Що таке зубний камінь, і чи можна його лікувати в домашніх умовах?

У кожної людини на поверхні зубів постійно утворюється бактеріальний наліт. Саме через нього у людей найчастіше темніє емаль, а також виникають різноманітні захворювання ясен. Для боротьби з нальотом звичайно буває достатньо тільки ефективного догляду за порожниною рота, який включає в себе чистку зубів вранці і ввечері і щоденне використання нитки.

Між тим, зубний наліт – це зовсім не те ж саме, що зубний камінь. Ця проблема набагато серйозніша, і позбутися від неї в домашніх умовах набагато складніше.

Як виглядає зубний камінь?

Зубний камінь — це тонка плівка, що складається з мертвих і живих бактерій. Найбільш часто вона виникає на внутрішній поверхні нижніх передніх різців, але може з’явитися і на всіх інших зубах. Крім бактерій, в її склад входять солі кальцію, відмерлі клітини, залишки їжі та солі інших мінералів.

Ця плівка має коричневий відтінок. Якщо від неї вчасно не позбутися, вона дуже швидко затвердіє. На відміну від нальоту, камінь являє собою мінералізовану бляшку, яку дуже складно видалити з поверхні зубів підручними засобами.

Якщо не лікувати утворився камінь, це не тільки призведе до зміни кольору емалі та її витончення, але і до виникнення таких небезпечних захворювань, як гінгівіт і пародонтит. У кінцевому підсумку ця проблема дуже часто стає причиною втрати одного або декількох зубів.

Причини появи зубного каменю

Найчастіше утворення мінералізованої бляшки викликають наступні причини:

 • невірний вибір щітки або пасти;
 • часте вживання продуктів, багатих вуглеводами і цукром, а також газованих напоїв;
 • погана гігієна порожнини рота;
 • куріння і алкоголь;
 • прийом певних ліків;
 • патологічне слиновиділення;
 • деякі захворювання внутрішніх органів, що супроводжуються безліччю хвороботворних бактерій.

Як правильно лікувати зубний камінь?

Якщо мінералізовані бляшки утворилися на поверхні ваших зубів дуже давно, ви не зможете позбавитися від відкладень зубного каменю самостійно. Для цього слід звернутися до професійного лікаря-стоматолога, який, оцінивши тяжкість захворювання та загальний стан порожнини рота, запропонує вам оптимальний метод лікування.

Сьогодні чистка зубного каменю у стоматологічних кабінетах проводиться наступними способами:

 • хімічне протруювання, в більшості випадків, використовується в якості попередньої процедури перед зняттям відкладень. З допомогою лугів і кислот лікар впливає на мінералізовані бляшки, щоб розм’якшити їх або розчинити, тим самим, полегшуючи подальше видалення;
 • найбільш популярна процедура для ефективного позбавлення від затверділих відкладень – видалення ультразвуком. Спеціальний прилад викликає вібрацію і коливання потрібної частоти, з допомогою яких поверхню зубів ретельно очищається від скам’янілостей. Ця процедура досить щадна і практично не травмує емаль. Між тим при низькому порозі чутливості людина може відчувати сильний біль. У такому разі видалення відкладень ультразвуком проводиться під місцевою анестезією;
 • видалення мінералізованих відкладень за допомогою лазера проводиться аналогічно – під впливом лазера бляшки розпадаються на дрібні частинки, після чого м’яко і безболісно зникають. Цей спосіб більш дорогий і, відповідно, менш популярний, ніж попередній. Між тим при наявності будь-яких захворювань серця та судин і особливо кардіостимулятора рекомендується саме він, оскільки ці патології є протипоказаннями для застосування ультразвуку;
 • нарешті, повітряно-абразивна обробка використовується в якості допоміжного методу після видалення відкладень за допомогою лазера або ультразвуку. Тут на поверхню зубів наносять воду з додаванням абразивних речовин. Цей розчин подається під тиском, за рахунок чого видаляються залишки відкладень з важкодоступних місць, з поверхні зубів видаляється жовтий наліт і пігментація, а емаль полірується і шліфується.

Чи можна позбутися від зубного каменю в домашніх умовах і як?

Своїми силами видалити скам’янілі відкладення практично нереально. Позбутися від бактеріальних бляшок можливо тільки в перші дві доби після їх появи, поки вони ще остаточно не затверділи.

Між тим, існують деякі способи, які можуть допомогти вам якщо не позбутися від мінералізованих бляшок повністю, то хоча б максимально їх розм’якшити. Крім того, всі ці кошти відмінно підходять для профілактики виникнення нових відкладень.

У цієї категорії варто відзначити такі методи:

 • ультразвукова зубна щітка. Найкращий спосіб для позбавлення від свіжих мінералізованих бляшок в домашніх умовах. За допомогою цього інструменту можна дійсно добре очистити поверхню зубів і не допустити виникнення нових відкладень. Дія такої щітки засноване на застосуванні ультразвукових хвиль, як і відповідного професійного апарату. Тим не менш, при наявності сильно затверділого каменю без візиту в стоматологічну клініку вам не обійтися;
 • спеціальна зубна паста від зубного каменю з абразивними речовинами також може допомогти, особливо, в поєднанні з професійною щіткою. Також такі пасти в більшості випадків уповільнюють утворення мінералізованих бляшок;
 • серед народних засобів для видалення відкладень з поверхні зубів досить ефективна чорна редька. Головку цього овоча необхідно натерти на дрібній тертці і додати до неї кілька крапель лимонного соку, а потім, ретельно перемішати. Приготовлену кашку слід ретельно розжувати, а потім виплюнути;
 • найпростіший спосіб – щодня перед сном полоскати ротову порожнину теплою водою з додаванням меду з розрахунку 1 столова ложка на 1 склянку;
 • також можна використовувати і кору волоського горіха. Для цього візьміть 35 грам кори гілок горіха, залийте 200 мл окропу і близько 20-25 хвилин поваріть на повільному вогні. В отриманий відвар необхідно вмочувати зубну щітку і чистити зуби 2-3 рази в день.

Всі вище перераховані способи можуть бути ефективні лише на ранній стадії виникнення мінералізованих відкладень. Оскільки вони дуже швидко твердіють, їх стає вкрай складно видалити. Звичайно, будь-яке захворювання набагато простіше запобігти, ніж лікувати. Повною мірою це відноситься і до зубного каменю.

Приділяйте особливу увагу правильному догляду за порожниною рота, і вам не доведеться довго і болісно позбавлятися від цього неприємного осаду.

Залишити коментар