Що робити із «співаючим» животом?

На питання, чому бурчить в животі, часто відповідають, не замислившись: «Від голоду!». Навіть приказка така є: «Кишка кишці б’є по голові». А чому тоді бурчить в животі після їжі, порцію необхідно збільшити? Звуки, які видає кишечник, виникають не тільки з-за голоду. Існують і інші причини, які викликають «шум».

Чому постійно «працює» кишечник

Бурчання живота – це фізіологічні звуки, які викликаються природними процесами. Навіть коли людина знаходиться у стані спокою, його травні органи завжди працюють.

Залози, розташовані в стінках шлунка, виділяють травний сік, який змішується з жовчю і секретом підшлункової залози. Харчова маса перемішується, продукти переробки просуваються до місця природного видалення.

М’язи шлунка і кишечника постійно скорочуються, шлунковий сік викидається незалежно від процесу їжі. Таким чином, підтримується перистальтика – так називають роботу кишечника за розмішування і просуванню їжі.

Характерні звуки, які виникають у кишечнику, можуть зникнути тільки в одному випадку – якщо виникає атрофія м’язів кишечника.

Травний процес зупиняється, їжа вже не перетравлюється, а гниє, у зв’язку з чим черевну порожнину розпирає від утворилися газів, а живіт збільшується.

Стілець, якщо він є, стає смердючим, з’являється запах з рота і блювота, виникає загальна слабкість. Якщо шлунок став «ледачим» або з’явився парез кишечника, то при незворотності процесу можливий летальний результат.

Так що повністю позбавлятися від бурчання в животі дуже небезпечно, хоча іноді, коли бурчить внизу живота, починаєш відчувати себе незручно, а зробити нічого не можеш – ці звуки практично неконтрольовані.

Причини бурчання в животі

Якщо постійно бурчить в живіт, найбільш частою причиною є дисбактеріоз. Під час цього стану порушений склад кишкової флори – недостатньо корисних мікроорганізмів, які відповідають за всмоктування і засвоєння їжі. Процес травлення розтягується у часі, їжа застоюється у верхніх відділах кишечнику, за рахунок скорочення м’язів шлунок намагається проштовхнути їжу далі – навіть неперетравлену.

Посилене рух травних соків і залишків їжі, треться об стінки кишечника, викликає постійний шум. Особливо сильно «співає» кишечник після їжі, коли інтенсивно перетравлюється їжа.

Коли довго не їв, а потім переїдаєш, звуки стають голосніше.

Бурчить живіт в стресових ситуаціях і від хвилювання. У стресових ситуаціях виділяється адреналін, який прискорює загальні реакції і тонізує практично всі органічні системи, у тому числі і роботу кишечника.

Вироблення газів посилюється після вживання певних видів їжі:

 • бобових;
 • капусти;
 • житнього хліба;
 • солодощів;
 • газованих напоїв;
 • смаженого;
 • гострого і копченого;
 • шоколаду в великих кількостях.

Ці продукти дратівливо діють на кишечник, стимулюють підвищене вироблення травних соків, прискорюють перистальтику, а, відповідно, і її звукове супровід.

Посилене бурчання виникає при глистових інвазіях.

Якщо бурчить внизу живота, і стан супроводжується розладом стільця, то можна припустити запальні захворювання відділу кишечника, розташованого в малому тазі:

 • загострення спайкової хвороби;
 • виникнення коліту;
 • дисфункцію кишкової трубки.

Надто гучне бурчання вгорі живота з додатковою симптоматикою: розладом стільця, блювотою і нудотою, – свідчить про запальних процесах в тонкому кишечнику, шлунку і дванадцятипалої кишці.

Бурчання у новонароджених

Батьків лякає, що постійно бурчить в животі у немовляти, адже в цьому немає нічого незвичайного. У новонародженого кишечник не заселений флорою, так і повне формування травних органів завершується тільки до 3 років.

Адже не так просто індикатором здоров’я малюка в цьому віці є не стільки температура, скільки його фекалії. Будь-яке відхилення в стані здоров’я позначається на травленні.

Поки кишечник заселяється корисної флорою, вчиться працювати на продуктах харчування, що надходять ззовні, адаптується до нових обставин, постійно лунає звук, який сповіщає: «Все нормально, організм функціонує». Слід напружуватися, коли у немовляти перестає бурчати в животі і не відходять гази.

Робота кишечника при вагітності

Сильно бурчить в животі при вагітності, що часто бентежить жінок. Але знову ж таки – це нормальний фізіологічний процес.

Здуття живота в першому триместрі вагітності, надмірне утворення газів, бурчання в кишечнику і порушення його функціонування викликає посилене вироблення прогестерону. Адже він діє на весь організм, а не тільки на матку.

Його вплив прискорює кровообіг, тонізує судини і гладку мускулатуру, природним чином стимулюється перистальтика.

До кінця другого триместру матка росте, тисне на кишечник. Їжі проходиться проштовхуватися через звужені петлі, і харчові маси труться об стінки кишечника. Бурчання посилюється.

Чим більше термін, тим сильніше бурчить живіт – вагітна матка створює додаткове навантаження на травні органи, підпирає шлунок під саму діафрагму, зміщує петлі кишечника з звичайних місць.

Зменшити бурчання можливо, якщо раціоналізувати режим харчування. Не накидатися на продукти, навіть якщо «душа потребує», їсти часто, але потроху, доповнити раціон чаєм з фенхелю або кропової водою.

Ці заходи не тільки допоможуть стати більш впевненою в собі і позбавлять від комплексів, але і нададуть позитивний вплив на здоров’я жінки. Правильне харчування сприяє усуненню токсикозу. Зменшує нервову напругу, допомагає позбутися безсоння – легкість в шлунку сприяє спокійному сну.

Що робити, коли постійно бурчить в животі

Невже нічого не можна зробити, якщо бурчання заподіює дискомфорт?

Як вже з’ясували, повністю усувати звуки кишечника небажано – зупинка перистальтики згубно позначається на загальному стані – але трохи систематизувати звучання цілком можливо.

В першу чергу варто звернути увагу на свій раціон, проаналізувати, які продукти провокують підвищений газоутворення, і виключити їх з меню за день до відповідальних зустрічей. Слід харчуватися регулярно і правильно, не переїдати, намагатися поглинати їжу дрібними порціями, полегшуючи роботу шлунку – все ретельно пережовувати.

Бажано під час їжі не відволікатися на порожні розмови – це сприяє заковтуванню повітря. Потрібно згадати народну мудрість: «Коли я їм, я глухий і німий».

Потрібно частіше мити руки, особливо перед їжею, промивати фрукти і овочі, стежити, щоб не заразитися глистової інвазією. Якщо вдома є тварини, потрібно профілактично їх «глистовать» і здавати аналізи самому.

Існує комплекс вправ, що сприяють поліпшенню роботи кишечника. Вправи, які в нього входять, це скручування в області живота, діафрагмальне дихання, згини-разгибы, хитання преса, прогини. Фізкультура не тільки допоможе впоратися із зайвою бурчанням, але і позбавить від накопичених жирових відкладень в самій проблемній області талії.

Якщо ж коли-то живіт замурчить в «невідповідний момент, не варто соромитися і червоніти – досить сказати «вибачте». Цим природним процесом людина керувати не в змозі.

Залишити коментар