Що робити, якщо у дитини виявилася алергія на білок коров’ячого молока?

Алергія на білок коров’ячого молока (АБКМ) є однією з найпоширеніших реакцій подібного типу у новонароджених дітей. Вона виявляється у 2-6% немовлят щорічно. Момент впізнання даного розладу зазвичай припадає на вік 6-12 місяців.

Нерідко дане явище ліквідується самостійно до третього або п’ятого року життя малюка, однак він цілком може отримати реакцію на постійній основі, та перенести її у доросле життя. З боку батьків дуже важливо своєчасно виявляти негативні прояви в організмі малюка, щоб усувати потенційний подразник і звертатися до лікаря за адекватним лікуванням.

Які симптоми алергії новонародженого на білок коров’ячого молока, і чому взагалі така зароджується в його організмі?

Поширеність та потенційна небезпека явища

По суті, АКБМ не є небезпечним для життя явищем, тому не може загрожувати дитині безпосередньо. Зрозуміло, це поширюється лише на ті випадки, коли вона вчасно ідентифікована. Якщо продовжувати годування малюка алергенами, це може увінчатися вкрай небажаними наслідками, аж до горезвісного набряку Квінке.

Такий тип індивідуальної непереносимості аліментарних речовин вражає приблизно 2-6% немовлят до року у всьому світі. У 50% всіх постраждалих АКБМ ліквідується самостійно до п’ятого року життя. Необхідно відзначити, що молоді і недосвідчені батьки підозрюють лактозную непереносимість у малюка вчетверо частіше, ніж вона дійсно зустрічається.

Справа в тому, що її клінічна картина не належить до специфічних, і симптоми можна переплутати з чим завгодно. Взяти для прикладу ті ж кишкові кольки, які зустрічаються у переважної більшості новонароджених. Їх клініка досить схожа деякими своїми проявами з алергією на молочні білки і цукру. Тому батьки, які вперше зіткнулися з таким неприємним явищем, можуть вловити в цьому деяку взаємозв’язок.

Якщо у вашого немовляти відзначаються якісь тривожні ознаки з боку травлення, зверніться до лікаря за встановленням їх точного природи. Не слід займатися самостійною діагностикою, якщо тільки у вас немає відповідного педіатричного освіти. І вже тим більше ні в якому разі не використовуйте антигістаміни та інші лікарські засоби без встановленої компетентним фахівцем причини нездужання вашого крихти.

Деякі молоді батьки пов’язують з АКБМ постійну назальний обструкцію (закладеність носа), себорейний дерматит, порушення сну і деякі прояви з боку шлунково-кишкового тракту.

При цьому захворювання може бути зовсім іншим, і нерідко дитина вимагає адекватного лікування. Постарайтеся ставитися до таких речей максимально відповідально, щоб ваш малюк був щасливий і здоровий.

І не призначайте йому дієтотерапію за власним розсудом, без всебічного медичного обстеження та проходження заходів по диференціальній діагностиці.

Якщо алергія дійсно виявиться, кваліфікований педіатр дасть вам докладний інструктаж на предмет того, як розводити суміші при алергії на білок молока, і як правильно коректувати свій раціон, щоб дитина не страждав патологічними проявами при лактаційний вигодовуванні.

Реакція на козяче і грудне молоко

Зустрічаються також алергічні реакції на білок козячого молока. Однак у такому випадку вашій дитині не загрожує особлива небезпека, оскільки сам продукт є досить рідкісним у використанні. У цьому разі виключення козячого молока з раціону буде достатнім і для діагностики. Якщо у дитини було саме його неприйняття, тривожні симптоми негайно ж відступлять.

При алергії на білок грудного молока з боку новонародженого, матері доведеться підібрати відповідну суміш і вигодовувати малюка нею, зупинивши природне лактацію. Таке явище зустрічається досить рідко, однак і воно має місце. Його дуже важливо диференціювати від сторонніх анафілактичних реакцій. Втім, якщо це явище істинно, воно з’являється відразу або майже відразу після народження малюка.

Якщо ж воно помилково, негативна реакція цілком може бути пов’язана з раціоном матері. Припустимо, ви ввели що-небудь потенційно «небезпечне» в своє меню (скажімо, шоколад), і у дитини стався на нього «побічний ефект». У цьому випадку важливо шукати взаємозв’язок саме з переміною власного харчування, але ніяк не з індивідуальною переносимістю вашого ж грудного молока у немовляти.

Симптоматика і клінічна картина розладу

Підступність АБКМ полягає в тому, що виявити її не завжди вдається відразу. Більш того, симптоматика може бути і зовсім відстроченої. У цьому випадку дитина може страждати істинною алергією і постійно харчуватися алергенами, що неодмінно позначиться на його здоров’я і життєдіяльності в подальшому.

Якщо ви виявили у своєї дитини будь-які незвичайні прояви з боку здоров’я, обов’язково зверніться до дільничного педіатра і попросіть направлення до алерголога. Можливо, дитині доведеться здати відповідні аналізи, щоб виявити джерело негативної реакції.

Алергічна реакція може бути негайного і сповільненого типу. У першому випадку клінічна картина розладу виявляється явно і відразу. У другому симптоматика може бути відстроченою і неявною.

Отже, симптоми алергічної реакції негайного типу:

 • Функціональна асфіксія (дитина починає задихатися без видимих на те причин і приводів);
 • Сухий гавкаючий кашель, досить болісний і поривчастий, що приносить малюкові неабиякий дискомфорт;
 • Хронічний риніт і носова обструкція (дитині важко дихати на тлі закладеності носа);
 • Набряк гортані;
 • Свистячий хрип, який чути не тільки при кашлі, але і в звичайному дихальному процесі;
 • Астматичні прояви;
 • Кропив’янка на шкірі;
 • Набряк Квінке.

Симптоми алергічної реакції сповільненого типу:

 • Затримка росту і розвитку на тлі постійного відмови від їжі;
 • Виражені прояви залізодефіцитної анемії;
 • Розлади випорожнення (діарея або хронічний запор);
 • Кров’янисті включення в калових масах;
 • Часта блювота;
 • Дитячі кольки (це – самий неспецифічний симптом, яким зовсім можна не додати значення, і займатися лише його симптоматичною терапією);
 • Энтероколитический синдром;
 • Інші стрімко розвиваються патології з боку травної системи.

Якщо ви спостерігаєте у дитини одне або відразу кілька проявів серед перерахованих, терміново зверніться за допомогою до педіатра!

Диференціальна діагностика

Щоб поставити правильний діагноз, лікар повинен ретельно вивчити анамнез вашого чада і уважно оглянути його в очному режимі. Якщо підозри спеціаліста співпадуть з вашими, і інші джерела неприємних симптомів будуть виключені, доктор напише вам напрямок на відповідний аналіз (аллергопроба).

Ви також повинні будете озвучити лікаря сімейний анамнез і розповісти, який спосіб життя веде ваш малюк. Якщо у нього є сторонні алергічні реакції, не забудьте згадати про це в опитуванні.

Провокаційна проба деколи потрібно для точної і однозначної постановки діагнозу. Вона проводиться строго в амбулаторних умовах, під чуйним наглядом медичного персоналу.

Годування малюка-алергіка

Єдиним методом лікування є виключення подразника з раціону малюка.

Це зовсім не означає, що йому доведеться відмовитися від молочних продуктів на все життя. Цілком ймовірно, що реакція ліквідується самостійно.

Суміші при алергії на білок коров’ячого молока підбираються в індивідуальному порядку. Зазвичай їх основою стає соєве молоко.

Невірні маніпуляції по складанню «дієтичного плану» самими батьками можуть спровокувати у дитини серйозний дисбаланс поживних речовин в організмі.

На першому році життя дитини це вкрай небезпечно для його нормального росту та розвитку.

Тому знову закликаємо вас не займатися самодіяльністю в цій справі і звернутися за допомогою до лікаря. Нехай ваша дитина буде здоровий і щасливий!

Залишити коментар