Що показує мазок на флору у жінок?

Всі жінки знають, що потрібно регулярно відвідувати гінеколога, адже тільки так можна зберегти своє здоров’я. І все завдяки огляду, який проводить спеціаліст, а також аналізів. Правда, їх докладною розшифровкою лікарі обтяжують себе не завжди. Тому для розуміння загальної картини пацієнтці все ж потрібно знати, що показує аналіз на флору.

Для чого потрібен цей аналіз?

Мазок для визначення флори (або бактеріоскопія) – це аналіз складу флори, тобто співвідношення «хороших» і «поганих» бактерій в статевих органах. Воно вивчається в лабораторії. Дослідження покликане визначити наявність в жіночому тілі шкідливих організмів, а також виявити розвиток запальних і інфекційних процесів.

Для подібного роду перевірки мазок вважається найбільш інформативним, мобільним і, що важливо, бюджетним засобом. Саме тому будь-плановий та позаплановий візит до гінеколога автоматично передбачає мазок на дослідження флори.

Забір матеріалу для дослідження проводиться наступним чином: лікар з допомогою одноразової лопатки — шпателя бере зразки епітелію слизової зі всіх осередків видимого запалення. Якщо немає відкритих джерел, тоді з трьох точок контролю: стінок, що вистилають внутрішню поверхню піхви, маткової шийки і уретри. Після цього лікар наносить матеріал на лабораторні скла з позначками областей, з яких взято мазок:

  • V (піхва);
  • З (позначає маткову шийку);
  • U (показує, що це виділення з уретри).

Про що розповість мазок?

Щоб здоров’я не викликало занепокоєння, щодо кожної пацієнтки після 18 і до початку клімаксу визначають, чи відповідає її мікрофлора в мазку нормам у жінок. Розглянемо допустимі показники кожного з досліджуваних елементів.

Обов’язкові компоненти

Епітелій плоский

Ці клітини, що вистилають стінки піхви. У мазку здорової жінки вони повинні бути представлені в кількості до 15 од. в полі зору. Інакше існує ризик гормональних збоїв, які найчастіше проявляються надмірним вмістом гормонів сильної статі. Таке порушення призводить до атрофії клітин, що вистилають піхву.

Лейкоцити

Частинки, які захищають організм від проникнення в нього інфекцій, мають велике значення для діагностики стану пацієнтки. Зміст таких елементів більше 30 од. говорить про початок запаленні в органах малого тазу, наприклад, кольпіті, вагініті.

Палички Дедерлейна

Цей елемент флори насичений речовиною глікогеном, при розкладанні якого на складові утворюється кисле середовище з молочними бактеріями. Вона захищає органи статевої системи від багатьох інфекцій. У розшифровці звичайного мазка на флору у жінок в нормі паличок повинно бути багато. Якщо ж їх кількість занижено, то це говорить про те, що pH стає лужним, тобто природна захист слабшає. Зазвичай такі показники характерні для жінок, які ведуть активне статеве життя.

Слиз

Цей компонент мазка вважається залишаються в межах норми, якщо виявляється помірне його кількість. Слиз необхідна для підтримки природного рівня зволоженості статевих органів, а також в якості провідника для інших складових флори.

Шкідливі бактерії

Коки

Ці кулясті бактерії, згідно таблиці норми мазка на флору у жінки можуть бути лише в невеликій кількості. Якщо їх поява супроводжується підвищеним рівнем лейкоцитів, значить, доведеться лікувати серйозне маточне або піхвове запалення, наприклад, гонорею. Однак дуже важливо також враховувати характеристику мікроорганізмів — грампозитивні вони або грамнегативні. У першому випадку оболонка бактерій тонка, тобто лікарський препарат без праці її зруйнує, а у другому через міцного верхнього шару перемогти бактерії буде складніше.

Дріжджі

Наявність у мазку дріжджів говорить про те, що у жінки молочниця. При цьому не завжди є очевидні симптоми проблеми. Це ще одна перевага мазка на флору: кандидоз можна виявити на ранній стадії.

Трихомонади

У нормі цих мікроорганізмів у мазку бути не повинно. Якщо ж такий збудник все-таки є, то жінці необхідно лікуватися від трихомоніазу.

Чистота мазка

В гінекології є таке поняття, як аналіз мазка на чистоту. За підсумками такого дослідження матеріалу робиться висновок про те, наскільки збалансованому стані знаходиться піхвова середовище. Існує 4 ступеня такого роду чистоти:

  • 1-я. При такому аналізі лейкоцити в нормі, багато паличок Дедерлейна, трохи епітелію і помірна кількість в’язкого слизу. Однак цей варіант зустрічається дуже рідко.
  • 2-я. На тлі нормального рівня лейкоцитів, слизу, епітелію і паличок Дедерлейна з’являються в невеликій кількості дріжджові гриби і коки. Це найпоширеніший варіант мазка на флору.
  • 3-я ступінь. Багато слизу, епітелію, грибків і мікробів, а паличок мало.
  • 4-й рівень. Багато слизу, епітелію, велика кількість шкідливих бактерій, білих клітин крові при повній відсутності паличок Дедерлейна.

Останні два ступені чистоти є показанням до проведення додаткової діагностики для з’ясування природи проблеми з подальшим негайним лікуванням.

Як підготуватися?

Одного знання норми мало для того, щоб отримати об’єктивні результати дослідження біологічного матеріалу. Важливо також правильно підготуватися до процедури аналізу. Для цього за 2 дні:

  • виключають статеві контакти;
  • припиняють користуватися вагінальними свічками, таблетками, кремами;
  • не спринцюються.

В день забору не можна митися гелями і милом. Крім того, перед процедурою бажано не ходити в туалет — тоді огляд буде більш інформативним.

У загальному і цілому можна сказати, що мазок на флору у жінок показує, наскільки чистою є піхвова середовище. У разі будь-яких неполадок фахівці рекомендують не запускати проблеми, а відразу ж починати лікування. А найважливіша рекомендація звучить так: як би не складалася життєва ситуація, два рази в рік ми, жінки, просто зобов’язані ходити на прийом до гінеколога, щоб «рутинний» мазок багато розповів про нашому стані.

Залишити коментар