Що робити, якщо болить ліва нирка?

В організм постійно надходить ззовні підживлення у вигляді їжі і рідини – тільки так можливо забезпечення нормальної життєдіяльності. Однією з систем, що відповідають за переробку надходять речовин, є сечовидільна, головним органом якої є нирки.

Також вони відповідають за регулювання кислотно-лужного та водно-електролітного балансів, підтримують рівень артеріального тиску. За хвилину, у дорослої людини від токсичних речовин очищається 1,3 л крові.

Природа зробила орган парним. Якщо одна частина виходить з ладу, то друга може повністю взяти на себе всі обов’язки. Однак причини болю в лівій і правій нирці не завжди викликаються захворюванням нирок і можуть бути симптомами різних запальних процесів в органах, які знаходяться поруч.

З лівої сторони знаходяться проекції селезінки, прямої кишки, і хворобливі симптоми можуть свідчити про захворювання цих органів.

Чому болить в області лівої нирки

Причина може бути в запаленні селезінки. Сам по собі цей орган боліти не може, в ньому немає нервових закінчень, але під час патологічних змін або після травм він набрякає, розтягуючи оболонку. У ній є нервові закінчення, крім того, збільшився орган тисне на навколишні тканини, зміщуючи їх зі свого місця і викликаючи защемлення нервів і судин.

При кісті селезінки виникає тупий біль, що віддає в спину, яку складно диференціювати від болю в нирці, так як вона стискається з-за тиску оточуючих тканин.

Інфекційні захворювання, під час яких хвороботворна флора впроваджується в селезінку, травми і удари, можуть викликати інфаркт селезінки. Симптоми схожі на ті, коли болить нирка з лівого боку.

Пряма кишка може хворіти навіть при відсутності виражених органічних патологій – її стінки рясно иннервированы. При наповненні каловими масами, при виникненні поліпів, геморою, виразках і пухлинах різної етіології вона чинить значний тиск на навколишні органи. Оскільки нирки знаходяться поруч, то можна підозрювати запальний процес в сечовидільній системі.

При запорах пряма кишка розбухає від заповнили її калових мас, передавлюючи сечовід. Сеча надходить у сечовий міхур, розпираючи ниркову лоханку. Це викликає гострий біль в області нирок.

Тягне тупий біль, що підсилюється при русі, може викликатися спондилолістезом – зміщення хребця в поперековому відділі, ревматичними захворюваннями, запалення сідничного нерва. Схожий симптом виникає при аднекситі – запаленні придатків з лівого боку.

Іноді здається, що болить ліва нирка під час вагітності, в самому початку. Але знову ж таки – це не обов’язково свідчить про неполадки в сечовидільній системі. Викликає подібне відчуття позаматкова вагітність, якщо ембріон не опустився в порожнину матки, а проник у фалопієву трубу ліворуч.

Симптоматика при вагітності дуже схожа на ниркові кольки.

Сечовипускання частішає – це вважається одним з ознак особливого стану, болючість пояснюють адаптацією організму до нового статусу. При позаматкової вагітності тест показує позитивний результат – гормональна система включається точно так само, як і при стандартних обставин. Але якщо тест показав вагітність, а з 4-5 тижні почалася тупа тягнучий біль, що віддає в спину, необхідно йти до лікаря і переконатися, що все в порядку.

Як можна помітити, симптоми захворювань оточуючих тканин нагадують лівобічний пієлонефрит або ниркову кольку, тому не слід самостійно ставити собі діагноз. Диференціювати захворювання іноді і у досвідченого медпрацівника виходить тільки після того, як проводяться обстеження.

Можливі причини

Ліва нирка традиційно розташована в організмі трохи вище, ніж права, проте запальні процеси та захворювання в неї такі ж, як і в парному органі.

Чому її стан може доставляти дискомфорт організму?

 1. Пієлонефрит. Найчастіше цей запальний процес має інфекційну природу – патогенні мікроорганізми впроваджуються по кровотоку або по висхідній);
 2. Гломерулонефрит. Захворювання частіше виникає на фоні вже розвинутого запального процесу – як ускладнення після впровадження стрептококів. Імунні клітини організму приймають власні ниркові тканини за клітини бактерій і починають масовану атаку, намагаючись їх нейтралізувати;
 3. Тромбоз ниркової артерії супроводжується дуже сильною хворобливістю, яка віддається в живіт і підребер’ї, запором, температурним стрибком, різким підвищенням артеріального тиску. Що робити в цій ситуації? Негайно викликати «швидку допомогу»!
 4. Гідронефроз. Так називається захворювання, при якому за рахунок защемлення сечоводів, викликаних різними причинами, сеча не відходить і розпирає ниркову балію;
 5. Сечокам’яна хвороба. З-за порушення метаболізму конкременти осідають, накопичуються в нирці, ущільнюються, і утворюються камені. Якщо вони починають виходити, перекриваючи сечовід, з тієї сторони, з якої це сталося, з’являється сильна, нестерпна біль;
 6. Кіста нирки. Це доброякісне новоутворення починає викликати хворобливі симптоми, якщо розростається до розмірів, при яких тисне на капсулу органу;
 7. Рак нирки провокує гострі болі. Злоякісна пухлина болить на стадії утворення метастаз, коли вона проростає капсулу і змінює структуру тканини;
 8. Полікістоз. При цій спадкової аномалії нирка розростається, і хворобливі відчуття віддаються в оточуючих тканинах, в запальний процес втягується очеревина. Найбільш сильна болючість навіть не в нирковій проекції – біль відчувається біля пупка, в залежності від того, з якого боку вражені органи сечовидільної системи – праворуч або ліворуч;
 9. При туберкульозі нирок змінюється характер сечі.

При нефроптозі – опущенні нирки – болючість з’являється при зміні положення тіла. Біль настільки вимотує, що людина перестає відчувати почуття голоду, у нього починаються нервові розлади.

Симптоми при болях нирок

Незважаючи на величезне різноманіття захворювань сечовидільної системи, симптоми досить схожі:

 • гострі або тупі болі, виражені з боку патологічно зміненого або запаленого органу;
 • зміна консистенції сечі;
 • підвищення температури – при гострих процесах до субфебрильної, при хронічних – до фебрильної, яка тримається постійно;
 • виникнення нудоти і періодична блювота;
 • прискорене сечовипускання або, навпаки, затримка сечовидільного процесу аж до повного блокування.

На більш пізніх стадіях:

 • втрата апетиту;
 • зміна смакових відчуттів;
 • шкірний свербіж, викликаний загальною інтоксикацією організму;
 • набряклість нижніх кінцівок;
 • порушення зору.

У сечі простим оком можна бачити наявність ниток гною, пластівців, дрібних конкрементів, вона стає темною, може мати домішки крові.

Що не можна робити, якщо болить ліва нирка?

Впевнено ставити діагноз і починати боротися із захворюванням за допомогою народних засобів – трав’яних відварів і настоїв. Симптоми, що нагадують болю в нирці, можуть вказувати і на інші захворювання. Крім того, деякі хвороби сечовидільної системи без традиційної медицини здолати не вийде.

Не слід чекати, поки хвороба прийме необоротний характер. З’явилися болі – нехай навіть тупі і толерантні – потрібно звертатися до лікаря.

Залишити коментар