Що робити, якщо виявлена кіста яєчника при вагітності?

Кіста яєчника – це заповнена рідиною капсула, яка утворюється на одному або відразу двох придатках. Анатомічно вона виглядає як порожнину у вигляді мішечка з тонкими стінками. Розміри патології можуть коливатися від декількох міліметрів до двох десятків сантиметрів.

Види кісти

Виділяють наступні види патологічних наростів:

 1. Фолікулярна;
 2. Кіста жовтого тіла;
 3. Геморагічна;
 4. Ендометріоїдна;
 5. Дермоїдна;
 6. Муцинозна;
 7. Серозна.

Ендометріоїдна кіста яєчника і вагітність

Ці два стани в ряді випадків можуть поєднуватися між собою. Наприклад, невеликі новоутворення не впливають на перебіг вагітності. Однак у більшості випадків дана патологія вимагає оперативного втручання.

Але це лікувальний захід має свої ризики: в процесі операції оболонка кісти витягується, потім проводиться випалювання її ложа за допомогою коагуляції або іншими методами. При використанні електричного струму пошкоджуються здорові тканини яєчника, що може призвести до порушення його функцій.

Сама операція спричиняє ризик утворення спайок, який, у свою чергу, може стати причиною безпліддя.

Але зовсім інша справа, коли вагітність не наступає з-за даної патології, наприклад, при непрохідності маткових труб. Незначні за розміром ендометріоїдні кісти не є перешкодою вагітності і навіть ЕКО. Якщо новоутворення має великі розміри, показана лапароскопія, яку потрібно робити в другому триместрі, або ж операцію виконують після кесаревого розтину.

Варто зазначити, що великі розміри кіст є протипоказанням до пологів природним шляхом, тому всім жінкам з таким діагнозом проводять планове кесарів розтин.

Можлива вдала вагітність при кісті яєчника

Якщо жінка підозрює недобре, рекомендується звернутися до лікаря ще на етапі планування
малюка, щоб виключити всілякі ризики. Вчасно виявлене захворювання підвищує ймовірність благополучного результату. У запущених випадках, а також при розриві або нагноєння лікування тільки хірургічне. Тільки така радикальна міра дозволить позбутися від патології і не допустити утворення спайок у фаллопієвих трубах. В іншому випадку висока ймовірність проблем з зачаттям або позаматкової вагітності. У дуже важких випадках потрібно видалити не тільки новоутворення, але і яєчник, що, безсумнівно, позначиться на функціонуванні репродуктивної системи.

Вагітність може наступити в тому випадку, якщо патологія має невеликі розміри і ніяк себе не проявляє. Варто відзначити, що в багатьох випадках захворювання кіста яєчника при вагітності самостійно розсмоктується через кілька місяців.

Висока ймовірність настання вагітності при наявності функціональних кіст, які мають невеликі розміри і рідко прогресують. В даному випадку достатньо періодично відвідувати гінеколога і виконувати його рекомендації.

Благополучне протягом вагітності може спостерігатися в тому випадку, коли новоутворення не росте, його розмір не перевищує 8 см, а рівень онкомаркера СА-125 не перевищує допустимих меж.

Що робити, якщо виявлена фолікулярна кіста яєчника при вагітності?

У такій ситуації потрібно більш ретельний контроль фахівцем, особливо в першому триместрі. Можливо, що новоутворення розсмокчеться самостійно. Якщо патологія загрожує плоду, проводиться видалення кісти методом лапароскопії. Операція супроводжується ризиком викидня, тому проводиться тільки за суворими показаннями, наприклад, коли розмір освіти перевищує 10 див.

Такі великі пухлини можуть лопатися, що, відповідно, становить небезпеку не тільки для жінки, але і для малюка.

Крім того, кіста може мати придатки, загороджувальні родові шляхи. Лапароскопія застосовується для збереження нормального перебігу вагітності і проводиться, як правило, на 16-18 тижні.

При наявності фолікулярної кісти жінка повинна бути ознайомлена з симптомами, що виникають при перекруте її ніжки.

Дане патологічний стан загрожує невиношуванням, тому потрібно бути дуже акуратною, не займатися активними видами спорту, не піднімати тяжкості і т. п.

Кіста жовтого тіла яєчника, виявлена при вагітності

Новоутворення такого роду виникає на місці фолікула, що лопнув, може містити вкраплення крові. Виникають такі тільки при двофазному менструальному циклі, на другій фазі такого. До причин розвитку відноситься порушення лімфо — або кровообігу в жовтому тілі.

Розрив кісти жовтого тіла супроводжується такими симптомами:

 • Гострим болем з боку патології;
 • Субфебрільною температурою;
 • Нудотою і блюванням;
 • Непритомністю;
 • Стрибками тиску і пульсу;
 • Головним болем, запамороченням;
 • Блідістю;
 • Сильним матковою кровотечею.

Перераховані симптоми виникають не тільки при розриві, але і вищезгаданому перекруте ніжки.

В даній ситуації потрібна негайна лікарська допомога, так як при розриві функціональної кісти знаходиться в ній рідина потрапляє в черевну порожнину, провокуючи запалення останньої (перитоніт). Даний стан патологічно впливає на здоров’я дитини і жінки.

Кіста жовтого тіла, діагностована під час вагітності, є функціональним жовтим тілом, яке виділяє гормони, необхідні для підтримки розвитку плода. Досить часто подібне новоутворення розсмоктується самостійно 3 четвертого місяця гестації.

Вагітність: можлива після лапароскопії кісти яєчника?

Даний метод хірургічного втручання є самим легким і безпечним. В ході операції на животі роблять надрізи по 0,5-1,5 см завдовжки. Через них вводять лапароскоп (телескопічний прилад з холодним світлом і відеокамерою) та інструменти. Операційна порожнину наповнюється вуглекислим газом, щоб полегшити хід операції.

Відновлення після такого роду заходи займає близько 2 тижнів. Існує ймовірність розвитку ускладнень після анестезії, тому попередньо необхідно здати аналізи на визначення максимально підходящого анестетика.

Після операції також існує ризик утворення спайок.

Якщо не контролювати здоров’я жінки в цей період, є ймовірність прогресування цього процесу і, відповідно, розвитку захворювань статевої сфери. Спайки – часта причина безпліддя.

Після операції не можна займатися спортом і сексом протягом місяця. Відновлювати тренування потрібно з мінімальних навантажень. У перші три місяці заборонено піднімати вагу понад 3 кг, а потім ще 3 місяці не більше 5 кг. Що стосується вагітності після операції, то досить часто саме саме цей захід використовується для лікування безпліддя.

Наприклад, неможливість зачаття може бути спровокована фолікулярною кістою, тому що постійні новоутворення, незважаючи на безсимптомний перебіг і регресію, не дозволяють розвиватися новим фолікулів зі здоровими яйцеклітинами всередині таких.

Пацієнтки, які лікують таким способом безпліддя, можуть вдало зачати дитину вже в перші 12 місяців після операції. Близько 20% вагітніють в перший місяць, стільки ж через 3-5, 30% — через півроку, всього 15% відкладають цей момент на більш пізні терміни.

Час зачаття дитини після лапароскопії, як бачимо, суто індивідуально. У разі, коли хірургічне втручання проводиться, розсікаючи спайки, то у жінки є 12 місяців для зачаття, безпечні щодо ускладнень. Якщо в ході лапароскопії виявили інші патології, був проведений курс лікування, то вдало зачати дитину можна в найближчі півроку. Лапароскопія не впливає на менструальний цикл, тому що здорові тканини не піддаються хірургічному втручанню. Проте можливі незначні відхилення, але це розглядається як варіант норми.

Бережіть себе і своє здоров’я, вчасно проходьте обстеження і не нехтуйте порадами та рекомендаціями фахівців. Здоров’я вам і гарного самопочуття!

Залишити коментар