Що робити при хворобливій овуляції?

Життя жінки в репродуктивному віці багато в чому залежить від менструального циклу. Під час місячних 30% жінок відчувають себе не дуже добре, оточуючі помічають, як вони роздратовані, а самі жінки – болючість.

Ох вже ці болі…

Над деякими жінками природа просто знущається: вони відчувають біль не тільки під час місячних, але і при овуляції – і таких дам приблизно 20%!

У більшості осіб жіночої статі вихід з яєчника дозрілої незаплідненої яйцеклітини проходить, не викликаючи хворобливі відчуття. Здогадатися про зародження нового життя вони можуть за зміненою кількістю та якістю виділень, набухання молочних залоз.

Але іноді настільки болюча овуляція, що доводиться пити болезаспокійливі засоби або звертатися за медичною допомогою.

Що таке взагалі – овуляція? Якщо відповідати коротко, можна сформулювати наступним чином: вихід яйцеклітини з дозрілого фолікула в порожнину матки. Процес природний, жінки і не завжди здогадуються, що він стався. Ознаки, на нього вказують, непрямі.

Так чому ж деякі жінки відчувають біль під час природного процесу, і чи обов’язково це свідчить про відхилення від норми? Що робити при хворобливій овуляції, і які її причини?

Вихід яйцеклітини з фолікула

У жінок в яєчнику знаходяться фолікули – їх розташування можна порівняти з виноградне гроно. Щомісяця в одному з яєчників «оживає» фолікул і починає збільшуватися в розмірах – відбувається його дозрівання.

Як тільки він достатньо дозріє, то лопається і випускає яйцеклітину, яка починає рух по фаллопієвій трубі, щоб потрапити в порожнину матки.

Спочатку фолікул знаходиться під впливом фолікулостимулюючого гормону, потім, під впливом виробляється естрогену, збільшується кількість лютеїнізуючого гормону – ось тоді він тріскається.

Зовнішні ознаки – змінюється базальна температура (вимірюється в прямій кишці), і збільшується кількість вироблюваного секрету – він стає більш густим і набуває білуватий відтінок.

Фимбриями – волосками, що покривають зсередини фалопієву трубу – яйцеклітина поступово «проштовхується» до матки. Якщо в цей час вона зустрінеться зі сперматозоїдом, відбудеться процес зачаття. При проникненні в матку незаплідненої яйцеклітини вона відмирає, а в подальшому відторгається разом з шаром ендометрію, який був підготовлений до її прикріплення.

Між дозріванням фолікула і вихід яйцеклітини в порожнину матки проходить близько 48 годин.

Причини болючою овуляції

Які причини, що викликають хворобливість природного процесу – виходу яйцеклітини з яєчника?

  • Фолікул збільшився до дуже великих розмірів і при його розриві травмується капсула самого яєчника;
  • Посилена перистальтика фаллопієвих труб;
  • Розрив маткової труби при проходженні по ній яйцеклітини – це можливо при запальному процесі;
  • З яєчника у зв’язку з його роздратуванням вийшла рідина, і потрапила в черевну порожнину, викликавши тимчасове подразнення. Якщо цієї рідини трохи, то вона адсорбується самостійно;
  • Болюча овуляція іноді з’являється після скасування ОК – оральних контрацептивів;
  • Порушення гормонального циклу;
  • Наявність кісти або іншого новоутворення в гінекологічних органах.

При запальних процесах – загостренні спайкової хвороби або гормональному дисбалансі – при розриві фолікули разом з капсулою яєчника в черевну порожнину може виділитися значна кількість серозної рідини або початися внутрішньочеревна кровотеча. Це стан – апоплексия яєчника – вимагає хірургічного втручання.

Біль при овуляції зазвичай виникає з однієї сторони, на боці, на рівні пахового зчленування, але може віддаватися в ногу, промежину, поясницю або нагадувати болю при апендициті.

Іноді гостра біль триває кілька хвилин, але можуть з’являтися напади, що тривають до 2 діб – весь час, поки триває овуляція.

В цей час жінка відчуває слабкість, нудоту, запаморочення, іноді відзначаються підвищення тиску і слабкість. Симптоми болючою овуляції, які значно впливають на якість життя, погіршуючи його, можуть свідчити про запальних процесах гінекологічних органів.

Обстеження для встановлення причин болю

Як вже було згадано, ознаки болючою овуляції можуть з’являтися при порушенні гормонального фону – після скасування ОК або пологів – у зв’язку з перенесеним запальним процесом або після операцій в ділянці малого тазу. Ці фактори призводять до ущільнення капсули яєчників і виникнення спайкового процесу.

Якщо яйцеклітині доводиться буквально «пробиватися» в фалопиеву трубу, виділяється рідина накопичується в дугласовому просторі і викликає сильний біль і ознаки гострого живота.

Навіть якщо діагноз «апоплексия яєчника» не ставиться, потрібно з’ясувати, чому природний процес заподіює сильний біль, і, по можливості, усунути неприємну симптоматику.

Для цього жінці потрібно пройти обстеження:

  • здати аналізи крові – загальні і специфічні – на гормони;
  • нанести декілька візитів до лікаря для звичайних гінекологічних та УЗД оглядів в різні фази циклу;
  • можуть знадобитися гістероскопія або лапароскопія – обстеження, які одночасно є і оперативними втручаннями.

Після опису клінічної картини призначається відповідне лікування.

Лікування

Якщо болі толерантні, короткочасні, то лікування стан не вимагає. Як тільки жінка починає відчувати симптоми овуляції, їй необхідно знизити навантаження – фізичні та інтелектуальні і заздалегідь підготувати знеболюючі засоби, щоб вчасно надати собі допомогу.

Різним жінкам підходять різні медичні засоби. Комусь болю краще знімати спазмолітиками – «Но-шпа», «Папаверин», «Спазмалгон» – іншим потрібні анестетики: «Анальгін», «Парацетамол»…Хтось віддає перевагу нестероїдні препарати – «Ібупрофен», «Німесил» і подібні.

Останнім часом лікарі не радять робити компрес – якщо в анамнезі є запальної процес, то при тепловій процедурі набряк маткової труби збільшиться, і хворобливі відчуття посиляться.

У нормі під час овуляції можуть з’явитися короткочасні світлі кров’янисті виділення, але якщо вони інтенсивні і з’явилися згустки, необхідно негайно викликати «швидку допомогу».

При інтенсивному спайковому процесі, з-за якого овуляція стала болючою, може знадобитися хірургічне втручання. В даний час операції можуть виконуватися за допомогою лапароскопа, але іноді необхідно відкрите проникнення в черевну порожнину – якщо спайки знаходяться у важкодоступних місцях.

Планування вагітності

Якщо овуляція доставляє тільки короткочасне незручність, то жінка може скористатися її ознаками для того, щоб швидше зачати дитину.

Молочні залози набухають не у всіх, так і зміни характеру секрету, якщо він виділяється в невеликому обсязі, можна пропустити, а ось болючість не помітити не вдається.

Як тільки короткочасні неприємні відчуття відпустили, можна приступати до процесу зачаття.

Для того, щоб сперматозоїди точно проникли у фалопієву трубу і зустрілися з яйцеклітиною, необхідно після статевого акту полежати на спині, підсунувши під тазову область подушку.

Вагітність обов’язково настане – бажано тільки заздалегідь до неї серйозно підготуватися: вітамінізувати організм, нормалізувати настрій, подбати про те, щоб в житті не було ніяких стресів.

Також необхідно пролікувати всі запальні захворювання, навіть якщо вони не стосуються репродуктивної системи – і призвести до ремісії хронічні процеси. Бажаємо вам міцного жіночого здоров’я!

Залишити коментар