Що таке пасивна агресія і як з нею боротися

Гнів, лють – головні ознаки агресії. Меншим злом в суспільстві вважається стримування негативу. Але придушення люті породжує пасивну агресію – явище, що руйнує сім’ї, що приводить до краху бізнес і навіть штовхає на самогубство. Звідки береться пасивна агресія, з-за чого виникає, як з нею боротися і чи можна її уникнути?

Що таке пасивна агресія

Пасивна агресія – це результат придушення гніву і люті. Замість того, щоб крикнути, вдарити кулаком по столу або жбурнути в стіну ліпший під руку предмет, людина стримує емоції. При цьому вони нікуди не діваються, а відкладаються у підсвідомості, скупчуються і проявляються на побутовому рівні. Людина забуває про свої обіцянки, стає розсіяним, в його словах з’являється сарказм.

Результатом пасивної агресії стають безпідставні сварки, розлади у бізнесі, схильність до маніпуляції і шантаж, депресія, а в гіршому випадку – суїцид.

Звідки береться

Американські психологи схиляються до думки, що схильність до пасивної агресії закладається в ранньому дитинстві, коли батьки привчають дитину стримувати емоції. «Не кричи!», «Не капризничай», «Ти вже велика», «Чоловіки не плачуть» — такими словами дітям дають зрозуміти, що висловлювати біль, гнів, лють – неправильно і навіть погано. Дитина, зрозуміло, засвоює інформацію і в дорослому житті віддає перевагу придушити негатив. Так формуються задатки пасивної агресії.

Дозволяючи емоціям вийти назовні, людина «розряджається», а через короткий час повертається в звичайний для себе режим. При придушенні гніву розрядка не настає, і «наболіле», накопичуючись на рівні підсвідомості, починає виходити назовні в різних проявах.

Як розпізнати

Існує ряд ознак, за якими можна визначити пасивно-агресивної людини. До них відносяться:

  • апатія, неуважність;
  • дратівливість;
  • схильність шантажувати, маніпулювати;
  • відмова йти на контакт, замкнутість;
  • різке припинення діалогу (наприклад, «все, вистачить»);
  • депресивний стан;
  • суїцидальні ідеї.

Якоїсь загальної картинки, що характеризує пасивну агресію, немає. Прояви залежать від темпераменту людини. Наприклад, флегматик може остаточно піти в себе, а мова холерика перетвориться в потік сарказму. При цьому на запитання «що сталося?» буде байдужий або роздратований відповідь «нічого, все нормально».

Як боротися

Фахівці в області психології і психіатрії вважають, що пасивна агресія – це різновид особистісного розладу, і людям, які відчувають її, необхідна терапія. Тим не менш, лікарі дотримуються думки, що частіше всього пасивно-агресивні люди не усвідомлюють власну неадекватність і не вважають свою поведінку неправильним. Тому у них немає мотивації до лікування, а будь-який натяк на необхідність проконсультуватися з психологом чи психіатрам викликає новий напад люті. Але, незважаючи на це, боротися з проявами пасивної агресії в побуті або на роботі все-таки можна.

Найголовніше – не виявляти поблажливість і зберігати спокій. Наприклад, якщо людина регулярно спізнюється, спокійно попередьте його, що в наступний раз ви не будете його чекати. І неодмінно виконайте обіцянку. Не прийшов у призначений час – з чистою совістю вирушайте по своїх справах. Якщо начальник постійно грубіянить вам – не хаміть у відповідь. Спокійним тоном дайте йому зрозуміти, що ви хороший фахівець, який не залишиться незатребуваним, якщо нинішнє керівництво не буде цінувати його по достоїнству. Ваша друга половинка постійно говорить і провокує на конфлікт? Просто не звертайте уваги. Не піддавайтеся на шантаж і не дозволяйте маніпулювати собою. Відновіть емоційний контакт лише тоді, коли у партнера пройде напад пасивної агресії. Тоді з’являється шанс на відкритий конструктивний діалог, в ході якого, можливо, людина сама захоче розібратися в собі і навіть попросить вас про допомогу і підтримку.

Пасивна агресія ускладнює життя не тільки того, хто її відчуває, але і оточуючим. Якщо важко самостійно позбавитися від неї, слід звернутися за допомогою до психолога або психіатра.

Залишити коментар