Що таке орторексія і з чим її їдять?

Жменька пророщеної пшениці на сніданок, вирощена в екологічно чистому районі морквина на обід, чайна ложка кедрових горішків на вечерю і ковток чистої артезіанської води перед сном. Злегка перебільшена, але цілком реальна картина маслом під назвою «орторексія».

Здавалося б, і що в цьому поганого? Але, придивившись уважніше, стає очевидно: це психічний розлад. І воно далеко не нешкідливо!

Портрет залежного

Орторексія — порівняно недавно описане розлад прийому їжі, яке можна охарактеризувати як невроз правильного харчування.

Виявляється воно у вигляді надмірного, хворобливого слідування принципам здорового харчування. У підсумку гарне починання і похвальне прагнення поступово доводяться до абсурду. Один за іншим з раціону виключаються всі нові і нові продукти, список забороненого регулярно поповнюється. Такі слова, як «крохмаль», «глютен», «кофеїн», «канцероген» та інша викликають священний жах.

Вся їжа у людини, хворого орторексія, ділиться на дві великих групи — хороше і погане. Ніяких «відтінків сірого» в цій дихотомической класифікації не допускається. Хороше потрібно їсти у великих кількостях, а до поганого — не торкатися взагалі. При цьому список корисної їжі неухильно виснажується, і варто почути хоч один аргумент проти якогось продукту, як він теж назавжди викреслюється з меню. Якщо ж під впливом голоду чи обставин щось все ж з’їдається, людина мучиться почуттям провини і страхом перед неминучими наслідками.

Заборони можуть стосуватися як самих продуктів, так і певних способів їх приготування. Не маючи можливості перевірити склад і вид термообробки їжі в публічних місцях або в гостях, ці люди всюди носити з собою контейнери, заготовлені з дому.

Одержимі здоровим харчуванням — хто вони?

Найчастіше — молоді дівчата і невпевнені в собі жінки. Але нерідко в харчовій невроз «заносить» і цілком заможних, успішних дорослих людей на тлі надто критичного ставлення до свого тіла або одержимості бажанням «жити вічно». У цьому сумному списку можна зустріти і дуже відомі імена — Гвінет Пелтроу, Джері Холлівел та інших не менш знаменитих людей.

Група ризику

Нервова орторексія найчастіше вражає людей, схильних до поглибленого самоаналізу, іпохондриків, разглядывающих своє здоров’я під мікроскопом, а також невпевнених в собі і намагаються щось довести собі та іншим. Психологічні перекоси можуть бути якими завгодно, але за ними завжди стоїть або психічна травма, або внутрішня порожнеча, прагнення заповнити її і вирішити проблеми таким дивним способом. У жінок орторексія часто є наслідком невдоволення власною зовнішністю, за яким зазвичай криється якась особиста трагедія.

Наслідки орторексії

Поки людина просто одержимий ідеєю правильного харчування, нічого поганого не відбувається. Небезпека криється в прогресі цієї залежності. Поступово відбувається збіднення життя, як і у будь-якого залежного, починаються труднощі в спілкуванні. При цьому небажання мати справу з шкідливою їжею зовсім не виключає збільшення бажання її з’їсти. Воно може доходити до нестями, до нападів булімії. Але внутрішній бар’єр варто залізною завісою на шляху некорисних продуктів, і у людини може розвинутися важка депресія та інші психічні розлади.

Крім того, здорова їжа при перекосі раціону може заподіяти шкоду здоров’ю. Наприклад, риба і свіжі, якісно приготовані морепродукти вважаються надзвичайно корисними. Але якщо слідувати програмі харчування, що ґрунтується на споживанні їх у великій кількості, може розвинутися отруєння ртуттю.

Крім того, навіть їжа, визнана шкідливою, в певній кількості буває необхідна людині. Приміром, той же хліб, який заноситься в чорний список одним з перших. Дефіцит деяких продуктів в раціоні може привести до виснаження, анемії, аменореї та інших патологій. Крім того, від орторексії рукою подати до більш відомого харчового неврозу — анорексії.

Симптоми орторексії

  • Виключно здорові продукти, правильна їжа. Ніяких особистих переваг. Єдиний критерій — користь і правильність.
  • Фанатизм і страх порушити придуману систему.
  • При порушенні — висока тривожність, яка доходить до фобії, сильне почуття провини аж до придумування покарань для себе у вигляді голодувань або підвищених фізичних навантажень.
  • Довгі роздуми про харчування, вивчення фізіології, займають неприпустимо велику кількість часу.
  • Зважування, страх перед зайвою вагою (може стати симптомом переростання в анорексію).
  • Ретельне планування покупок і складання меню наперед на кілька днів.
  • Труднощі з харчуванням поза домом.

Харчові праведники

Жити з харчовим неврозом важко не тільки самим страждають їм індивідів, але і тим, хто їх оточує. Хворий не залишить у спокої близьких людей, колег або навіть випадкових попутників. Всі ці люди є для нього грішниками, які не відають, що їдять. І донести до них благу звістку здорового харчування — їх надзавдання. В результаті вони часто втрачають близьких і друзів, стають асоціальними особистостями, що зазнають великі труднощі в спілкуванні.

Що робити?

Психотерапевтична робота з людьми, що страждають харчовою залежністю, ускладнюється тим, що самі вони проблеми не розуміють і не визнають. І панічно бояться, що у них заберуть те, що вони вважають чи не головним досягненням у своєму житті. Можна спробувати зіграти на явних протиріччях правил, якими вони керуються. Солодке вважається шкідливим, тоді чому корисний мед? Чому тваринний білок вважається отрутою, а яйця — чудовим і корисним джерелом білка? І так далі. Люди зі здоровим глуздом можуть почути й усвідомити, що в гонитві за здоров’ям вони захопилися і пробігли повз кінцевої мети.

Ще один спосіб — пошук і вирішення проблем, які стали першопричиною такого харчового поведінки. Наприклад, дівчина, доводящая себе до критичного стану у зв’язку з невдоволенням власною зовнішністю, раптом зустрічає того, хто відкриває їй очі на її прекрасне тіло і висловлює сум з приводу того, як воно змінюється.

І, нарешті, багато залежні здатні усвідомити, що на бумі «здорового харчування» робляться великі гроші, і що вони — всього лише жертви цієї маркетингової машини.

Важливо зрозуміти, що правильна їжа не зробить нас кращими. Вона взагалі не так важлива, як здається. Це лише крихітний аспект нашої багатої почуттями і подіями життя. Крім їжі, в ній є куди більш важливі речі. Правильно налаштувавши це емоційне сприйняття, людина здатна зрозуміти, що ми — не люди, які їдять, а люди, які радіють, засмучуються, працюють, відпочивають, ненавидять, люблять — одним словом, живуть повноцінним життям.

Залишити коментар