Що робити, якщо залили сусіди? Шукаємо вихід із ситуації

Мешканці багатоповерхових будинків не з чуток знайомі з проблемою затоплення квартир сусідами зверху. В тій чи іншій мірі, кожен громадянин морально готовий побачити своє житло в мокрому вигляді, але, як тільки настає сама пікова ситуація, багато нездатні в ній правильно і швидко зорієнтуватися. А зробити це треба, оскільки від правильності та своєчасності вжитих дій і буде залежати фінансова сторона проблеми і швидкість її рішення в вашу користь.

Чому так трапляється?

В перші моменти усвідомлення того, що вас залили, хочеться обрушити на сусідів хвилю обурення, нецензурної лексики і образ. Не поспішайте, оскільки не завжди у потопі винен людський фактор, хоча саме він стає основною причиною подібних лих.

Людям властиво забувати закривати крани, перекривати водяні вентилі і ламати сантехніку під дією алкоголю.

Нерідкі ситуації, в яких аварія сталася із-за старих та зношених комунікацій, або недбалості сантехніків, невірно смонтировавших або підключили унітаз, умивальник та інше.

Що робити і куди звертатися?

Якщо сусіди залили вашу квартиру, і ви не знаєте, що робити, щоб домогтися визнання їх винними, необхідно звернутися в керуючу компанію, яка обслуговує весь багатоквартирний будинок, або до незалежних експертів. З їх допомогою вдасться встановити реальну причину лиха, його винуватця, скласти юридично правильний акт і прорахувати компенсацію.

У тому випадку, коли сусіди відмовляються відшкодовувати вартість зіпсованої меблів чи оздоблення житла, в керуючу компанію несеться заяву, згідно з якою формується технічна комісія. Але в першу чергу, ясна річ, треба зупинити воду, для чого викликається аварійна служба. До речі, її співробітники освидетельствуют протікання та на час з’ясування її причини перекриють воду.

Що повинна зробити комісія?

Як вже сказано вище, якщо вас залили сусіди, не треба довго роздумувати над тим, що робити, а якнайшвидше звертатися в керуючу компанію і домагатися візиту технічної комісії. Тільки її учасники можуть прийняти рішення, хто винен у біді, скрупульозно переписати все зіпсоване майно, і оцінити масштаби компенсації. Причому буде прийматися в увагу не тільки шкоду, заподіяну станом житла, але і техніка, вибула з робочого стану з-за потопу.

Терміни проведення незалежної експертизи становлять всього три доби з моменту затоплення, потім вже не можна складати ніяких описів або актів. Чому так? Вважається, що саме після трьох днів сліди протікання стають неявними, і встановити її точне місце, так само як і винного, стає неможливо.

Після першого акту складається ще один, в якому найдетальніше описується все те, що зіпсувалося від води: одяг, декор, техніка, обробка і все інше.

Як виглядає правильно складений акт?

Розумієте, що вас явно заливають сусіди зверху, але не знаєте, що робити? Негайно допоможіть експертизи та складання акта.

В цьому папері повинна бути вказана наступна інформація:

  • Час і дата потопу;
  • Причини лиха;
  • Повний перелік майна, якому завдано шкоди;
  • Підпис особи, винної в аварійній ситуації. Вона буде підтверджувати його згоду відшкодувати збитки, або ж свідчити про відмову платити за збиток. В останньому випадку справа передається до суду;
  • Підписи всіх людей, які входять в комісію, винуватця і потерпілого;
  • Кошторис, складена незалежним експертом.

Після того, як у вас на руках опиняються всі папери з підписами винних сусідів, складається письмова претензія, яка разом з ксерокопіями актів передається в руки другої сторони.

Зазвичай це робиться на місці події, але, якщо має місце нерозуміння або конфлікт, всі папери надсилаються рекомендованим листом.

Останній варіант особливо часто використовується, якщо винуватцем лиха стала керуюча компанія, яка не забезпечила належне технічний стан системи опалення, подачі води або відведення стоків.

Коли справа доходить до суду?

Якщо ви точно знаєте і маєте докази, але не знаєте, що робити, коли вас постійно заливають сусіди, що заперечують свою провину, приготуйтеся до судової тяганини. До суду треба буде віднести ксерокопії та оригінали письмових відмов винуватців погашати суму завданих збитків, та квитанції, що підтверджує факт відправлення документів поштою.

У цьому випадку в квартирі забороняється робити навіть самий мінімальний ремонт, а, по можливості, краще, взагалі, на час з неї виїхати. Справа в тому, що сусіди зверху цілком можуть почати заперечувати свою провину, і не погоджуватися з названою сумою збитку. Судові пристави і експерти ще раз оглянуть квартиру і уточнять кошторис. У будь-якому випадку судові та експертні послуги будуть оплачуватися з кишені відповідача.

Якщо відсутня явна протікання

Якщо ви залили сусідів знизу, і не орієнтуєтеся в тому, що робити, почніть з встановлення місця витоку води і спробуйте зупинити її потік своїми силами. Пам’ятайте – порушувати, ламати або деформувати загальнобудинкові комунікації не можна ні в якому разі, тому що потім за них доведеться платити саме вам.

Якщо ви не в змозі перекрити вентилі особисто, терміново телефонуйте в керуючу компанію, де співробітником диспетчерської служби буде зафіксований ваш виклик і відправлена аварійна бригада.

Щоб максимально точно і чесно встановити розміри збитків, завданих квартирі знизу, потрібно оперативно зафіксувати їх на свою камеру або фотоапарат, щоб потім сусіди не змогли перебільшити понесені втрати.

У тому випадку, коли вас не впускають у постраждале житло, беріть з собою незалежного експерта і повторіть візит. Якщо і це не дало потрібного результату, і протягом трьох днів сусіди постійно закривають перед вами двері, сміливо оскаржуйте в суді суму збитку, яку вони хочуть отримати.

Порядок розрахунків за збитки відрізняється в залежності від того, чи визнають люди, що саме вони заливають житло, або доводиться вибивати гроші в судовому порядку. Якщо все вийшло вирішити полюбовно, то передача грошей відбувається при незацікавлених свідків, і сторони пишуть розписку про те, що збиток відшкодовано, і претензій більше не існує.

Ще можна зробити ремонт своїми силами, або просто оплатити вартість матеріалів та виконаних ремонтних робіт за чеками, наданими постраждалими. Все це в будь-якому випадку виходить набагато дешевше, ніж судитися.

І пам’ятайте: з будь-якої ситуації можна знайти вихід, головне – підійти до проблеми з холодною головою.

Залишити коментар