх тижнях вагітності шийка матки починає рухатися. Це необов’язково означає, що народження дитини завтра, але справа поступово просувається до пологів. М’язові тканини шийки стають більш м’якими і еластичними і можуть навіть почати відкриватися на один чи два сантиметри.
  2. Шийка починає зменшуватися в результаті скорочень. Під тиском з боку стінок матки відбувається розтягування та поступове укорочення шийки. Цей процес має хвилеподібний характер з так званими тренувальними переймами і може зайняти кілька днів або всього пару годин.
  3. Етап згладжування, коли шийка досягає своєї мінімальної довжини і обидва її отвори практично з’єднуються. Часто цей етап і наступний (дилатація) перетинаються в одній точці.
  4. Етап дилатації або фаза розширення. Під дією регулярних скорочень шийка матки поступово відкривається, досягаючи повного розширення, відповідного отвору в 10 див. прибуття породіллі до пологового будинку акушерка виконає піхвове дослідження, щоб оцінити прогрес розкриття.

В самому процесі розширення шийки виділяють три фази, такі як:

  1. Латентна фаза. Перейми повторюються через кожні 5-30 хвилин з тривалістю від 30 до 45 секунд. Якщо їх інтенсивність низька, то може відчуватися біль в спині і паху. Під час цієї фази розширення шийки може доходити до 3 див.
  2. Активна фаза. Зростає інтенсивність переймів, і тепер вони повторюються кожні 3-5 хвилин з тривалістю більше 40-70 секунд. Шийка відкривається на 7 див.
  3. Фазовий перехід. Це останній етап розширення каналу шийки матки, коли вона відкривається до необхідних 10 див. Процес прискорюється: перейми повторюються через 2-3 хвилини і стають занадто тривалими, даючи трохи перепочинку породіллі. Ця фаза іноді супроводжується нудотою, блювотою, припливами, ознобом і є найважчою в родовому процесі.

Чому довжина шийки зменшується раніше часу, і як цьому запобігти?

На жаль, не завжди довжина шийки матки при вагітності по тижнях збігається з нормою. Це може бути як результатом передчасних переймів, так і патологією, пов’язаною з недостатньою довжиною шийки. Таке явище зустрічається досить рідко і може бути пов’язане з вадами розвитку шийки або втратою м’язового тонусу внаслідок травми або в результаті важких попередніх пологів або аборту.

Якщо тенденція до укорочення шийки у вагітних спостерігається починаючи з 14 тижня, то це розцінюється як симптом передчасного початку пологів. В такому разі приймаються заходи по збереженню вагітності і коригування стану шийки матки. Лікування призначається залежно від терміну і від того, наскільки довжина шийки в цей період відрізняється від норми.

Застосовуються такі методи підтримки вагітності:

  • консервативне лікування кортикостероїдами;
  • накладення швів на комірцеву зону шийки з подальшим їх зняттям перед пологами;
  • установка спеціального гумового кільця на шийку матки для запобігання передчасного розтягування – акушерського песарію.

Як ви вже могли переконатися, контроль над змінами довжини шийки матки на різних термінах вагітності є одним з основних методів раннього виявлення загрози передчасних пологів і недонашивание плода.

Залишити коментар