Що робити якщо болить шия і потилиця голови

Головний біль може проявлятися різною інтенсивністю і концентруватися в декількох областях. Локалізація неприємних відчуттів залежить від того, які причини викликають проблему, і вказує на те, як можна полегшити свій стан.

Ігнорувати головний біль не можна. Особливо якщо болить голова в потилиці, адже це перша ознака виснаження і перевтоми організму. Важливо вчасно звернути увагу на порушення, звернутися до фахівця, щоб зрозуміти причини болю і визначити методи її усунення.

Причини виникнення

Іноді пацієнти, які звертаються до невропатолога за допомогою, скаржаться, що болить шия і потилиця. Причини такого порушення ховаються, швидше за все, в порушенні функціонування шийного відділу хребта, провокуючи защемлення нервів, погане кровообіг і недостатнє надходження кисню в мозок. До таких захворювань можна віднести шийний остеохондроз або спондильоз.

Серед інших причин болю в потиличній частині голови можна назвати:

 • високий артеріальний тиск, або підвищення внутрішньочерепного тиску;
 • надмірне фізичне напруження;
 • тривале перебування в статичною незручне позі, наприклад, сидячи за комп’ютером;
 • сильний стрес або нервове напруження;
 • спазм судин мозку, що провокує виникнення пульсуючого болю.

Найчастіше голова болить в потиличній частині у людей, на яких впливають професійні фактори: довге сидіння за комп’ютером, спортивні навантаження і змагання, професії, пов’язані з постійним емоційним напруженням.

Діагностика і методи дослідження

При регулярному виникненні болю в потилиці потрібно звернутися до невропатолога та з’ясувати причини цієї проблеми. Ретельно і грамотно проведена діагностика дасть фахівця розуміння ситуації, а також підкаже методи усунення порушення. Серед основних методів дослідження, які проводяться при головних болях, можна назвати:

 • комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія мозку – дає докладну картину і показує будь-які місця, які виходять за межі норми;
 • МРТ хребта дає уявлення про стан дисків і хребців і нервових закінчень;
 • діагностика артеріального тиску, в тому числі, в динаміці;
 • консультація та обстеження окуліста, контроль очного тиску;
 • аналізи крові і сечі для діагностики загального стану організму.

Важливо пройти всі етапи обстеження, які призначить лікар, щоб виключити неіснуючі проблеми і зосередити увагу на тих місцях, де є реальні порушення. Це дозволить правильно призначити лікування і усунути головний біль, а також причину, яка її провокує.

Методи лікування

Розібравшись в причинах, які викликають головний біль в потиличній частині, фахівець зможе прописати грамотне і ефективне лікування. Найчастіше в програму вирішення проблеми входять такі методи:

 • масаж шиї, потилиці і голови – допомагає активізувати обмін речовин, розслабити м’язи і зняти спазми, посилити надходження кисню в мозок;
 • фізіотерапевтичне лікування з використанням таких методів, як променева терапія або електрофорез;
 • голкорефлексотерапія – інноваційний, але ефективний спосіб полегшення стану пацієнта;
 • мануальна терапія;
 • прийом лікарських препаратів і медикаментозні блокади, в тому числі уколи, якщо це буде потрібно.

Вчасно помітивши і звернувшись за допомогою до фахівця, можна вплинути на проблему і повністю позбавитися від неї, не вдаючись до хірургічного втручання.

Профілактичні заходи

Щоб порушення не повторилося з часом, важливо враховувати причину його появи і намагатися уникати факторів, що впливають на це. Серед загальних рекомендацій лікарів для профілактики головного болю можна назвати:

 1. Повноцінно відпочивати, спати на зручному матраці і подушці не менше 7 годин на добу.
 2. Частіше гуляти на свіжому повітрі.
 3. Додати в своє життя помірні фізичні навантаження, які будуть приносити задоволення – плавання, біг, йога, аматорські види спорту.
 4. Якщо професійна діяльність пов’язана з постійним перебуванням в одній позі, важливо робити перерви і виконувати нескладні вправи для шиї та голови.
 5. Менше нервувати і переживати, уникати стресових ситуацій.

Подбавши про себе і приділивши трохи часу власному здоров’ю, можна забути, що таке головний біль. Тим більше, що профілактичні заходи зовсім нескладно виконувати кожен день, багато часу це не займе, але дозволить продовжити своє життя в здоров’ї та гарному настрої.

Залишити коментар