Що за лікар фтизіатр і що він лікує?

Одна з найбільш древніх інфекцій, яка до сих пір забирає життя людей, – туберкульоз. Третя частина всіх жителів планети є носіями палички Коха, а кожну секунду виявляють ще один випадок цієї небезпечної хвороби.

Тому лікар, який нею займається, має окрему спеціальність. Так що за лікар фтизіатр і коли треба йти до нього на прийом?

У світі лікарів: фтизіатр

Зазвичай лікар лікує кілька хвороб, а ось у фтизіатра всього одна спеціалізація – туберкульоз. Але якщо Ви думаєте, що цей доктор займається тільки легенями та бронхами, то глибоко помиляєтеся.

У його компетенції – кістки, печінка, нирки, органи зору, лімфатичні вузли, шкіра, кишечник, очеревина, наднирники, суглоби, сечостатеві органи. А все тому, що туберкульоз здатний вразити буквально всі тканини і органи.

Фтизіатр лікує всі можливі форми туберкульозу, проводить діагностику, встановлює причини розвитку цієї недуги, дає рекомендації щодо заходів профілактики, займається реабілітаційними заходами. Ці лікарі працюють в поліклініках, туберкульозних диспансерах, фтизіатричних кабінетах, санаторіях. Саме на них лежить відповідальність за те, щоб не почалася епідемія туберкульозу. Вони також лікують ще дві дуже небезпечні патології – проказу і саркоїдоз.

Коли Ви повинні піти до фтизіатра?

Нанести візит цьому фахівцеві слід у таких випадках:

 • якщо Ви контактували з хворим на туберкульоз;
 • якщо туберкулінова проба дала позитивну відповідь;
 • якщо на рентгенологічному знімку виявлені вогнища затемнення;
 • якщо з’явилися підозрілі симптоми, які можуть вказувати на наявність захворювання.

Але які ж прояви має ця хвороба? Хоча це дуже серйозна недуга, він не починається з такого «красномовного» ознаки, як кровохаркання. Тривалий час людина може не звертати уваги на тривожні попередження організму. І найчастіше туберкульоз виявляється випадково, при проходження флюорографії.

Ризик підхопити туберкульозну паличку досить високий. Захворіти цією недугою, згідно з медичними дослідженнями, можуть 10 % звичайних людей (навіть ті, хто добре харчується і проводить відпустку на море). Тому кожному буде корисно знати, що за лікар фтизіатр і коли до нього треба звертатися. Це обов’язково слід зробити при появі таких симптомів:

 • зниження працездатності;
 • стомлюваність, підсилюється до кінця дня;
 • відсутність апетиту;
 • безпричинне і значне схуднення;
 • біль в зоні, розташованій між лопатками;
 • кашель – сухий або з напівпрозорої пінистої мокротою (на запущених стадіях у відхаркувальною мокроті виявляються прожилки крові), який не проходить протягом трьох тижнів;
 • посилення кашлю на вдиху, після довгої розмови або крику;
 • зміна тембру голосу – охриплість;
 • задишка при фізичних навантаженнях;
 • біль при ковтанні;
 • нічна пітливість;
 • важке дихання;
 • періодичний підйом температури.

Навіть якщо є пара таких симптомів, то краще отримати консультацію фтизіатра. Адже хвороба загрожує не тільки хворого, але і його близьким, колегам і всім оточуючим. Туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом, і один хворий здатний поділитися інфекцією з великою кількістю людей.

Дитячий лікар-фтизіатр: навіщо вести до нього дитини?

Якщо реакція Манту виявилася позитивною, то педіатр відправить маленького пацієнта до дитячого фтизіатра. Хто це, що лікує такий лікар? На жаль, віраж Манту може вказувати на те, що малюк хворий на туберкульоз, але частіше такий діагноз не підтверджується. Тому не варто відразу панікувати. Просто здоров’я дитини треба буде тримати під пильним контролем – час від часу проходити перевірку у такого фахівця.

У дитячому віці приводом для звернення до фтизіатра є саме віраж Манту. Але затяжний кашель, втрату у вазі і інші характерні ознаки туберкульозної інфекції, згадані вище, батьки не повинні упускати з виду.

Багато батьків бояться вести своє дитя до такого фахівця, так як не знають, що робить фтизіатр. Він огляне дитину, оцінить папули (це треба зробити не пізніше 6 дні після того, як була зроблена проба Манту), промацає лімфовузли, попросить, щоб мама і тато (і інші члени сім’ї, які проживають разом з ними) принесли результати флюорографії. Дитині треба буде здати аналізи крові і сечі. Можливо, лікар призначить зробити повторно Манту, посів на спеціальну середу, діаскін тест (він схожий на Манту, але більш чутливий до людської мікобактерії туберкульозу), рентген. І, якщо буде потрібно, буде лікувати дитину.

Яку діагностику призначає та проводить фтизіатр?

Сьогодні в розпорядженні фтизіатрів і високоточні сучасні діагностичні методи, які допомагають визначити хворобу вже на ранній стадії. Якщо людину направили до цього лікаря або він вирішив звернутися до нього самостійно, так як запідозрив недобре, то перед відвідуванням рекомендується зробити рентгенографічний знімок легенів і здати загальний аналіз крові. Інше обстеження призначить фтизіатр.

Зазвичай при підозрі на туберкульоз проводяться такі діагностичні заходи: бактеріологічні та бактериоскопические аналізи, біологічні та алергологічні реакції (Манту, реакція Пірке), серологічні дослідження. Для аналізу беруть біоматеріали, які мають відношення до розташування вогнища інфекції, – це харкотиння, сеча, гній, спинномозкова або слинна рідина, кал. Один з найбільш передових і інформативних методів – люмінесцентна мікроскопія. Вона допомагає виявити туберкульозні бацили, які починають світитися салатово-золотистим кольором.

Також робиться КТ, МРТ. Крім того, може знадобитися біопсія, обстеження очей із застосуванням етамбутолу, посів сечі та печінкові проби.

Які методи лікування використовуються у фтизіатрії?

Лікувати туберкульоз можна тільки в спеціальному стаціонарі. Схема терапії підбирається індивідуально. Дуже часто вона включає хіміотерапію з такими препаратами, як Етамбутол, Стрептоміцин, Ізоніазид, Рифампіцин, Пираниазид. Це ліки можуть призначатися і окремо. Паралельно лікують супутні захворювання. Деяким хворим прописують гормональне (Преднізолон), дезінтоксикаційну (лазерне опромінення крові, плазмаферез), імуномодулюючу лікування.

Після того як закінчений курс основного лікування, проводиться підтримуюча терапія протягом року. В цей період хворий повинен приймати не менше трьох лікарських засобів, які ефективно пригнічують мікобактерії туберкульозу.

Лікування, яке проводить фтизіатр, також включає фізіопроцедури, лікувальну фізкультуру, туберкулинотерапию, вакцинотерапію. Він допомагає організувати хворому правильне харчування.

Сучасна практика передбачає (в певних випадках) проведення штучного пневмотораксу (легкі вводиться газ). Якщо консервативні методи не дають позитивної динаміки, то вдаються до хірургічного лікування.

Хоча людство дуже давно знайоме з туберкульозом, і в наші дні цей грізний недуга продовжує свою чорну справу. Звичайно, він вибирає ослаблених людей. Але і міцний імунітет не гарантія того, що людині не доведеться стати пацієнтом фтизіатра. Тепер Ви знаєте, хто це і що він лікує. Це лікар, який знає все про туберкульоз. У нього дуже складна, небезпечна і, на превеликий жаль, затребувана професія.

Залишити коментар