Що робити, якщо опухла щока?

Щока, яка опухла – закономірне явище, якого варто очікувати після відвідування стоматології, особливо якщо метою візиту було видалення хворого зуба або лікування запалення ясен. У таких ситуаціях лікарі завчасно призначають симптоматичне лікування, і підстав турбуватися немає. Але нерідко щока опухає і болить зовсім з інших причин, і тут вже не обійтися без консультації фахівця і серйозного медикаментозного, а то і хірургічного втручання.

Коли опухлість не загрожує здоров’ю?

Приводу для серйозних переживань немає, якщо ви відзначаєте наступне:

 • Опухла щока помітно, але видалений зуб не болить, почервоніння і припухлість не поширюються і не збільшуються;
 • Немає підвищеної температури тіла і тенденції до її появи. Варто помітити, що коли вилучення зубів відбувається із-за запалення в ротовій порожнині, висока температура може триматися і на наступний день після відвідування лікаря;
 • Область, що оточує місце вирваного зуба, болить не сильно, і неприємні відчуття поступово йдуть на спад;
 • З лунки, що утворилася на місці видаленого зуба, не сочиться кров, не випливають гнійні згустки, а дихання не стає смердючим.

Якщо у вас опухла щока відразу після візиту до стоматолога, але набряк не збільшується і не завдає зайвих незручностей і неприємних відчуттів, то приводу відвідувати клініку немає.

Коли потрібно негайно звертатися до лікаря?

У тій ситуації, коли сильно опухла щока після лікування зуба, і на наступний день немає очевидних поліпшень, відкладати візит в стоматологію не можна ні на хвилину.

Ця ж рекомендація стосується наступних обставин:

 • Сильні болі характерні тільки для процедури видалення зуба шляхом його випилювання або розрізання десни. В інших випадках потужні больові відчуття не можна залишати без належного медичного уваги;
 • Вирваний зуб мудрості або пульпирование нерва нерідко провокують наростаюче напруження в м’яких тканинах ясен. Це теж повинно усуватися в умовах лікарні;
 • Погане самопочуття, висока температура і ознаки інтоксикації – ось те, що може чекати людину після розрізу запалення ясен;
 • Складно відкривати рот, ковтати і пережовувати їжу;
 • З рота виходить неприємне, гнильне дихання.

Якщо був відзначений хоч один такий симптом – допомога стоматолога потрібна в обов’язковому та невідкладному порядку. Швидше за все, що доведеться заново відкрити рану, чистити, закладати в неї ліки, приймати антибіотики і робити послаблюючий розріз по десні.

Відповіддю на те, чому опухла і щока болить після видалення зуба, може бути кров’яний згусток, який залишився в ранці і нагноился. Подібна патологія називається «Альвеолитом», і вилікувати її антибіотиками не вдасться. Єдиний вихід – розрізати полузажившую ямку, прибирати з неї відмерлі тканини і сам гнійний згусток, закладати ліки і сподіватися на сприятливий результат.

Знову ж таки, припухлість може бути результатом недобросовісно зробленої анестезії або непрофесійної операції з видалення зуба, після чого на десні утворилася гематома. Через 2-3 дні після процедури вона наповнюється гноєм, стан людини погіршується, і йому потрібна термінова допомога лікуючого стоматолога.

Що потрібно робити після видалення хворого зуба?

Щоб у вас або у дитини опухла щока за цілком закономірним і нешкідливим причин, потрібно дотримувати кілька нескладних рекомендацій:

 • Як тільки лікар видалить зуб, він закриває ранку спеціальним марлевим тампоном. Він буде вбирати що сочилася кров до того моменту, поки не утвориться згусток. Просочений кров’ю тампон – прекрасне середовище для розмноження хвороботворних мікроскопічних організмів і інфекцій. З-за цього його слід акуратно усунути відразу після повної зупинки кровотечі, не пошкодивши при цьому згусток;
 • Одним з варіантів того, що робити, якщо опухла щока після видалення «мудрого» зуба, є використання холодних компресів. Холод запобіжить набряк м’яких лицьових тканин тільки в тому випадку, якщо його прикласти через кілька годин після відвідин стоматолога. Для компресів згодиться шматок замороженого м’яса, прикладати який слід 4 рази, на 5-7 хвилин, і з невеликим проміжком.

Чого робити не слід?

Трапляється, що ситуація, в якій після розрізу ясна сильно опухла щока, стає результатом недбалого відношення самого пацієнта.

Наприклад, заборонено робити наступне:

 • Перші дві доби полоскати рот з метою вимити всі кров’яні згустки;
 • приймати гарячу ванну незабаром після операції;
 • Їсти протягом трьох годин після процедури видалення зуба і нерва;
 • Займатися фізичними вправами після сильного знеболюючого уколу;
 • Курити, пити спиртне або намагатися витягти залишки їжі з ранки гострими предметами або пальцями.

У тих ситуаціях, коли сильно опухла щока після непрофесійного уколу анестезії або видалення зуба шляхом випилювання його з кістки і вирізання з десни, доводиться додатково приймати знеболюючі медикаменти. Знову ж таки, до них треба ставитися з надзвичайною обережністю, бо біль може бути сигналом нагноєння або запалення.

Розтин абсцесу – це ризикований захід, в ході якого в ротову порожнину може потрапити величезна кількість патогенних інфекцій. Тому хворому буквально відразу ж необхідно робити полоскання з застосуванням антисептичних розчинів.

Причому вони не повинні бути інтенсивними, досить просто набрати рідину в рот, трохи потримати і виплюнути. Це дозволить зберегти кров’яний згусток, який закупорює рану, і не спровокувати подальше її запалення та інфікування.

Як бачите, пухлина на обличчі – привід насторожитися і негайно звернутися за допомогою до кваліфікованого фахівця.

Залишити коментар