Що таке аменорея: причини відсутності місячних і лікування

Аменорея — це відсутність менструальних виділень протягом півроку і більше. Може бути фізіологічною, наприклад, при виношуванні та грудному вигодовуванні, і патологічною. Аменорея — завжди ознака порушення функції яєчників та дисбалансу статевих гормонів. Крім безпліддя, аменорея чревата серйозними захворюваннями. Коли потрібно лікувати стан і як це можна зробити?

Гормональна система та функції яєчників чітко реагують не тільки на значущі хвороби організму, але і психоемоційний стан жінки. Стреси, недоїдання, перевантаження також часто стають причиною аменореї, особливо у дівчат-підлітків. Причина відсутності місячних завжди повинна бути встановлена, так як іноді це перша ознака серйозних захворювань.

Що таке аменорея

За класифікацією МКХ-10 (міжнародної класифікації хвороб від 2010 року перегляду) аменорея кодується як N 91.

Патологія встановлюється у двох випадках:

 • при відсутності місячних у дівчат 16-18 років;
 • при затримці менструації протягом півроку і більше.

Злагоджена робота структур головного мозку (гіпофіза, гіпоталамуса), ендокринних органів, а також матки і яєчників забезпечує циклічні зміни в організмі і менструації. Збій у функціонуванні або механічне перешкоду спричиняє аменорею.

Залежно від причини і механізму розвитку виділяють різновиду.

 • Справжня аменорея. Порушується циклічна секреція гормонів, тому ендометрій не дозріває і місячних немає. Буває при багатьох захворюваннях. Залежно від місця виникнення проблеми виділяють супрагипоталамическую, гіпофізарно-гіпотоламічної аменорею, яєчникової (неправильно називають іноді яєчна), маткову аменорею.
 • Несправжня аменорея. Якщо є механічна перешкода на рівні порожнини, шийки матки і піхви, місячних немає з причини того, що виділення не можуть вийти з статевих органів.
 • Фізіологічна. Це тимчасове або постійне відсутність місячних, яке не супроводжується патологією. Буває під час вагітності, грудного вигодовування, в період менопаузи і пубертату.
 • Первинна. Якщо у дівчини місячних ніколи не було. Це патологія розвитку підлітків.
 • Вторинна. Якщо в жінки була хоча б одна менструація.

Коли можна запідозрити

Основний симптом при аменореї — відсутність будь-яких менструальноподобных виділень. Це головний критерій, всі інші ознаки варіюють в залежності від причини.

Аменорея встановлюється у двушки в тому випадку, якщо вона досягла 16 років і у неї ще жодного разу не було менструацій. Це первинна форма. Якщо ж місячні були хоча б один раз, для встановлення діагнозу необхідно їх відсутність протягом шести і більше місяців.

Часто патологія поєднується з іншими симптомами:

 • додаткові ознаки первинної аменореї — низькорослість дівчаток-підлітків, відсутність інших статевих ознак (оволосіння, зростання грудей);
 • стану, характерні для вторинної аменореї — безпліддя, нерегулярні місячні, встановлений полікістоз, раніше проведені операції на яєчниках, ознаки гиперандрогенемии (оволосіння за чоловічим типом).

Можливі причини

Всі причини аменореї можна розділити на кілька груп. Тактика ведення та лікування, а також прогноз в кожному випадку відрізняються.

Функціонального характеру

Виникають при розладах харчової поведінки, психоемоційних стресах, навантаженнях. В основі їх лежить зміни роботи центральної нервової системи, при яких порушується циклічна секреція гормонів гіпоталамуса, а згодом гіпофіза і яєчників. Розладнується регуляція статевих органів, в результаті не відбуваються циклічні зміни в ендометрії, яєчниках.

При обстеженні таких жінок на гормональну панель не завжди є явні зміни. Механізм функціональної аменореї не до кінця вивчений, тому вона не завжди піддається лікуванню.

Основні форми такі.

 • Психогенна. Виникає на тлі тривалих емоційних навантажень, одночасно найчастіше виникає субклінічна (прихована) депресія. При цьому порушуються зв’язки між окремими структурами головного мозку, збільшується секреція гормонів стресу (адреналіну, норадреналіну залозами). Все це призводить до зміни синтезу ФСГ і ЛГ гіпофізом, зменшується чутливість репродуктивних органів до статевих гормонів. Наслідок усіх цих процесів — відсутність місячних.
 • Харчова аменорея. Характерна для бідних країн Африки, а також для дівчат, які захоплюються схудненням і навіть голодуванням. Встановлено, що зниження маси тіла більш, ніж на 15% від ідеальної неодмінно призведе до порушення менструального циклу. У частині випадків після відновлення ваги аменорея проходить безслідно, але приблизно в 30% вона не піддається лікуванню навіть на тлі нормалізації всіх інших свідчень організму. Профілактика подібного — нормалізація харчування.
 • На тлі фізичних навантажень. Дівчата, які виснажують себе тренуваннями, також піддають себе ризику розвитку аменореї. Пов’язано це з особливим низькокалорійним харчуванням, зменшенням маси жирової тканини в організмі, а також значущу роль відіграють стреси, переживання, пов’язані зі змаганнями.
 • Після прийому контрацептивів. Відомо, що у 5-7% жінок після тривало прийому протизаплідних таблеток спостерігається функціональна аменорея, пов’язана з порушенням секреції гормонів гіпофіза. Воно може тривати до року і іноді довше. Останнє є поганою прогностичною ознакою для подальшого відновлення менструальної функції.

Патологія гіпофіза

Спектр захворювань, пов’язаних з роботою гіпофіза, широкий. Це можуть бути запальні, аутоімунні захворювання, функціональні, пухлини, крововиливи. Встановити істинну причину допомагає ретельне обстеження з використанням сучасних технологій — КТ, МРТ. До найбільш часто зустрічається можна віднести наступні.

 • Пухлини гіпофіза. До найбільш поширених відноситься аденома гіпофіза, яка викликає гиперпролактинемию — підвищення рівня пролактину у крові при обстеженні. Це призводить до дисбалансу статевих гормонів, порушення синтезу ФСГ і ЛГ і відсутності місячних. Збільшення пролактину в крові також може розвиватися на тлі захворювань щитовидної залози, надниркових залоз.
 • Синдром Шихана. Виникає в жінок після пологів, якщо вони супроводжувалися великою крововтратою. Відбувається некроз (відмирання) гіпофіза на тлі тромбозу його судин. Згодом орган не функціонує взагалі.
 • «Порожнє турецьке сідло». Турецьке сідло — це місце на кістках черепа, де розташовується гіпофіз. Якщо з якихось причин його немає, розвивається пангипопитуатаризм — дефіцит гормонів, що регулюють функцію статевих органів, наднирників, щитовидної залози. Стан вимагає довічного прийому синтетичних аналогів.

Генетичні аномалії

При цьому зовнішні статеві ознаки можуть не відповідати хромосомного набору або є статеве недорозвинення.

Наприклад, на перший погляд дівчинка за будовою має чоловічі статеві органи всередині.

 • Синдром Кальмана. Це генетична мутація, пов’язана з дисфункцією гіпофіза і одночасним відсутністю нюху.
 • Синдром Лоренса. При цьому виникає ожиріння, затримка статевого розвитку та розумова неповноцінність. Такі явні симптоми стають помітними ще у дитинстві або у підлітків, тому діагностика відбувається в цей час.
 • Синдром Шерешевського-Тернера. Розвивається у дівчат, які мають в генетичному матеріалі не дві Х-хромосоми, а одну. Вони мають явні зовнішні симптоми патології — низький зріст, коротку шию з особливими крилоподібними складками. Статевий розвиток практично відсутній, так як яєчники у них повністю складаються зі звичайної, а не яєчникової тканини.
 • Синдром Свайера. Характеризується наявністю жіночих статевих ознак, але з початком статевого дозрівання стають помітні відставання у розвитку. При дослідженні генетичного матеріалу визначається чоловічий набір — ХУ.
 • Істинний полікістоз яєчників. Також називається синдром Штейна-Левенталя. При цьому вони вкриваються щільною оболонкою, приєднуються гормональні порушення, наслідком чого є аменорея.
 • Дефіцит ферменту ароматази. Естрогени частково утворюються з чоловічих. При дефіциті ферменту ароматази кількість андрогенів підвищений, виникають «чоловічі ознаки» оволосіння, збільшення розмірів клітора і аменорея.
 • Синдром виснажених яєчників. Стан, при якому яєчники не чутливі до утвореним гормонів. Поряд з нормальними зовнішніми ознаками статевого дозрівання, відсутні місячні, розвивається безплідність.

Порушення анатомії статевих органів

При цьому формуються перешкоди на шляху менструальної крові, в результаті чого виникає стан помилкової аменореї. Найчастіше доводиться стикатися з такими причинами аменореї, набутими і вродженими.

 • Вроджені вади. Виявляються вони в підлітковому віці після того, як в дівчини не починаються місячні. Це може бути недорозвинення матки і верхньої третини піхви. При цьому середня і нижня третина дозволяє вести звичайні інтимні стосунки, але місячних немає при нормальних яєчниках. Такі дівчатка в майбутньому можуть мати дітей лише з використанням ДРТ, зокрема, сурогатного материнства.
 • Синдром Ашермана). Характеризується появою спайок в порожнині матки після перенесених запалень, вискоблювання. У цьому випадку також механічно порушується відтік виділень.
 • Звуження каналу шийки матки. Може бути придбаними (після важких пологів, вискоблювання, абортів і травм) або вродженим. При цьому менструальні виділення в порожнині матки утворюються, але не можуть вийти назовні. По мірі їх накопичення виникають тягнучі болі внизу живота, які нічим не купіруються. Елементарний огляд і УЗД допомагає з’ясувати причину.
 • Щільний гімен. У нормі менструальна кров легко виходить через невеликі пори в плівці, яка відділяє переддень і порожнину піхви. У поодиноких випадках виникають проблеми з її виходом з піхви, а також при дефлорації (при першому статевому контакті), з настанням статевого дозрівання і початком менструацій.

Крім перерахованих вище причин, аменорея може виникати на тлі серйозних захворювань (туберкульоз, сифіліс, менінгіт, при метастазах інших пухлин в області гіпофіза і яєчників). Також хіміотерапія, променева дія на область малого тазу впливають на репродуктивну функцію жінки.

Як виявити і підтвердити

Самостійно визначити причини відсутності менструації можна тільки у випадку фізіологічних процесів — післяпологова (при грудному вигодовуванні) аменорея, під час вагітності, менопаузи або ще дитячого віку. В іншому під силу розібратися тільки фахівцеві і тільки після серйозного і часто дорогого обстеження. Практично завжди проводиться наступне.

 • Аналізи на гормони при аменореї. У першу чергу визначаються статеві (естрогени, гестагени, андрогени, а також гормони гіпофіза та гіпоталамуса (ЛГ, ФСГ, пролактину), щитовидної залози (ТТГ, Т3, Т4), наднирників (кортизолу, ДГЭА). Можна досліджувати антимюллеров гормон, який відображає «запас» яйцеклітин.
 • УЗД малого тазу. Дослідження допомагає виявити вади розвитку, скупчення рідини в порожнині матки (наприклад, при звуженні цервікального каналу), я також функцію яєчників при аменореї.
 • КТ або МРТ. Виконується для визначення будови гіпофіза, виявлення його пухлин.
 • Каріотипування. Метод для визначення генетичних даних людини, наприклад, який набір в клітинах — ХХ, ХУ або тільки одна хромосома Х.
 • Лапароскопія. Виконується рідше з метою діагностики, так як це інвазивна процедура. При проведенні можливий забір частини тканин для подальшого їх дослідження.
 • Гістероскопія. Виконується для виключення механічного перешкоди на шляху менструальної крові, наприклад, при спайки в порожнині матки (синдром Ашермана), звуженні або заращении шийки матки.
 • Функціональні проби. Суть їх полягає в тому, що в кров вводиться концентрат гормонів (ФСГ, ЛГ або естрогенів) і потім відстежується реакція організму, за якою можна судити про рівень ураження.
 • Інші фахівці. Для додаткової діагностики часто необхідні огляди офтальмолога, невролога, ендокринолога, терапевта.

При вторинній аменореї мають значення загальні аналізи крові, сечі, біохімічний. Так можна виключити метаболічні захворювання (наприклад, цукровий діабет), хронічні запальні процеси.

Крім загального і спеціального обстеження, значущим є вивчення росту, ваги, типу статури, характеру менструальної функції до виникнення проблем. Багато патології, для яких характерна аменорея, мають явні фенотипічні прояви (зовнішні). Наприклад, евнухоидное статура (високий зріст, довгі руки і ноги), або ж схильність до повноти і низькорослість.

Наслідки

В першу чергу наслідки аменореї позначаються на можливість вагітності. Якщо немає місячних, найімовірніше, немає і овуляції, а значить завагітніти при аменореї природним шляхом неможливо. Чим раніше виявлено захворювання і розпочато лікування, тим менше негативних наслідків для організму жінки, а ймовірність успішного результату вище. Відсутність місячних загрожує наступним:

 • безпліддям — доводиться застосовувати допоміжні методи (ЕКО, сурогатне материнство);
 • іншими гінекологічним проблемами — підвищується ймовірність гіперплазії ендометрію, утворення поліпів і ракового переродження клітин;
 • дисбалансом статевих гормонів — може виникати вірилізація («чоловіче оволосіння»);
 • раннім клімаксом — а також наслідками, остеопорозом, в’яненням шкіри, раннім старінням;
 • розвитком інших захворювань — багато генетичні аномалії поєднуються або підвищують ризик патологій інших систем і органів.

Фізіологічна аменорея (в підлітковому віці, при вагітності та годуванні груддю) не тягне за собою якихось розладів або ускладнень, а є нормальним процесом для організму. Вона не вимагає лікування.

Як можна викликати менструацію

Лікування аменореї повністю залежить від її виду та ступеня порушень. Прогноз для вторинної більш сприятливою, так як попередня менструальна функція говорить про те, що порушення виникло недавно і це не патологія генетичного характеру. Варіанти лікування наступні.

 • Операції. Використовуються класичні лапаротомные втручання, лапароскопія, гістероскопія — все залежить від того, що передбачається робити при аменореї. Це може бути просто видалення спайок в порожнині матки, резекція (висічення частини) яєчника або пластика піхви (при недорозвиненні), шийки матки. Якщо причина аменореї — пухлини гіпофіза, може виникати необхідність і їх видалення.
 • Гормональна терапія. Це найбільш популярний варіант того, як лікувати вторинну і навіть первинну аменорею. Використовуються препарати різної направленості. Детальніше принцип терапії гормональними препаратами описаний в таблиці нижче.
 • Психологічна допомога. При харчовій та психогенної аменореї необхідна кваліфікована консультація психолога або навіть психотерапевта, з допомогою яких налагоджується харчування або вирішуються інші проблеми.
 • Нормалізація режиму праці і відпочинку. При функціональних аменорея важливим є вітамінотерапія (групи В, А, Е, С), також можуть використовуватися трави, Бади, гомеопатія та інші нетрадиційні способи. У разі несерйозних порушень вони також можуть надати значний ефект. Необхідно нормалізувати фізичну активність, сон, відпочинок і знизити розумову працю.

Таблиця — Лікування аменореї гормонами

Група ліків Принцип дії Приклад препаратів
Естроген-гестагени — Як і для оральної контрацепції — «Новинет»;
— «Регулон»;
— «Джес»;
— «Ярина»
Для стимуляції овуляції — Збільшують секрецію ЛГ та ФСГ гіпофізом;
— індукують зростання і дозрівання фолікулів у яєчниках
— «Кломіфен» (при психогенної аменореї)
Гонадотропіни — Використовуються при порушеній функції гіпофіза — «Пергонал»;
— «Метродин»
Чисті естрогени — Імітують нормальний гормональний фон — «Мікрофоллін»;
— «Прогінова»
Чисті гестагени — «Дюфастон»;
— «Утрожестан»
При гипепролактинемии — Впливають на гіпофіз, зменшують вироблення пролактину — «Парлодел»;
— «Достинекс»
Аналоги гонадолиберинов — Це препарати, аналогічні речовин, які виділяються гіпоталамусом — «Бусерелін»

Народні рецепти

В доповнення до основного лікування можна скористатися народними засобами — рецептами трав, які налагоджують роботу центральної нервової системи, регулюють вироблення гормонів. Як ізольоване лікування аменореї такі способи малоефективні, але можуть використовуватися як доповнення. Тривалість будь-якого курсу має бути не менше однієї-двох тижнів.

 • Петрушка і кріп. По 10 г листя петрушки і кропу подрібнити і залити 200 гарячої води, дати настоятися два-три години. Приймати п’ять-шість разів на день по половині склянки при аменореї.
 • Корінь оману. 10 г висушеного кореня стерти або дрібно-дрібно нарізати. Залити 400 мл окропу і дати постояти кілька годин. Приймати по три-чотири ложки перед кожним прийомом їжі.
 • Лавровий лист. Необхідно взяти півсотні середніх висушених листів, залити водою (1000 мл), довести до кипіння і тримати на невеликому вогні 15-20 хвилин. Після чого отриманий відвар розділити на три частини і випити протягом дня.
 • Ромашка і м’ята з валеріану. Необхідно взяти 50 г квіток ромашки, стільки ж листя м’яти і 20 г сухої рослини валеріани. Залити літром гарячої води і дати постояти 30 хв. Отриманий розчин приймати по 100 г тричі на день при аменореї.

Відгуки жінок підтверджують, що, незважаючи на те, що всі рецепти народної медицини легко відтворити в домашніх умовах, ефективно таке лікування лише у нескладних випадках функціональної аменореї, а викликати місячні при серйозних проблемах так неможливо.

Аменорея — серйозне захворювання, яке свідчить про функціональних або органічних захворюваннях в організмі жінки. Вона загрожує не тільки безпліддям, але і іншими проблемами зі здоров’ям. Лікування аменореї повинен проводити тільки фахівець після докладного обстеження та встановлення причини.

Залишити коментар