Що провокує опік стравоходу, як і чим його лікувати?

Опіки стравоходу з’являються при неуважності, втрати самоконтролю і свідомо – при спробі самогубства. Розрізняють опіки хімічні – ураження слизової стінок ротової порожнини і стравоходу агресивними та їдкими речовинами, і термічні – порушення цілісності слизової викликається заковтуванням гарячої їжі і окропу.

Що викликає небезпечне стан?

Найчастіше небезпечний стан викликається вживанням таких речовин:

 • кислот високої концентрації оцтової, сірчаної, щавлевої;
 • лугом – каустичною содою;
 • нашатирним спиртом;
 • ацетоном;
 • перекисом водню;
 • етиловим спиртом;
 • розчином марганцівки…

Останній розчин часто вживають нерозведеним у лікувальних цілях, не підозрюючи, що в такому вигляді він заподіює більше шкоди, ніж хвороби, які намагаються його прийомом усунути. Разом з опіком стравоходу відразу ж доводиться лікувати опік слизової оболонки порожнини рота, носоглотки і шлунка.

Більшість постраждалих – діти та чоловіки в стані алкогольного сп’яніння. Свідомо намагаються заподіяти собі шкоду зазвичай жінки.

Найбільш важкі наслідки виникають при опіку лугом. Хімічний опік стравоходу розчиняє миттєво тканини, руйнуючи білки і омив жири. Луг швидко впроваджується в драглисте речовина, яка вже не є захисним бар’єром, викликаючи некроз глибоких шарів.

При попаданні в організм кислоти на поверхні слизової миттєво утворюється струп, утруднює проникнення реагенту углиб організму. Крім того, реакція тканин організму на потрапляння кислоти – виділення рідини, відповідно концентрація розчину знижується.

Симптоми опіку стравоходу

Якого б характеру не був опік – потерпілий відчуває сильний біль.

Вона поширюється за грудину, іннервує черевну порожнину, віддається під лопатку, ключиці і в шию.

 • Симптоми у вигляді візуальних змін – ураження губ і слизової оболонки ротової порожнини;
 • Голос стає сиплим, або можливість видавати звуки повністю зникає;
 • Слизові набрякають, просвіт стравоходу перекривається;
 • Наростає задишка, з’являється блювота – при важких ураженнях в блювотних масах можна бачити слиз, кров, шматочки відшарувалася слизової оболонки стравоходу і шлунка;
 • Можуть з’явитися спазми кишечника.

У важких випадках – частіше при попаданні в організм їдких речовин – починається прорив стравоходу і шлунка, у відділі стравоходу з’являються трахеально-стравохідні нориці.

В організмі розвивається загальна інтоксикація з притаманними їй ознаками:

 • високою температурою;
 • слабкістю;
 • порушенням серцевої діяльності;
 • розладом свідомості…

Найбільш небезпечне ускладнення – печінково-ниркова недостатність, яка часто призводить до летального результату.

Класифікація опіків за тяжкості стану

Тяжкість ураження залежить від концентрації хімічної речовини або температури їжі, обсягу проковтнутої рідини.

 • Сама легка – 1 ступінь. Характер ураження – набряк верхніх епітеліальних шарів слизової і її почервоніння, поява підвищеної чутливості;
 • При 2 ступеня пошкодження руйнується не тільки слизова оболонка, але і подслой м’язових клітин. При набряку просвіт стравоходу може перекриватися. Виразки поступово покриваються шаром фібрину;
 • Найважча – 3 ступінь пошкодження. Руйнуються всі шари тканин ротової порожнини, стравоходу і шлунка, а також клітковина прилеглих органів. Потерпілий відчуває больовий шок. Якщо загоєння виявляється можливим, то органи деформуються за рахунок появи рубців.

Перша допомога потерпілому

Яка б не була ступінь опіку, лікування слід проводитися в стаціонарі – тим більше, що самостійно ступінь ураження визначити неможливо.

До приїзду «швидкої допомоги» хворому необхідно спробувати полегшити стан:

 • промивають шлунок пероральним способом – дають випити чистої води і намагаються викликати блювоту;
 • нейтралізують дію активної речовини.

При опіку стравоходу укусом або інший кислотою у воду слід додати луг – рідко коли вдома немає харчової соди. Розчин для нейтралізації складається в наступних пропорціях – половину чайної ложки соди на 1 літр води.

При попаданні в організм лугу у воду додають лимонну кислоту – можна розчинити у воді сік лимона. Іноді краще нейтралізувати луг оцтом – 1 чайну ложку на літр води, або рослинним маслом в чистому вигляді.

Марганець нейтралізують аскорбіновою кислотою – водою з соком лимона або складаючи 1% розчин. Якщо невідомо, що прийняв потерпілий, йому дають домашній антидот – розчиняють у воді збитий яєчний білок і молоко.

Лікування при опіку стравоходу гарячою їжею або алкоголем в домашніх умовах – хворому дають склянку – або більше – холодного молока, намагаються пом’якшити біль прийомом будь-якого рослинного масла.

Лікування при хімічному опіку стравоходу

У стаціонарі проводять такі терапевтичні заходи:

 1. Промивання шлунка через зонд, змащений маслом. Процедура проводиться під місцевим або загальним знеболюванням;
 2. Знімають спазм стравоходу;
 3. Використовуються засоби для усунення шокового стану;
 4. Підключається вливання інфузійні сольових розчинів і лікарських засобів, що допомагають уникнути нирково-печінкової недостатності;
 5. Можуть знадобитися антибіотики для запобігання вторинного інфікування – вибираються засоби широкого спектра дії;
 6. Для підтримки діяльності організму вводяться гормональні засоби.

Потрібно враховувати, що при важких ураженнях стравоходу і шлунка хворий знаходиться в умовах
реанімації та йому може знадобитися термінова операція – висічення уражених ділянок слизової, допомогу при внутрішній кровотечі, якщо відбудеться прорив. Також для надходження їжі в організм проводиться гастроскопія.

Лікування при опіку стравоходу алкоголем і гарячою їжею – якщо поразка серйозне – також необхідно проводити в лікарні. Потрібно враховувати, що потерпілий перші дні не може ковтати – в стаціонарі його будуть годувати через зонд або підтримувати організм внутрішньовенним введенням необхідних корисних речовин та рідини.

Перший тиждень після опіків проковтнути хворий у змозі іноді тільки масляний розчин.

Після первинного загоєння слизової для попередження звуження стравоходу і відновлення ковтальної здібності виконується бужування – в стравохід водять зонди різного діаметра. В домашніх умовах можна бачити – інтенсивну терапію задіяти неможливо, а вона може запобігти патологічну деформацію внутрішніх органів.

Опік стравоходу шлунковим соком

Пошкодження стравоходу шлунковим соком не з’являється одномоментно. Тяжкість стану наростає в міру збільшення хронічних захворювань, наприклад, рефлюксу-езофагіту, або харчових порушень, спричинених неправильним харчуванням або прийомом медикаментозних препаратів. Викликають посилене вироблення інфекційні захворювання, дисбактеріоз кишечника, патології кишкового тракту…

Ускладнення досить серйозні:

 • ерозії стравоходу і шлунка;
 • виразки;
 • прорив;
 • кровотечі;
 • тромбоз судин.

Зростає ризик кишкової непрохідності. Стан вимагає обов’язкового лікування.

Консервативна терапія медикаментозними засобами – призначення:

 • алгинатов, які створюють захисну плівку на поверхні шлунка, наприклад, «Альмагель», «Де-нол»;
 • препаратів, які прискорюють метаболізм, наприклад, «Мотиліум», «Домперидогна»;
 • засобів, що нормалізують кислотність шлунка, наприклад, «Нольпаза», «Ланза».

Лікування підключаються народні кошти. Для нейтралізації кислоти перед кожним вживанням їжі можна пити картопляний або морквяний соки, настої календули, ромашки, безсмертника, звіробою.

Прискорює процес травлення кропова вода і чай з фенхелю. Народна медицина допомагає прискорити реабілітацію після хімічних і термічних опіків.

При підключенні засобів на основі натуральних компонентів слід поінформувати лікаря – в деяких випадках вони можуть не поєднуватися з медикаментозними препаратами.

Залишити коментар