Що робити, коли болить низ живота?

На те, що болить низ живота і поперек одночасно, частіше скаржаться жінки. Терапевти цей симптом відносять за рахунок жіночих захворювань і відразу ж направляють на обстеження до гінеколога.

Огляд у цього лікаря необхідний для жінок, щоб зняти підозри на проблеми в гінекологічній сфері, а потім починаються після виключення «жіночих» хвороб – пошуки причин болю в низу живота і попереку. Якщо ниє ця область, це може говорити і про захворюваннях, не пов’язаних зі статевою сферою.

А до якого лікаря необхідно спочатку звертатися чоловікам, якщо у них болить низ живота і поперек?

Нездужання у чоловіків

Причини скарг чоловіків, якщо в них одночасно болить в спині і «тягне» низ лобка, можуть бути наступні.

 1. Простатит. Запалення простати – непарної гормональної залози, яка відповідає за статеві та сечовидільні функції. Болі під час запального процесу посилюються при ходьбі і дефекації, роблять вкрай болючим процес сечовипускання.
 2. Орхоэпидидимит. Запальний процес яєчок і їх придатків інфекційної природи.
 3. Пахова грижа – коли органи черевної порожнини вибухають в паховий канал і защемляють насіннєвий канатик.

Защемлення паховий грижі викликає дуже сильні больові відчуття – аж до больового шоку.

Причини болю низу живота і попереку у жінок

Для болю в попереку і животі напередодні менструального циклу навіть спеціальний термін придумали – передменструальний синдром. Спастичні скорочення матки, відштовхує ендометрій, викликають хворобливість: при гормональній нестабільності, за наявності новоутворень різної етіології та анатомічних особливостей – при загині матки або її недорозвиненні, зміщення зі свого місця яєчників і перекруте маткових труб.

Якщо жінка скаржиться, що у неї болить поперек і тягне низ живота під час місячного циклу, то це може вказувати:

 • на доброякісні новоутворення – міоми, фіброаденоми і кісти різного характеру, які поза менструації – поки вони невеликого розміру — практично непомітні;
 • на загин матки – при цьому стані кров застоюється в її порожнині і відходить з труднощами, що викликає розпираючий болю, що віддають у спину;
 • на ендометріоз, при цьому захворюванні пік хворобливості настає під час місячних;
 • на запальні захворювання гінекологічних органів – під час місячних симптоматика підсилюється.

Аднексит, сальпінгоофорит та інші запальні процеси статевої сфери, викликані впровадженням інфекції ззовні, попаданням її в гінекологічну систему гематогенним і лімфогенним шляхом, посиленням активності умовно-патогенної флори. Поза менструального циклу болі внизу живота можуть мати слабку вираженість. Безпосередньо під час менструації вони посилюються, виділення стають рясними, в них можуть зустрічатися фрагменти гною.

При великих розмірах міом, поліпів і кистообразных утворень вони викликають ниючі болі в низу живота і попереку після місячних і в середині циклу, при енергійних рухах і фізичних навантаженнях. Біль віддає в пах, іноді іррадіює в стегно.

При перекручуванні ніжки кісти або міоми і апоплексії (розірвання) яєчника біль може бути настільки сильна, що жінка відчуває больовий шок. Додаткові симптоми: нудота, запаморочення, підвищення температури. Стани потребують госпіталізації – можуть початися некроз тканини після перекрута або перитоніт при попаданні в черевну порожнину крові або серозної рідини.

Медична допомога необхідна і при позаматкової вагітності.

Якщо при затримці місячних болять низ живота і поперек з одного боку, болі ниючі – необхідно йти до гінеколога.

Багато жінок, якщо настала затримка, а тест показав вагітність, заспокоюються, і до лікаря не йдуть, вважаючи, що симптоми позаматкової вагітності – це «кровомазанье чорною кров’ю».

Кровоотделение починається на стадії, коли вже лопнула маткова труба, а хворобливі відчуття починаються набагато раніше – коли розвивається ембріон розтягує ту область фаллопієвій труби, в якій він прикріпився. При ранньому зверненні за медичною допомогою є шанс зберегти маткову трубу, що підвищує надалі можливість настання бажаної вагітності.

При скаргах при вагітності – болить низ живота і поперек – потрібно обов’язково звертатися до лікаря, незалежно від терміну.

До 3 триместру такий симптом може вказувати на загрозу викидня, яку можна запобігти, якщо звернутися за медичною допомогою вчасно. Особливо небезпечно, якщо біль супроводжується кров’янистими виділеннями.

Під 2-3 третьому триместрі вагітності тягнучі болі внизу живота, захоплюючі поперек, можуть бути викликані тиском важкої матки на внутрішні органи – кишечник, сечовий міхур або нервові волокна крижів. З’являється симптом при помилкових переймах-вісниках або напередодні пологів.

Хвороби, не мають статевої ознаки

Болі в області лобка, що віддають у поперек, а іноді в пах або підребер’я, можуть бути симптомами захворювань, що не залежать від статі пацієнта.

Їх може викликати:

 • апендицит;
 • хвороби сечовидільної системи;
 • кишкові інфекції;
 • остеохондроз;
 • хвороби м’язів;
 • невралгії;
 • онкологічні процеси, коли пухлини розташовані в кишечнику або статевих системах.

Всі ці хвороби мають свою характерну симптоматику, за якою – після обстеження встановлюють діагноз.

Больовий симптом є лише одним з ознак нездужання.

При апендициті основний діагностикою є огляд з пальпацією. Існують медичні тести, за якими лікар виявляє запалення відростка сліпої кишки. Хворого просять лягти на лівий бік – з’являються тягнучі болі праворуч, різко натискають на область живота праворуч і відпускають… Самостійно не варто встановлювати собі діагноз – надто різке натискання, і – якщо це дійсно запалений апендикс – він може розірватися.

З захворювань сечовидільної системи найчастіше подібні симптоми викликає цистит. Додаткові ознаки – прискорене сечовипускання, крапельне виділення сечі. Температура підвищується незначно.

На появу кишкових інфекцій або будь-яких проблем з кишечником вказують прискорення або затримка дефекації, зміни стільця, метеоризм, поява нудоти, а іноді і блювоти. Кишкові інфекції зазвичай протікають на тлі високої температури.

До симптомів остеохондрозу поперекового відділу в стадії загострення відносяться – крім болю, що охоплює поперек і віддає всі сили в низ живота і ногу:

 • порушення чутливості навколишніх систем і органів;
 • розлад сечовипускання і дефекації;
 • болючість при рухах або частковий парез м’язів.

Можуть боліти м’язи преса й попереку при впровадженні інфекції, після посиленого тренування на м’язи живота. Невралгії викликаються защемлення нервових волокон.

На ранній стадії онкологічні процеси не мають ніяких додаткових симптомів, крім тягне болю, яка може посилюватися при дефекації. Слабкість, підвищення температури та збільшення пахових вузлів з’являються пізніше.

Якщо при гострій біль внизу живота, що охоплює поперек, що він хворий звертається за медичною допомогою, то при ниючого болю відкладає візит на невизначений час.

Якщо біль з’являється періодично, потрібно йти обстежитися. Чим раніше вдається виявити захворювання, тим вище шанс його вилікувати.

Перед візитом до лікаря або викликом «швидкої» не слід приймати ніяких знеболювальних. Вони спотворюють клінічну картину і заважають лікарю правильно поставити діагноз.

Залишити коментар