Що входить у підготовку до УЗД черевної порожнини?

УЗД дозволяє досліджувати внутрішні органи, практично не завдаючи шкоди здоров’ю. Під час процедури тіло піддається дії ультразвукових хвиль. Завдяки їх відображення з’являється зображення на екрані монітора.

Органи і тканини обстежуються спеціальним приладом, який називається трасдьюсер. Він включає в себе приймач хвиль і джерело. Щоб хвилі краще контактували з поверхнею, на тіло наносять трохи гелю.

Щоб УЗД черевної порожнини пройшло успішно, кишечнику не повинно бути зайвого повітря. Тому обов’язково потрібно проводити підготовку до УЗД черевної порожнини. Особливо це стосується здорових людей, так як жир – це ще одна перешкода на шляху ультразвуку.

Що ж входить до УЗД черевної порожнини?

Як здійснюється обстеження?

Ультразвук дає можливість оцінити стан органів очеревини. Складність полягає в тому, що кишечник і шлунок – органи, в яких є повітря. Це ускладнює огляд. Щоб полегшити завдання, фахівці рекомендують проводити підготовку до УЗД черевної порожнини та нирок. Не можна ігнорувати призначення лікаря, інакше результат може бути помилковим.

Які ще органи перевіряють при УЗД черевної порожнини? Завдяки цим дослідженням можна
дізнатися про стан печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, черевного відділу аорти, селезінки, нирок, шлунка і кишечника.

При проведенні дослідження пацієнт повинен лежати. Іноді фахівець просить його повернутися на бік, затримати дихання або глибоко вдихнути. Якщо органи розташовані неправильно, наприклад, селезінка знаходиться високо, то лікар може попросити хворого сісти або встати. В процесі УЗД визначають розміри і положення органів, їх форму, структуру, стан проток, наявність включень, наприклад, каменів, здатність пропускати хвилі та інші параметри.

Перевірка жовчного міхура

Щоб була правильна підготовка, які б органи ви не перевіряли, слід обмежити себе в харчуванні за три дні до процедури. Необхідно приймати три рази на день по 2-4 таблетки активованого вугілля або «Еспумізан». Перед прийомом обов’язково вивчіть інструкцію. При порушеннях травлення рекомендується після їжі пити «Мезим», одну таблетку, або «Фестал» під час трапези, теж одну таблетку.

За два дні необхідно зробити клізму. Якщо обстеження призначено на ранок, останній раз можна поїсти в 19 годин вечора. УЗД проводиться на голодний шлунок.

У чому полягає підготовка?

Що входить в підготовчі заходи? Іноді потрібно просто взяти з собою пелюшку або серветки, щоб витерти гель з тіла. Але часто лікар рекомендує проводити спеціальну підготовку. Також потрібно знати, що не можна проводити УЗД після іригоскопії та рентгену. Для цих досліджень використовують барій, який спотворює результати.

Показанням до проведення процедури є такі симптоми:

 • Гіркота у роті;
 • Неприємні відчуття в животі;
 • Дискомфорт справа під ребрами;
 • Здуття, газоутворення;
 • Відчуття «розпирання» після прийому їжі;
 • Гепатити А, В, С;
 • Захворювання ШКТ.

Пацієнт повинен знати, що ж можна їсти перед УЗД черевної порожнини.

Потрібно прибрати з раціону такі продукти:

 • Житній хліб;
 • Молочну продукцію в будь-якому вигляді;
 • Квасоля, горох та інші овочі, фрукти, які підвищують газоутворення;
 • Борошняні й солодкі страви;
 • Газовану воду.

Перед обстеженням не потрібно щільно вечеряти. Можна їсти легку їжу, але не пізніше, ніж за 9-12 годин до обстеження. З ранку відмовтеся від їжі, так як процедура проводиться натще. УЗД нирок робиться тільки тоді, коли сечовий міхур заповнений. Тому перед дослідженням необхідно випити літр-півтора негазованої води.

Важливо знати, що можна їсти напередодні.

Можна такі продукти:

 • Каші;
 • Нежирне м’ясо, птиця, риба, приготовані без жиру;
 • Яйце некруто, одне в день;
 • Сир нежирних сортів.

Харчуватися потрібно маленькими порціями 4-5 разів на день. За добу можна випивати не більше півтора літрів рідини, включаючи чай. Обстеження проводять вранці і в обідній час, але натщесерце. Якщо процедура призначена пізніше, ніж на 16 годин, можна поснідати в 8-9 годин, а потім повністю відмовитися від їжі і води.

Коли у пацієнта спостерігаються запори, лікар рекомендує йому напередодні дослідження прийняти легку рослинну проносне або ввести свічку в пряму кишку.

Якщо запори наполегливі, то не пізніше, ніж за 12 годин, необхідно зробити клізму. За дві години до УЗД потрібно взяти пакетик смекти. Не дозволяється в день дослідження ссосать льодяники, жувати жуйки. Від куріння теж краще відмовитися, так як це може призвести до спазму в шлунку. Якщо пацієнт регулярно приймає ліки, скасовувати їх необов’язково, але він повинен про це повідомити лікаря. Спазмолітики можуть спотворювати результат.

Як підготувати до процедури дитину?

Подготовка дітей має особливості.

Дітей до одного року краще водити на обстеження перед наступним годуванням, щоб їжа не надходила 2-4 години. За годину не потрібно давати дитині воду.

Для дітей до 3 років вимоги практично ті ж: не можна годувати за 4 години, і поїти – за годину. Коли дитині більше 3 років, то його не треба годувати за 8 годин.

Якщо у вас є результати попередніх обстежень, їх необхідно взяти з собою. Це допоможе фахівцю відстежити динаміку.

Успішного вам обстеження і хороших результатів!

Залишити коментар