Що робити, якщо у дитини зупинився шлунок

Проблеми з травною системою – поширена серед дітей проблема. Їй можуть бути піддані як немовлята, у яких травна система ще слабка, у зв’язку з чим і збої в її роботі не рідкість, так і у дітей дошкільного і шкільного віку. Багато молоді батьки не знають, що робити, якщо у їх дитини погіршилося самопочуття, зупинився шлунок. У медицині це явище називається атонією.

Проблеми з цим органом можуть бути самі різні, вони супроводжуються певними симптомами, мають різні причини, тому, перш ніж поставити дитині діагноз самостійно, слід вивчити ці фактори.

Ознаки

Побачивши, що малюк захворів, проаналізуйте, якими симптомами це проявляється.

У дитини зупинка шлунка має такі симптоми:

 • Відрижка, супроводжує неприємним запахом, що нагадує запах тухлого яйця;
 • Злегка натисніть на область цього органу – якщо він працює, ви відчуєте пульсацію, в іншому випадку її не буде;
 • У малюка може з’явитися задишка навіть після невеликої фізичної активності;
 • Якщо у дитини зупиняється шлунок, він відчуває важкість у животі;
 • Він відмовляється від їжі, тому що недузі супроводжує відчуття наповненості цього травного органу.

Симптомом хвороби служить і відсутність стільця, марні спроби малюка випорожнитись.

Свідчити про захворювання може і підвищена температура, і це перший сигнал до того, що слід негайно звернутися до лікаря. Нерідко супроводжує його нудота і блювота.

У ряді випадків недуга супроводжується больовими відчуттями.

Причини

Можливих провокаторів недуги чимало.

Найчастіше проблема обумовлена такими факторами:

 • Найчастіша причина – неправильне харчування. Організм у дітей дуже чутливий, і навіть невелика порція їжі, яка, як кажуть в народі «не пішла», здатна викликати цю проблему;
 • Деякі батьки намагаються рясно годувати своє чадо, а переїдання — це одна з причин того, чому може зупинитися шлунок;
 • Захворювання органів черевної порожнини. Недуги зазвичай супроводжуються блювотою, больовими відчуттями, здуттям живота, порушенням функціонування кишечника;
 • Ангіна. Спочатку зв’язку між цими двома недугами можна не побачити, але вона існує. Мокротиння, що виділяється при ангіні, може потрапити в шлунок, викликавши його зупинку і блювоту. Остання, як правило, є одноразовою і спостерігається в нічний час;
 • Ротавірусна інфекція (кишковий грип). У цьому випадку атонія є симптомом даного захворювання;
 • Ацетонемічний синдром. Розвиватися він може по ряду причин. Серед можливих провокаторів і цукровий діабет, і неправильне харчування, порушення режиму, і навіть надлишок емоцій незалежно від того, позитивні вони чи негативні. При недугу у дитини може не тільки зупинитися шлунок, але і з’явитися запах ацетону, а в нічний час з’являється неодноразова блювота.

Спровокувати атонію може і початкова стадія вірусного гепатиту, супроводжується блювотою, яка не приносить полегшення самопочуття, при цьому блювотні маси мають зелений колір.

Немовлята з проблемою можуть зіткнутися ще й з причини хвороб центральної нервової системи, а також дефектів будови травних органів, і зрозуміти першопричину в цих випадках зможе тільки лікар після обстеження. Якщо атонія спостерігається в підлітка, вона може бути обумовлена гіпертензіонним синдромом. Ще один з провокаторів явища – порушення функціонування ендокринних органів.

Слідкуйте за тим, щоб дитина ретельно пережовував їжу, в іншому випадку не виключено, що він зіткнеться з атонією. Забезпечте йому спокій при трапезі – це необхідно для того, щоб їжа засвоїлася, нормально перетравлювалася.

Диспепсія

Не тільки люди, але і шлунки бувають ледачими. Саме так називають цей орган у народі, якщо при обстеженні не виявлено захворювань, які провокують погане самопочуття, у тому числі зупинку шлунка. У медицині це явище називають диспепсією, а розуміють під ним періодичний «відмова» цього органу сумлінно виконувати свою роботу.

У ряді випадків цей діагноз використовують в якості тимчасового позначення дисфункції травної системи до з’ясування точних її причин. Тим не менш у дітей нерідко зустрічається проста диспепсія, яка обумовлена споживанням шкідливої їжі, надмірними емоційними, фізичними, розумовими навантаженнями.

Якщо постало шлунок саме з цієї причини, потрібно обстежитися і усунути захворювання. Відсутність лікування може призвести до розвитку токсичної диспепсії, яка негативно впливає на нервову, серцево-судинну систему, печінку.

Говорити про диспепсії можна в тому випадку, якщо проблеми з травленням, зокрема, атонія, спостерігається у дитини часто.

Що робити?

Бажано звернутися до лікаря з цією проблемою, але, звичайно, будь-яка мама захоче надати своєму чаду першу допомогу.

Що ж робити, щоб «змусити» шлунок знову заробити?

 • Давайте дитині пити воду. Якщо немає необхідності в провокуванні блювоти, потрібно давати пити по кілька ковтків рідини з інтервалом хвилин 10. Це необхідно для запобігання зневоднення організму;
 • При нудоті, що супроводжує атонію, слід викликати блювання, щоб очистити орган травлення від неперетравленої їжі. Допоможе в цьому вода. Якщо дитині менше 3-х років, необхідно дати йому близько 1 склянки очищеної води. Дітям постарше, якщо зупинився шлунок і потрібно викликати блювоту при наявності нудоти, дають близько ? л рідини. Після блювоти малюк повинен відчути себе краще;
 • Через деякий час приготуйте слабенький чай для свого чада, а пізніше дайте йому невелику порцію нежирної їжі.

Те, що після блювоти дитині стане легше, не говорить про те, що цей процес повинен затягуватися і бути неодноразовим – це загрожує зневодненням, оскільки з блювотними масами він втрачає багато води. Весь час давайте дитині пити невеликими порціями, і не зволікайте зі зверненням до лікаря.

Недуга може супроводжуватися болями. Щоб позбутися від цих відчуттів, дитині потрібно спокійно полежати 20-30 хвилин. Лежати бажано на спині, підібгавши ноги. Можна підігріти пляшечку з водою, покласти її на область шлунка, обернувши в рушник.

Якщо у дитини зупинився шлунок, спостерігаються болі і блювота, краще лежати на боці.

Навіть при болях не забувайте постійно давати дитині воду, тільки пити він її повинен невеликими ковтками, повільно.

Зробіть своєму чаду легкий масаж, виробляючи акуратні руху за годинниковою стрілкою.

Коли йому стане легше – припиниться блювота, болі, шлунок запрацює, не поспішайте відразу годувати його звичній, і тим більш важкою їжею. Бажано почекати ще хоча б добу, перш ніж повертатися до звичайного режиму харчування.

Враховуючи те, чому може зупинятися шлунок, для запобігання атонії потрібно стежити за тим, щоб малюк правильно харчувався, і бажано, щоб це відбувалося в один і той же час. Крім того, стежте за його навантаженнями – вони не повинні бути надмірними, а відпочинок він повинен отримувати повноцінний.

Якщо атонія у вашого чада трапляється часто, обов’язково зверніться до лікаря для з’ясування причин цього явища і методів позбавлення від нього.

Залишити коментар