Що робити, якщо у дитини діагностували ламкість судин?

Однією з причин регулярного появи синців та кровотеч є васкуліт. Дана патологія може бути первинною і вторинною. Вона полягає в ураженні всіх судин організму, великих і дрібних.

Ламкість судин: васкуліт у дітей

Симптоматика може відрізнятися від випадку до випадку і багато в чому залежить від провокуючого фактора.

Може виникати головний біль, слабкість, піднімати температура тіла. Приміром, коли патологію спровокував тепловий удар, то завжди присутня нудота, блювання, запаморочення, озноб. Захворювання спершу проявляється у вигляді дрібних червоних точок, які згодом перетворюються у виразки.

Спочатку уражаються стінки судин, потім органи і суглоби.

У першу чергу порушується кровообіг в руках і ногах за рахунок поганого надходження крові в артерії. У процесі прогресування страждають всі органи і системи із-за відсутності нормального кровообігу. Тривалий перебіг може призвести до некрозу тканин.

Причини і лікування ламкості судин при васкуліті у дітей

Точні причини первичнойпатологии не встановлені. До провокуючих чинників відносять аутоімунні захворювання, хронічні інфекції, алергії на медикаменти, перегрівання та переохолодження. Захворювання може бути пов’язане з вакцинацією, так як в окремих випадках введення вакцини викликає негативні реакції з боку судинної системи. Іноді васкуліт виникає самостійно, без наявності будь-яких передумов.

Типові ознаки васкуліту:

 1. Швидка стомлюваність, непритомність;
 2. Мігрень;
 3. Блювання;
 4. Зниження зору;
 5. Втрата чутливості кінцівок;
 6. Жорстке дихання.

Запалення переходить на суглоби за рахунок ураження артерій. Лікування в даному випадку отличаетсякомплексным підходом і тривалістю. Терапія проводиться виключно в умовах стаціонару.

Ліки підбирають з урахуванням цілей лікування:

 • купірувати стадію захворювання, запобігти ускладнення;
 • виключити ризик летального результату при тяжкому перебігу;
 • зняти симптоми;
 • запобігти наслідки.

Основне ліки від ламкості кровоносних судин в даному випадку – глюкокортикоїдні препарати. Також застосовуються цитостатики та індометацин. Можуть бути призначені кошти для розширення судин і підтримки еластичності.

Ламкість судин при алергічному васкуліті у дитини

Будь висипання потребують ретельної діагностики, так як можуть становити небезпеку. Приміром, у аллергичных дітей значно підвищена ламкість судин з-за однією з форм васкуліту. Справа в тому, що сильний алерген, потрапляючи в організм, може спровокувати порушення згортання крові. В результаті виникають висипання і кровотечі. Якщо у батьків є підозри на дану патологію, необхідно пройти поглиблений імунологічний аналіз.

У аллергичных дітей васкуліт може бути викликаний:

 • бактеріями та вірусами;
 • грибками;
 • прийомом медикаментів;
 • алергією на побутову хімію або харчові продукти.

Перший симптом – поява дрібних симетричних яскраво-червоних папул на животі, руках, обличчі. Періодичні може підніматися температура і виникати свербіж. Малюка потрібно госпіталізувати. Крім алергічного існує системний васкуліт, який виникає на фоні частих інфекцій або унаслідок спадкової схильності до недостатності стінки судин. Така форма захворювання, як геморагічний васкуліт характеризується ураженням капілярів шкірного покриву і дрібних кровоносних судин внутрішніх органів.

Часто він виникає після ангіни, скарлатини, вакцинації, гельмінтозів, стрептококової інфекції. Запалення капілярів може спостерігатися в нирках, кишечнику.

Підвищена ламкість судин після перенесенногозаболевания

Не завжди є причиною запалення внутрішньої оболонки капілярів, вен і артерій. В ряді випадків таке може спостерігатися після перенесених інфекційних захворювань, які, варто відзначити, не є рідкістю в дитячому віці. Звичайна вітрянка, кір, грип можуть залишити після себе таке ускладнення. В даному випадку прогноз, як правило, сприятливий. Лікар може призначити вітаміни для підвищення еластичності судин, якщо не виявлені інші патології.

Однак ламкість капілярів, вен і артерій може бути спровокована і більш серйозними інфекціями, наприклад, туберкульоз, менінгококовим менінгітом.

Ламкість судин на обличчі, руках і інших частинах тіла при гіповітамінозі

Недолік поживних речовин теж здатний привести до появи синців, крововиливів і кровотеч. Наприклад, дефіцит вітаміну Р (рутину) проявляється у вигляді шкірних крововиливів, так як підвищується проникність капілярів. Відмінною рисою нестачі рутина є те, що досить дрібні крововиливи і обмежені волосяними мішечками.

Більш серйозно на організм впливає дефіцит вітаміну С – аскорбінової кислоти.

У симптоматику авітамінозу входить:

 1. Ранній карієс;
 2. Недокрів’я;
 3. Висока сприйнятливість до бактеріальних і вірусних інфекцій;
 4. Болючість кісток;
 5. Кровоточивість ясен;
 6. Носові кровотечі;
 7. Ознаки підвищеної ламкості судин, наприклад, великі крововиливи в шкірі, в підшкірній клітковині і м’язах.

В медицині і в народі нестача вітаміну С називається скорбутом або цингу. На щастя, дане порушення у сучасному світі – велика рідкість.

У маленьких дітей, що перебувають на штучному, одноманітному, нераціональне вигодовування може виникнути хвороба Меллера-Барлова, основа якої закладено дефіцит аскорбінової кислоти. Також при прогресуванні захворювання і відсутності лікування розвивається цинготним гінгівіт, який супроводжується розладами травної системи, затяжними проносами та порушеннями всмоктування поживних речовин.

Особливості харчування

Дуже важливо дотримуватися дієти. З меню дитини в першу чергу виключають цитрусові і полуницю, яйця, незбиране молоко. Лікування супроводжується впливом на організм сильних протизапальних засобів, тому доцільно наповнити раціон малюка вітамінізованої їжею. Обов’язково в меню вводять більше овочів, сухофруктів та кисломолочної продукції. Під заборону потрапляє здоба. Сіль і цукор допускаються в обмеженій кількості. Деякі хворі діти повинні дотримуватися такої дієти впродовж всього життя.

Щоб запобігти ламкість судинних стінок, а також в комплексі з основним лікуванням, рекомендується забезпечувати малюкові регулярне надходження в організм усіх необхідних вітамінів і мінералів. Особливо потреба в таких виникає під час захворювань, при стресах (пр. іспити), при лікуванні медикаментами. Якщо з’явилися симптоми дефіциту вітамінів, необхідно в обов’язковому порядку з’ясувати його причини і тільки після цього підбирати необхідні засоби.

В якості профілактики, а також при лікуванні рекомендується давати дітям, якщо немає протипоказань, лимонний сік, розведений водою і підсолоджений медом. Сприятливо на стан судин і організму в цілому позначається настій і відвар шипшини. Також рекомендується частіше давати малюкові чай з молоком, особливо при простудних захворюваннях.

Як бачите, своєчасна діагностика та адекватне лікування можуть гарантувати позитивний результат. Здоров’я вам та вашим діткам!

Залишити коментар