Що таке трудоголізм і чим він небезпечний?

Трудоголік — це чоловік, у якого сформувалася патологічна залежність від роботи. Вона аж ніяк не є однією з складових його життя, а замінює собою всі маленькі і великі життєві радості. При цьому праця на знос у більшості випадків не пов’язаний з економічною необхідністю.

Що ж стоїть за цим втечею в роботу і що з цим робити — брати приклад, захоплюватися, отримувати користь або, бути може, лікувати?

Причини загострення «інстинкту праці»

Працьовитість — це, безперечно, добре. Але будь-яка людська якість, будь-який вид діяльності має свої розумні межі, якусь норму, за порогом яких починається патологія. Як і всі позамежне, підвищений працьовитість теж представляє собою відхилення від норми.

 

Причин може бути багато, і найчастіше вони лежать у площині психології особистості.

  • Нарцисизм і прагнення до домінантності у всьому, спрага захоплення і поваги: «Хочу бути у всьому краще за всіх!».
  • Депресивна симптоматика, заснована на почутті провини і відчуття власної нікчемності. Хочеться зробити хоч щось, щоб бути корисним. Як правило, не допомагає або допомагає ненадовго.
  • Життєва порожнеча, гостре сприйняття відсутності сенсу свого буття.
  • Болісно сприймається недолік звичайного домашнього комфорту.
  • Бажання довести комусь свою значимість, домогтися успіху напоказ (частіше конкретній особі).
  • Психічна травма (зазвичай дитячого та підліткового віку), пов’язана зі стисненими умовами життя, страх злиднів. Прагнення компенсувати «ганьба» сім’ї.
  • Витрати виховання в сім’ї трудоголіків, придбана спадковість.

Це лише мала частина можливих передумов повного занурення в роботу. Патологічна залежність також може бути заснована на хіміко-біологічних реакціях організму, зокрема, на порушення нейронних зв’язків головного мозку. Але цей випадок давайте залишимо лікарям.

А може, він просто любить свою роботу?

Чим відрізняється трудоголік від людини захопленого, щиро і самовіддано любить свою роботу? Чи є різниця між трудоголізмом і працьовитістю? Є, але вона не завжди очевидна, оскільки «надлишкова» трудова діяльність зазвичай приймає цілком респектабельні, осмислені форми. Іншими словами, безглузда робота маскується під доцільну і цілеспрямовану, і в цей момент диференціювати їх неможливо.

Але настає момент, коли час діяльної активності логічно підходить до завершення. Людина, що любить свою роботу, відчуває повне задоволення і з насолодою відпочиває. Залежний ж у цей момент відверто страждає, стає нещасною, нервовим, дратівливим, втрачає сон і спокій, наче втратив щось дуже важливе. У першого є вибір, чим займатися, у другого його немає, якщо він не пов’язаний з вибором однієї роботи із ряду інших. Кредо трудоголіка — робити хоч що-то тільки заради того, щоб щось робити.

Чим небезпечний трудоголізм?

Перш за все, людина страждає. Потреба працювати ні в якому разі не заперечує потреби відпочивати, але в даному випадку заглушує її повністю і не дає підняти голови.

Отже, організм працює на знос, доводячи самого себе до повної амортизації і морального спустошення. У нього немає можливості включити режим економії енергії, який призводить залежного в стан, що отримав назву хронічної втоми. Тому сам патологічний роботяга може не відчувати, наскільки він втомився, до тих пір, поки не наступить повне виснаження емоційно-енергетичних і особистісних ресурсів, і він не впаде, як загнаний кінь.

З медичної точки зору у таких людей набагато частіше діагностується артеріальна гіпертензія.

Є ще одна проблема, на яку вказують фахівці, які професійно вивчають цей феномен. Це відсутність просвітлінь, неможливість повноцінно вирішувати поточні і глобальні проблеми. Для цього людина повинна зупинитися, зробити паузу, зануритися у мовчазне споглядання. Саме під час повного спокою відбуваються відкриття, відвідує натхнення, приходять правильні рішення і плідно вирішуються важливі життєві завдання.

Психіка «трудозависимого» вкрай ригидна. На тлі прогресуючої залученості повністю втрачається самокритика і спостерігається повний відхід від дійсності.

Ще одна прихована небезпека трудоголізму — це діти. Порушення психіки покоління, що росте в подібному середовищі, практично гарантовано. Дуже часто діти трудоголіків або повторюють долю старшого члена сім’ї, без оглядки біжить від дійсності в роботу, або повністю відкидають працю.

Полежи — і все пройде

Як лікувати трудоголізм і чи можна це зробити? Будь-яка залежність вимагає корекції, і дана проблема не виняток. Зовсім недавно навіть з’явився особливий термін — «синдром менеджера», не включений поки ні у які медичні довідники, але вказує на те, що проблема існує, і лікарі починають звертати на неї увагу.

Однак часто лікування починається «з кінця», з усунення наслідків (тієї ж артеріальної гіпертензії), а не психологічної причини.

Лікувати трудоголіків потрібно довгим повноцінним сном (домогтися його зазвичай вдається лише застосуванням лікарських препаратів), сеансами психотерапевтичної релаксації, здоровим харчуванням. Абсолютно необхідна адекватна фізичне навантаження, яка допоможе сублімувати проблему і зняти психічне напруження.

Вкрай бажані сеанси грамотного психоаналітика, який зуміє «дістати» проблему з надр підсвідомого і якісно її опрацювати. І зовсім добре, якщо в житті трудоголіка настануть особисті зміни на краще.

Успіх лікування залежить від первинних причин. Складніше за все піддається корекції той, хто багато працює і дуже цим задоволений. Змусити його мінятися — все одно що лікувати наркомана: можна, але марно.

Здатність до активної трудової діяльності — це добре і цінно, так було і є в усі часи. Але не можна доводити працю до безумства, не залишаючи місця для інших життєвих радощів. З-за «робити нічого» в житті відбуваються часом дивовижні речі і доленосні події. Але нічого цього немає місця в реальності людини, який не здатен зупинитися.

Залишити коментар