Що таке неврози і як їх лікувати?

Неврозами прийнято називати оборотні психічні розлади у дорослих і дітей, викликані дією психотравмуючих чинників, якщо функції психологічного захисту організму знижені.

Схильність до розвитку захворювання включає в себе сукупність різних причин:

 • психологічних – розвиток особистості, її формування, виховання, взаємовідносини із соціумом, рівень домагання;
 • біологічних – функціональну недостатність нервової системи, нейромедіаторні або нейрофізіологічні розлади.

Подібні стани можуть бути тимчасовими, виникаючи на фоні важких соматичних станів і регресувати при поліпшенні здоров’я.

Неврози розвиваються при появі соціальної ситуації, що перешкоджає задоволенню потреб людини і становить загрозу для його майбутнього.

На початковому етапі лікує неврози невролог, далі психотерапевт або навіть психіатр, якщо симптоматика прогресує.

Основні симптоми захворювання

Під поняттям «неврози» об’єднують захворювання з наступними загальними характеристиками:

 • захворювання оборотно і має психологічне походження;
 • довгий час пацієнт не може позбутися своїх думок, тривожність і дратівливість наростають;
 • до себе підтримується постійне критичне ставлення;
 • прогресуючі зміни власної особистості відсутні.

Неврози в дорослих починають лікувати після встановлення основних симптомів захворювання, які поділяються на психологічні й фізичні.

До психологічних проблем відносяться:

 • невміння прийняти рішення самостійно;
 • постійний емоційний дискомфорт;
 • проблеми при спілкуванні в соціумі;
 • невизначеність з системою цінностей;
 • неадекватна самооцінка – завищена або занижена;
 • при неврозі нав’язливих станів людина постійно відчуває почуття страху і невпевненості у власних силах, потрапляючи в звичайні побутові ситуації;
 • постійні перепади настрою;
 • безсоння.

Прояв неврозів з боку фізіологічного стану:

 • напади головного болю;
 • порушення пам’яті;
 • хворобливі відчуття в серці, шлункові спазми;
 • безпричинні втома і слабкість;
 • прояв ВСД – вегетосудинної дистонії;
 • запаморочення;
 • розлади свідомості;
 • зміна апетиту, схильність до переїдання або відраза до їжі.

Остання ознака може супроводжуватися спазмами стравоходу.

Основні причини неврозів

Найчастіше фахівцям доводиться лікувати розлади нервової системи, викликані високою психологічної та розумовим навантаженням, зміною сімейного і соціального статусів, незадоволеністю своїм становищем.

Лікуванням неврозу нав’язливих станів займаються з пацієнтами, у яких розвивається невпевненість у собі. Підштовхують до захворювання зазвичай побутові ситуації. Наприклад, з власної вини сталася аварія, забув закрити квартиру, не вимкнув праску. Надалі людині весь час здається, що він чогось не встиг або забув. Це позначається і на фізичному здоров’ї.

З невротичними станами частіше доводиться стикатися при патології розвитку нервової системи – не всі люди здатні тривало займатися розумовою або фізичною працею, невідповідність очікуванням породжує захворювання, хоча в основі лежить вроджена астенія.

Спровокувати розвиток неврозів може ослаблення організму в результаті інфекції, загальної інтоксикації організму, виснаження, алкогольної або наркотичної залежності.

У людей, що мають истероидный тип характеру, невротичні розлади можуть зустрічатися без видимих причин внаслідок хворобливості власного внутрішнього світу, самовнушаемости і невпевненості в своїх діях.

Класифікація неврозів і особливості лікування

Неврастенія. Найбільш часто зустрічається формою неврозу є неврастенія, яка проявляється при виснаженні нервової системи. У початковій стадії розлади у хворого проявляється дратівливість, знижується працездатність, з’являються головні болі. Хворий скаржиться на неможливість зосередитися і безсоння.

На наступній стадії виникають слабкість, швидка стомлюваність, з’являються розлади травлення і починають пошуки хвороб серця та інших соматичних патологій.

Тиск безпричинно підвищується і знижується, фізичні зусилля доставляють болючість.

Найважча стадія неврастенії – пригніченість в емоційній сфері, зниження лібідо, іпохондрія, здатність працювати пропадає – хворий «заглиблення в себе».

Якщо виявити хворобу на першій стадії, то зупинити патологію набагато простіше. Для цього слід постаратися виключити або згладити ситуацію, що травмує, нормалізувати режим праці і відпочинку, приділяти увагу загальнозміцнюючу заходів, що тимчасово обмежити трудову діяльність. На цьому етапі моральну підтримку зможе надати психотерапевт.

На другій стадії фахівцеві доведеться вже задуматися, як одночасно лікувати невроз і ВСД, терапевтичні заходи будуть спрямовані на купіювання соматичних захворювань. Можуть призначатися седативні засоби, транквілізатори, антидепресанти, препарати, що нормалізують артеріальний тиск, спазмолітики.

При 1-2 стадії неврастенії лікування рекомендується проводити терапію в домашніх умовах – стаціонарне лікування може застосовуватися на 3 стадії. Як лікують неврози серця і купируют ВСД? При дії ліків седативної дії, тахікардія та стенокардія проходять.

Щоб не допустити погіршення стану хворому рекомендують уникати психоемоційних перевантажень, нормалізувати режим сну і відпочинку, використовувати загальнозміцнюючі засоби. При неврастенії в анамнезі змінний графік роботи може викликати рецидив хвороби внаслідок перевтоми.

Істеричні неврози – група захворювань із психогенно зумовленими сенсорними, руховими і сомовегетативными порушеннями.

Основні симптоми:

 • емоційна неврівноваженість;
 • неврологічні хвороби;
 • соматичні захворювання.

Пацієнти відчувають стиснення в горлі, труднощі з диханням, м’язову слабкість, періодичні напади сліпоти, спазм голосових зв’язок і втрату голосу, спазми кистей. Не варто думати, що всі симптоми – симуляція – істерія облудою не є, хоча органічного базису для прояви фізіологічних симптомів немає.

У хворих спостерігаються рухові порушення: паралічі, утруднення при ходьбі. Через це хворий не може встати з ліжка, виявляється прикутий до неї на кілька років. Функції мови можуть, виникає заїкання, пропадає голос.

До істерії найчастіше призводять переживання, пов’язані з природними катаклізмами, соціальними переворотами, внутрішньосімейними конфліктами і трагедіями. Істерії схильні дуже релігійні люди – молитва у них викликає справжній екстаз.

Можливо лікувати невроз такого плану в домашніх умовах? Все залежить від клінічної картини та стану хворого.

Терапевтичні впливи комплексні. Необхідно пом’якшити, якщо неможливо усунути – травмуючі фактори, може знадобитися зміна обстановки. Заняття з психотерапевтом вкрай необхідні, потрібно виробити у хворого адекватну оцінку власного стану.

Може знадобитися гіпноз, аутогенні тренування. Визначити, чим лікувати безсоння при істеричному неврозі та інші фізіологічні розлади, вже завдання невролога. Призначається медикаментозна терапія – антидепресанти і нейролептики, препарати седативної дії і фізіолікування.

Щоб відновити рухову здатність застосовуються амітал-кофеїнові розгальмовування; для усунення спазмів використовується хлоргідрат в клізмі. Зазвичай прогноз сприятливий, але стан може погіршитися, і іпохондричні проблеми переростуть в реальні.

Обсесивно-компульсивний розлад або невроз нав’язливих станів характеризується страхами, які заважають жити нормальним життям. Основний симптом захворювання – постійно треба щось робити, щоб подолати побоювання, що виникають з того чи іншого приводу.

Дуже часто життя людини перетворюється на низку певних ритуалів, так як інакше кількість фобій збільшується. Для неврозу нав’язливих станів характерні періоди ремісії.

Якщо хворобу діагностують на ранній стадії, то достатньо видалити основні фактори, що несприятливо діючі на людину, і хвороба відступить.

Коли розпізнати хворобу в початковій стадії не вдається, хворому потрібна психіатрична допомога. Корекція стану хворого проводиться за допомогою медикаментозних засобів і психотерапевтичних впливів.

Сучасна медицина володіє арсеналом методик, які дозволяють виявити неврози на першій стадії і провести аналіз стану хворого.

Для кожного пацієнта підбирається індивідуальний спосіб лікування залежно від клінічної картини. Якщо є можливість, то лікування проводиться в домашніх умовах.

Залишити коментар