Що робити якщо затримують зарплату – куди звертатися

Протягом останніх років проблема невиплати або затримки зарплати залишається актуальною. Головною причиною називають кризу в економіці. Але від цього не легше співробітникам, які залишилися без належної їм грошової винагороди.

Як вийти з такої ситуації? Куди звертатися для вирішення проблеми? Що потрібно робити? Давайте про це поговоримо.

Що являє собою заробітна плата?

Заробітна плата – це грошовий еквівалент, яким оцінюють вкладений, а правильніше буде сказати проданий, праця. Іншими словами, зарплата являє собою грошову компенсацію, яку роботодавець або орган, що отримав від нього певні повноваження, готовий видати за виконання необхідної для нього роботи.

Поділяють основний і додатковий види оплат. Основний – це тарифні ставки і розцінки за відрядний праця для фахівців робітничих професій.

Для інженерних працівників, адміністративного персоналу, службовців основним видом оплати є посадовий оклад.

Додаткова оплата являє собою грошову винагороду за якісно виконану роботу, за творчий до неї підхід. До цього типу належить також виплата всіляких доплат, надбавок, компенсацій і гарантованих винагород за певні заслуги.

Згідно з діючими законами, передбачені премії за виконання посадових функцій і обов’язків також вважаються додатковою оплатою. Крім того, сюди відносяться і виплати за річними підсумками роботи, різні спеціальні премії, а також матеріальна допомога.

Сума зарплати розраховується від умов праці, складності виконання функціональних обов’язків, професіоналізму і кваліфікації фахівця. Важливу роль при її нарахуванні відводять і результатами, до яких призвела господарська діяльність економіку всього підприємства.

Грошова винагорода має виплачуватися згідно з установленими правилами, прописаними в колективному договорі. Частіше передбачається дворазова виплата протягом місяця, що виробляється через два тижні. Особливо виділяється законодавством термін у сім днів. Це час, після якого, невиплачена заробітна плата вважається затриманою.

Комісія по трудових спорах – перша інстанція, куди необхідно звернутися

Що робити якщо затримують зарплату?

В разі невиплати належної винагороди чи досить тривалої її затримки, між співробітником і роботодавцем виникає трудовий спір. Він має кілька шляхів вирішення, найпростішим з яких є проведення переговорів за участю представників профспілкових органів або без них.

Якщо вирішення питання не знайдено, то за законом передбачена наступна щабель – це розгляд його на спеціально створеній комісії, уповноваженої займатися трудовими спорами.

Всі підприємства, організації і установи, де працює більш як 15 чоловік, в незалежності від форми власності, виду та сфери діяльності, зобов’язані мати такий орган.

У разі надходження заяви від працівника протягом 10 днів комісія повинна розглянути його у присутності заявника та представника адміністрації. Обов’язково винесення рішення за підсумками засідання, яке неухильно повинне виконуватися працівником та роботодавцем або власником, стали учасниками спору.

На засіданні комісії працівник має право передати своє слово для пояснення представнику профспілкової організації або адвоката. При необхідності співробітник може запросити на комісію своїх свідків.

За запитом комісії можуть проводитися бухгалтерські, технічні або інші перевірки, бути затребувана розрахункова документація для вивчення питання, чому затримується зарплата.

У винесеному висновку вказується точна сума виплати, яку має проплатити роботодавець. Ці дії провадяться не пізніше трьох днів, якщо протягом десяти днів після засідання відповідач не оскаржив дане рішення.

При його невиконанні протягом трьох місяців, потрібно звернутися в державну виконавчу службу з виданими комісією по трудових спорах посвідченням для вирішення питання в примусовому порядку.

Куди можна зателефонувати?

Що ще треба робити, щоб повернути зароблені гроші?

Відповідно до законодавства, кожен громадянин має право звертатися в органи державної влади для отримання потрібної інформації чи допомоги. Законом не передбачена форма такого прохання, тому розгляду підлягає проблема і висловлене усно, і написана.

Для отримання допомоги в питанні про затримку зарплати рекомендується відразу дзвонити в трудову інспекцію, а потім можна підійти і оформити заяву письмово. Це необхідно зробити для того, щоб у наглядових органів було підстава для проведення відповідних перевірок, які вони будуть робити, щоб вирішити питання з роботодавцем.

А податкова інспекція зможе допомогти?

Якщо результати попередніх скарг не принесли потрібного результату, можна звернутися в податкову інспекцію з проханням розібратися в порушення трудового законодавства. Реакцією на заяву повинна стати перевірка підприємства, встановлює факт невиконання законів про оплату праці та складання відповідного акта. Повідомлення про встановлені порушення надсилається заявникові і може бути використане при поданні заяви в органи прокуратури.

Як вирішити питання із заборгованістю через органи прокуратури?

Якщо виплату зарплати на підприємстві постійно затримують, то працівник чи колектив працюючих має право направити заяву в міську або районну прокуратуру за місцем знаходження підприємства або за місцем проживання заявника.

Для цього необхідно:

  1. Підійти до будівлі прокуратури;
  2. У чергового з’ясувати, до кого потрібно звернутися з даним питанням;
  3. На прийомі у помічника або заступника прокурора роз’яснити суть скарги;
  4. З допомогою працівника прокуратури скласти заяву.

Приймається заява і складений самостійно, яке можна надіслати листом.

Органи прокуратури зобов’язані відреагувати на отримане звернення. Маючи його під рукою, вони повинні зробити прокурорську перевірку з питання виконання законодавства щодо оплати праці на підприємстві.

У разі виявлення істотних порушень, прокурором може бути порушено кримінальну справу, зазначене у мотивованій постанові. Якщо виявлені порушення не мають слідів злочину, то роботодавець понесе адміністративне покарання.

Також працівник прокуратури зробить письмове розпорядження про негайну виплату заробітної плати, невиконання якого загрожує покаранням, хоча можливо і його оскарження роботодавцем.

Чи допоможе звернення до суду?

Одним з найбільш дієвих способів повернути заробітну плату є звернення в судові інстанції. При цьому заявник буде звільнений від сплати судових витрат. Йому не тільки повернуть неотримані вчасно зароблені гроші, але і виплатять компенсацію за доставлені неприємності.

Після надходження в діловодство до заключного суднового рішення проходить близько двох місяців. Рішення за підсумками розслідування є обов’язковим для виконання.

Яку відповідальність може нести роботодавець?

Несвоєчасна виплата зарплати вважається одним з великих порушень, яке призводить до адміністративного покарання для роботодавця.

В результаті виявлення таких фактів:

  • Накладаються штрафні санкції в розмірі 1-5 тисяч рублів і на адміністративних працівників підприємства, і на приватних підприємців;
  • Припиняється робота підприємства або накладається стягнення у розмірі 30-50 тисяч рублів-для юридичної особи;
  • посадова особа, яка допустила таке порушення вдруге, дискваліфікується до трьох років.

Якщо допущена невиплата зарплати більше двох місяців, для відповідальних осіб настає кримінальна відповідальність, а саме:

  • Штрафні санкції в сумі 100-500 тисяч рублів;
  • Залежно від обставин порушник може бути засуджений до трьох років без права займати аналогічну посаду відповідне строку час.

Але затримка заробітної плати буває і з поважної причини. У такому випадку працівникові має виплачуватися визначена законодавством компенсація.

Тепер, ознайомившись з даною інформацією можна вибрати способи впливу на не дуже хорошого керівника, залучаючи його до відповідальності за порушення законів про оплату праці.

Залишити коментар