Що таке ВПГ і чим він небезпечний для вагітної?

ВПГ – це скорочена назва вірусу простого герпесу – надзвичайно поширеною інфекції, яка, варто відзначити, рідко викликає ускладнення, але досить небезпечна для жінок під час вагітності. ВПГ, проникнувши в організм плоду внутрішньоутробно або під час пологів, може опинитися на нього негативний вплив.

ВПГ 1 і 2 типу: як проявляються при вагітності

  1. Перший тип зазвичай проявляється у вигляді болючих висипань мають вигляд пухирців. Найчастіше останні локалізуються на губах. Зараження в переважній більшості випадків відбувається в дитячому/підлітковому віці, під час контакту зі слиною зараженногочеловека, наприклад, при поцілунку, спільному використанні посуду;
  2. Другий тип частіше провокує хворобливі висипання на статевих органах. Його ще називають статевим або генітальним. Зараження таким відбувається тільки при статевому контакті. Варто зазначити, що ця інфекція є однією з найпоширеніших серед венеричних.

Обидва типи становлять загрозу для майбутнього малюка, проте другий є більш небезпечним, так як викликає важкі ускладнення в три рази частіше, ніж перший.

ВПГ: чим небезпечний при вагітності?

Інфекція може спровокувати розвиток безлічі різних захворювань на ранніх строках призвести до викидня, завмерлої вагітності. При внутрішньоутробному зараженні у дитини можуть виникнути такі ускладнення, як висипання на шкірі в період новонародженості, пошкодження системи зору, недорозвинення головного мозку, затримка розумового і фізичного розвитку.

При передачі вірусу від матері до дитини під час пологів можливі такі ускладнення, як енцефаліт, пошкодження очей, висипання на шкірі та слизовій ротової порожнини, дисемінована герпетична інфекція, яка призводить до летального результату у 80% випадків.

Якщо жінка носій ВПГ: діагностика при плануванні вагітності

Жінка за бажанням може здати відповідні аналізи на етапі планування малюка.

Як правило, аналіз на герпес входить встандартные обследованияTORCH-інфекцій: чотирьох найбільш небезпечних під час виношування, в це число входить цитомегаловірус, краснуха, токсоплазмоз і герпес. Дізнавшись заздалегідь, чи є у жінки імунітет до перерахованих захворювань, лікар зможе дати рекомендації, які допоможуть захистити майбутню дитину від зараження і серйозних наслідків. Аналіз на наявність вірусу рекомендується здати і батька майбутньої дитини.

Процес діагностики включає аналіз на антитіла до ВПГ першого і другого типу. Розшифровкою результатів повинен займатися тільки фахівець, але ми наведемо деякі підказки.

Якщо результат на наявність антитіл IgGи IgM негативний – жінка здорова, в її організмі не є вірусу. Приводів для побоювань немає, але необхідно виконувати заходи профілактики, щоб заразитися під час виношування малюка.

Якщо результат на наявність IgG позитивний, а на IgM негативний – в організмі є вірус, але є імунітет. Жінка може планувати вагітність. Ризик зараження малюка всередині утроби або в процесі пологів мізерно малий – близько 3%.

Якщо результат на наявність IgG негативний, а IgM позитивний – свідчить про те, що зараження сталося зовсім недавно, поки ще в організмі відсутній стійкий імунітет. Рекомендується відкласти вагітність на деякий час, проконсультуватися з інфекціоністом. Можливо, знадобиться противірусне лікування.

Якщо результат на наявність IgGи IgM позитивний – тут можливо два варіанти: зараження сталося зовсім недавно або давно, але в даний момент вірус активізувався. Вагітність краще відкласти. Рекомендується консультація інфекціоніста і противірусне лікування.

Інфекція ВПГ безпосередньо при вагітності

Герпес губ (перший тип) зазвичай не викликає ускладнень для майбутнього малюка. Ризик ще більше знижується, якщо висипання з’являються не вперше, тобто епізоди траплялися ще до зачаття. Це означає, що у жінки вже є імунітет до цього типу захворювання і шанс його проникнення до малюка дуже низький.

Якщо перший епізод захворювання припав на період гестації, то ризик для малюка збільшується.

Майбутньої матері потрібно звернутися до рвачеві і здати аналіз крові на наявність антитіл до ВПГ. Також ведучий вагітність гінеколог може призначити повторні УЗД.

Статевий вірус герпесу виявляється бульбашками в області промежини, статевих губ, слизових оболонок шийки матки і піхви, болючістю під час сексу і при сечовипусканні, підвищенням температури, зміною виділень з піхви, головними болями. Як правило, такий викликаний другим типом вірусу, який є більш небезпечним.

При появі перелічених симптомів необхідно якомога швидше відвідати лікаря і здати аналізи, щоб уточнити наявність ризику для майбутньої дитини.

Позитивний ВПГ: первинне зараження при вагітності

Ризик передачі в чому залежить від терміну, коли відбулося зараження. Наприклад, коли жінка перебувала на терміні до 20 тижнів, то ймовірність передачі інфекції дуже низька, але якщо таке все-таки станеться, то наслідки будуть найважчими, включаючи завмерлу вагітність і викидень.

Якщо зараження відбулося на третьому триместрі, то загроза для дитини надзвичайно велика, так як ВПГ на цьому терміні передається практично в половині випадків.

Зараження малюка може статися внутрішньоутробно, в процесі пологів і навіть після такого. Практично в 90% випадків інфекція передається дитині під час пологів, якщо у жінки на цей момент є висипання в зоні статевих органів.

Що робити, якщо герпес виявився під час вагітності?

У першу чергу потрібно відвідати лікаря для підтвердження діагнозу. Якщо жінка раніше не здавала аналізи на антитіла до герпесу, то їх неодмінно треба пройти.

Результати таких дозволять виявити імунітет до вірусу і оцінити ступінь ризику передачі герпесу малюкові. Якщо ж аналізи раніше здавалися, лікар ще раз оцінить їх результати і визначить, чи є необхідність у додаткових дослідженнях або ж ризик для малюка досить низький.

Терапія при лікуванні простого герпесу під час виношування проводиться такими противірусними засобами, як «Ацикловір» і «Валацикловір». Звичайно ж, оцінюються ризики для плода, включаючи ті, що можуть виникнути при відсутності лікування. Дозування і тривалість застосування встановлюють індивідуально.

Як проходять пологи, якщо є герпетична інфекція

Велику небезпеку представляє генітальний герпес при первинному зараженні перед пологами або під час активізації в цей момент. Знизити загрозу можна з допомогою заходів профілактики, наприклад, вищезгаданими препаратами, які починають приймати з 36 тижня і аж до самих пологів. Висипання на статевих органах підвищують ризик передачі ВПГ, піднімається питання про кесарів розтин.

Профилактиказаболевания під час вагітності

Якщо планові аналізи показали, що імунітет до герпесу відсутня, необхідно дотримуватися деяких правил, щоб уникнути зараження в період вагітності.

  1. Не ділитися їжею і напоями з іншими;
  2. Не допивати і не доїдати за іншими;
  3. Використовувати окремий посуд. Це особливо важливо при появі симптомовзаболевания у кого-небудь з членів сім’ї;
  4. Уникати контактів з людьми, що мають характерні симптоми: не цілуватися, не використовувати загальну посуд тощо;
  5. Якщо у мужакогда було це захворювання, або ж вірус активізувався, краще відмовитися від сексу на всі 9 місяців виношування або ж користуватися презервативами. Особливо важливим це правило є при наявності генітальних висипань;
  6. Відмовитися від орального сексу при наявності у партнера висипань на губах.

Якщо жінка носій ВПГ і ЦМВ, що робити при вагітності

ЦМВ – це цитомегаловірусна інфекція. Її протягом подібно вірусу герпесу. Варто відзначити,
якщо жінка є носієм відразу двох цих інфекцій, то при загостренні однієї з них відбувається активізація другий. Вищезазначене дослідження на TORCH-інфекції дозволить визначити, чи є ЦМВ в організмі, який до нього імунітет. Результати аналізів дають лікарям можливість оцінити ризики для плода. Якщо жінка носій ЦМВ, значить, в її організмі є антитіла, відповідно, концентрація вірусу в крові значно нижче.

Це дуже важливий показник, так як від кількості ЦМВ у крові прямо залежить шанс передачі дитині.

При дотриманні всіх правил і рекомендацій і вагітність, і пологи пройдуть успішно. Бережіть себе!

Залишити коментар