Що робити при ударі пальця на нозі: практичні поради

Забій пальця стопи – нерідке явище, яке являє собою закриту травму з механічним пошкодженням м’яких тканин. Подібні травми виникають від удару тупим предметом або внаслідок падіння.

Більшість постраждалих звертається за медичною допомогою в літній час, коли все населення носить відкрите взуття, а, отже, і кінцівки більше травмуються при ударі або падінні чого-небудь на них.

Що ж робити при ударах пальців на ногах, якщо медпункту поблизу немає? Спробуємо розібратися.

Ознаки і ступеня пошкодження

Розрізняють 4 ступеня тяжкості забиття. При легкого ступеня на шкірі можуть бути невеликі садна, але біль терпима і триває недовго, пальці стопи швидко заживають.

Особливого лікування тут не потрібно. Більш серйозна травма супроводжується крововиливом і набряком пальчиків ноги, сильним болем. Найбільш важкими вважаються третя і четверта ступеня ударів, що виникають внаслідок потужного удару. Такі травми, як правило, несуть за собою вивих або перелом. Варто зауважити, що травма великого пальця ноги вимагає особливої уваги, оскільки на відновлення його функцій необхідно більше часу.

Які симптоми можуть супроводжувати пошкодження:

 1. біль – відразу після травми гостра, різка. Поступово біль стихає, але через кілька годин з-за набряку м’яких тканин вона повертається;
 2. набряк – з’являється у вигляді припухлості на стопі через 2-3 години після отримання травми;
 3. гематома – виникає в результаті пошкодження судин. Вона може виступати у вигляді легкого почервоніння шкірних покривів, якщо забій пальця ноги незначний. Серйозна травма супроводжується сильним крововиливом. У цьому випадку пальчик набуває багрового відтінку і сильно набрякає. Все це може призвести до відторгнення нігтя;
 4. рух обмежено. З-за припухлості і сильної болі суглобом практично неможливо поворухнути. Але можливість це зробити збережена (якщо немає перелому), і як тільки біль і набряк почнуть вщухати, ви зможете здійснювати руху.

А може, це перелом або вивих?

Перше питання, яке хвилює людину, коли він стикається з травмою стопи: «Як відрізнити забій від вивиху або перелому пальця ноги?». Зробити це досить складно, адже біль і скутість в русі характеризують будь-який з цих випадків. Симптоми удару ми вже розглянули.

Перелом і тріщини – це травми з пошкодженням кісткової тканини, і вони мають свої особливості:

 • гостра біль;
 • пальчик неможливо зігнути в суглобі, при спробі встати на ногу виникає ріжуча біль;
 • іноді можна помітити неприродне положення фаланг або почути, як хрумтять осколки кістки;
 • хворобливі відчуття, якщо не звернулися за лікарською допомогою, не вщухають в наступні дні, а лише наростають;
 • через кілька днів після перелому набряк тканин не сходить, як при звичайному забитті, а залишається або навіть прогресує.

При вивиху можна помітити зміщення пальчика в суглобі.

Перша допомога та діагностика

Перші ваші дії, якщо ви отримали травму:

 • оглянути пальчик;
 • прийняти таке положення, щоб стопа перебувала на піднесенні;
 • прикласти холод;
 • якщо потрібно обробити антисептиком;
 • зафіксувати бинтом.

Розберемося, навіщо все це потрібно робити. Оглянувши свою кінцівку, ви зможете оцінити ступінь пошкодження і вирішити, їхати в лікарню чи ні.

Якщо ви помітили пошкодження нігтя або шкіри, обов’язково продезінфікуйте ці місця, щоб уникнути зараження інфекцією. Додати травмованій нозі підняте положення вимагається з метою зменшення набряку, а також для того, щоб створити умови для нормального кровообігу. Проконтролюйте, щоб нозі було м’яко і зручно, вона повинна перебувати в спокійному стані.

Холодний компрес із кубиків льоду зменшує 3 головні проблеми – біль, набряк і гематому, оскільки звужує судини, а це сприяє зупинці кровотечі. Щоб уникнути обмороження стопи, прикладайте лід, загорнутий у рушник, на 10 хвилин. Робіть перерви в 20 хвилин і знову прикладайте холод. Знерухомити пошкоджений пальчик з допомогою пов’язки рекомендується на випадок вивиху або перелому. Сильний біль знімають мазями: «Кетопрофен», «Диклофенак», або таблетками: «Анальгін», «Седаптин», «Кеторол».

Відрізнити забій від перелому в першу добу практично неможливо, тому лікарі виконують рентгенологічне дослідження. Структура кістки відображається на знімку. При збереженні цілісності кісткових тканин лікарі зможуть виключити утворення перелому. Вивих також буде видно на рентгені. А ось при ударі пальців на знімку не буде ніяких змін.

Чого краще не робити при забитті

Травми завжди трапляються в самий невідповідний момент. Але, незважаючи на це постарайтеся просто сісти (лягти) і розслабитися, зняти тісне взуття і дати своїй нозі спокій. Продовжуючи виконувати активні рухи, ви тільки погіршить стан пальчика і викличте ще більший набряк на місці удару.

Якщо біль терпима, тоді краще не приймайте знеболюючих препаратів. Особливо якщо збираєтеся на огляд до лікаря. Орієнтуючись на ваші відчуття, фахівець зможе швидше поставити діагноз і призначити правильне лікування. Рухати руками суглоб, а тим більше намагатися вправити – робота лікаря, але не ваша.

Чого точно не варто робити, так це розпарювати місце пошкодження або прикладати до нього грілку. Є і такі люди, які люблять розтирати, масажувати пошкоджені місця – цього робити категорично не можна, ви можете при переломі зрушити кістка, підсилите гематому і набряк.

Способи подальшого лікування

При відсутності ускладнень лікування ударів пальців на ногах полягає в наступних етапах:

 1. медикаментозна терапія – протизапальні та розсмоктуючі мазі, знеболюючі таблетки;
 2. фізіопроцедури – електрофорез, УВЧ, магнітотерапія. Таке лікування сприяє швидкому розсмоктуванню гематоми і відновленню пошкоджених тканин. Прогрівальні процедури із застосуванням сухого тепла дозволяється виконувати приблизно через 3-4 дні, коли знизиться набряклість стопи.

Лікування перелому буде залежати від локалізації травми.

При пошкодженні великого пальця ноги накладають гіпсову пов’язку від гомілковостопного суглоба до кінця хворого пальця. Відновлення кісткових структур в даному випадку триває приблизно півтора місяця.

Для реабілітації будь-якого іншого пальчика стопи знадобиться гіпсова лонгета і трохи менше часу на відновлення тканин, 4-6 тижнів. Якщо ж постраждала область нігтьової фаланги, то її варто лише фіксувати з сусіднім здоровим пальцем, застосовуючи лейкопластир. Правда, перед фіксацією потрібно видалити утворилася кров з-під нігтя, якщо вона є.

Буває, що не один пальчик отримує удар. Що робити, якщо ушибли кілька пальців і нога опухла? Симптоми говорять про сильному ударі, коли і гематома, і набряклість переходять на стопу. Краще звернутися до травматолога, зробити знімок і відразу приступати до лікування.

Багатьох постраждалих також цікавить що робити, якщо при ударі великого пальця на нозі пошкоджений ніготь. Першим ділом обробіть нігтьову пластину 5% розчином йоду або іншим антисептиком, що знаходяться під рукою. Накладіть пов’язку, що давить. Спробуйте якомога швидше зняти набряк холодним компресом. Для того щоб скоротити площу розростання гематоми, прискорити процес загоєння і знизити больові відчуття, обробіть травмоване місце емульсією Рицинола.

Коли гематома розростається, вона як би «розпирає» шкіру, приводячи до відторгнення нігтя, і підсилює біль своїм тиском на нервові закінчення. Для ослаблення тиску, при лікуванні травмування нігтя великого пальця на нозі, виконується прокол нігтьової пластини або її взагалі прибирають, щоб випустити кров. Робити це треба зразу, поки кров не згорнулася, звернувшись в медичний заклад.

Хоч забій пальця і здається незначною проблемою, до нього потрібно поставитися серйозно.

Добре, якщо травма незначна і пройде сама по собі.

Але, отримавши сильний удар по кінцівки, при відмові від допомоги медиків і невиконанні першої допомоги, можуть з’явитися ускладнення: остеомієліт, панарицій, гнійне запалення. А ускладнення протікають набагато важче і болючіше. Пам’ятайте про це, бережіть своє здоров’я.

Залишити коментар