Що таке кюретаж в стоматології? Як проводиться кюретаж

Ефективний метод усунення захворювань ясен в стоматології передбачає проведення кюретажу ясен. Між краєм ясен і пришийковій областю є поглиблення, в якому постійно накопичуються харчові залишки.

Для патогенних мікроорганізмів ці умови є сприятливим середовищем, і вони починають посилено розмножуватися, провокуючи запальні процеси слизової ротової порожнини у місці кріплення зуба. Це може спричинити його втрату.

Що таке в стоматології кюретаж? Це глибока очистка пародонтальних карманів ясен, що виконується різними способами. Якщо знати, що з себе представляє ця процедура, то перед візитом до стоматолога «тремтіти» доведеться набагато менше.

Навіщо потрібен кюретаж?

Як відбувається утворення пародонтальної кишені?

Порожнина рота вимагає постійного догляду за собою. У просторі накопичуються харчові рештки. Вони, вступаючи в реакцію з мікрофлорою, викликають відкладення різного виду, які локалізуються на поверхні зуба в районі його виходу з десни, там слина емаль майже не омиває. Утворюється зубний камінь, який твердо прикріплюється до емалі і може впровадитися в поддесенное простір.

Це явище провокує початок запального процесу, що викликає зміни в кістковій тканині. Запускається процес атрофії дентину, цементу кореня і заміна їх грануляційною тканиною. На місці зруйнованої кісткової тканини утворюється порожнину, зуби вже не прикріплюються до ясен належним чином, з’являється ясенний кишеню, в якому накопичується гранулят і відкладення.

Якщо цей кишеню стає глибше 3 мм, почистити його з допомогою домашніх засобів – зубної щітки, нитки, спеціального йоржика і зубочистки, – неможливо. З’являється необхідність провести процедуру кюретажу.

Показання до процедури

При наявності ясенних кишень процес атрофії і руйнування стає незворотнім. Зупинити його за допомогою місцевої терапії неможливо – поверхнева чистка та антибактеріальні засоби зупиняють запалення тільки на короткий час.

Всередині відкритих порожнин накопичуються хвороботворні бактерії та наростає гранулят, які продовжують руйнівну дію. Тканину ясен з кишенею постійно збуджена, будь-які порушення гігієнічних вимог або зниження імунного статусу загострюють руйнівний процес.

Показання до процедури:

 • гостре запалення ясен, що провокує хронічний стоматит і поява трофічних виразок у ротовій порожнині;
 • пародонтит легкого і середнього ступеня;
 • глобальні відкладення зубного каменю і не відшаровується нальоту;
 • освіти кишень, глибиною більше 3 мм, заповнених чужорідними включеннями.

З допомогою кюретажу вирішуються всі проблеми одночасно:

 • очищається область близько зуба;
 • видаляється гранулят;
 • усувається підвищена кровоточивість ясен;
 • прибирається пародонтальну кишеню.

Операція проводиться двома методами – закритим і відкритим. Спосіб очищення вибирає лікар залежно від глибини поразок і тяжкості процесу.

Операцію не проводять, якщо у пацієнта глибокі кісткові кишені, зубний ряд розташований аномально, є вроджене недорозвинення щелепи або десенная стінка стоншена. Процедуру доводиться відкладати при гострому запальному процесі – якщо в ураженій області вже скупчився гній. Спочатку проводиться лікування, а вже потім роблять кюретаж.

Технологія кюретажу пародонтальної кишені

Операцію можна назвати локальною чищенням зубів – під час неї знімають наліт з поверхні зуба, видаляють освіти грануляту, потім емаль полірують.

Закритий кюретаж. Виконується, коли тканина ясен незначно пошкоджена, і глибина кишень не перевищує 5 мм. Розсічення десни не проводиться.

Після діагностики роблять місцеву анестезію, спеціальні інструменти занурюють у кишені, прибирають накопичилися відклади. Лікарю доводиться працювати наосліп, від нього потрібна велика точність. Після закінчення хірургічного втручання коріння зубів поліруються.

Відкритий кюретаж.

Очищення кишень проводять при розсіченні тканини ясен.

 1. Спочатку проводиться ретельна діагностика на підставі візуального та інструментального огляду, необхідно зробити рентгенівський знімок ураженої області.
 2. Вводиться місцева анестезія.
 3. Десна розрізається, починається очищення порожнини кишені.
 4. На тканину зуба наносять спеціальні ліки, що стимулюють ріст кісткової тканини замість ураженої і – при операції – віддаленої.
 5. Далі десна вшивається, на місце висічення накладаються шви.

Після розрізу запалену ділянку між двома розрізами відшаровують, оголюючи кісткову тканину. Щоб уникнути появи зайвої чутливості після операції, проводять процедуру трансплантації м’яких тканин. Це допомагає впоратися і з косметичним дефектом, що з’явилися в процесі операції.

При значному руйнуванні дентину і неможливості його відновити введенням стимулюючих засобів, проводять трансплантацію твердих тканин ясен або зуба. Такий вплив міцно закріплює зуб, стимулює організм до регенерації.

Провести відновлення зубного ряду не завжди виходить за один раз. У цьому випадку кюретаж рекомендовано повторити через 2 місяці.

Як і після кожної операції, реабілітаційний процес має свої особливості:

 • Поки на яснах знаходиться захисна пов’язка, не можна чистити зуби і полоскати рот.
 • Перші дні їсти можна тільки напіврідку їжу.

Після того як пов’язку знімають, в домашніх умовах рекомендують проводити обробку місця операції анестетиками і ранозагоювальні коштами самостійно.

Кюретаж в лунці видаленого зуба

Видалення зубів не вважається складної або небезпечної процедурою, але і після неї можуть виникнути ускладнення.

До них відносяться:

 • тривалий кровотеча;
 • тривала болючість;
 • запальний процес.

Якщо хворобливий стан не проходить протягом 3-5 днів, потрібно нанести повторний візит до лікаря. В незахищену рану могли проникнути патогенні мікроорганізми, чужорідні предмети, накопичитися частинки їжі. За недогляд лікаря могли залишитися і фрагменти кістки, особливо якщо зуб вже був зруйнований, і його пульпа почала гнити.

Щоб не допустити запального процесу поруч, проводиться вишкрібання лунки видаленого зуба.

Ця процедура – на відміну від інших способів кюретажу – не вважається хірургічним втручанням, так як очищається відкрита порожнину. Спочатку роблять місцеву анестезію – в цьому випадку намагаються накласти аплікацію – а потім звільняють альвеолу від утворився свіжого кров’яного тромбу.

Інструментально видаляються накопичилися сторонні включення, пошкоджені тканини, осколки – якщо вони присутні. Потім лунку обробляють анестетиком – шви накладати не потрібно – і тампонують. Очищення лунки здійснюють за одну процедуру.

Незважаючи на простоту даного стоматологічного втручання, після нього деякий час потрібно дотримуватися реабілітаційний період, як і після будь-якого кюретажу. В домашніх умовах потрібно полоскати рот антисептичними засобами, накладати протизапальні мазі з антибіотиками, харчуватися напіврідкої або протертою їжею.

Після процедури кюретажу – яким би способом вона не проводилася – чистити зуби слід з особливою обережністю. Зубну щітку з м’якою щетиною потрібно придбати заздалегідь.

Порожнина рота вимагає ретельного догляду. Після кожного прийому їжі потрібно видаляти харчові залишки, не дозволяючи їм накопичуватися, очищати міжзубні простору, щорічно відвідувати стоматолога, щоб вчасно видаляти зубні камені.

Тільки так можна не допустити виникнення пародонтиту, а це означає, що з процедурою кюретажу практично познайомити не доведеться.

Залишити коментар