Що може спровокувати набряк язика?

Якщо виник набряк в області ротової порожнини раптово, збільшився в розмірах язик, набухли м’які тканини губ і гортані, то медична допомога потерпілому має бути надана негайно. Ангіоневротичний набряк або набряк Квінке виникає алергічна реакція і викликає асфіксію. Антигістамінні препарати полегшують стан незначною мірою – як реанімаційні заходи доводиться використовувати інтубацію або трахеостомію.

До приїзду швидкої потрібно покласти постраждалого так, щоб полегшити йому дихання і покласти під язик антигістамінні засоби. Більше нічого неможливо зробити самостійно.

Чому ще набрякає мову, і як можна вирішити цей неприємний симптом?

Причини набряку м’яких тканин порожнини рота

Окремо набряклий язик з’являється тільки після травм механічного, хімічного чи термічного характеру: необережно зроблено жувальний рух, опік стався під час вживання дуже гарячої їжі або міцного алкоголю.

У деяких випадках травму органу наносять свідомо чи з необережності – мова був проколений для установки пірсингу, і укоренилася патогенна флора, або «на спір» лизнули метал на морозі. При різних захворюваннях і алергічних реакціях рідко набряк мови виявляється окремо.

Губи м’які тканини ротової порожнини теж гиперемируются і збільшуються в розмірах.

На самому початку розглядалася ситуація, коли набряк виник внаслідок алергії – організм почав бурхливо виробляти антитіла на контакт з алергеном. Але реакція імунної системи може бути і сповільнена – частіше алергія наростає поступово. Про несприятливі зміни в органічних системах «повідомляють» набряки слизових, і в першу чергу вони з’являються в ротовій порожнині.

Набряк язика і гортані з’являється при ангіні, фарингіті, мононуклеозі, простудних захворюваннях неінфекційної природи. Хвороби ротової порожнини викликають набряки не тільки самого безкісткового органу, але і під язиком.

Причини набряку під язиком і мови:

 • стоматитами різної етіології;
 • глосит;
 • рак;
 • кишкові інфекції.

Також на набрякання м’яких тканин слизової ротової порожнини впливають наступні стани:

 • порушення гормонального фону;
 • зміна роботи ендокринних залоз;
 • генетичні відхилення;
 • проблеми з обмінними процесами і т. д.

Слизова ротової порожнини дуже чутлива, і постійно контактує з зовнішнім середовищем. Алергію може викликати контакт із забрудненим повітрям, різкими запахами, хімічними речовинами, розчиненими в повітрі.

Спочатку набрякають губи, потім мову – на ньому може навіть відчуватися незвичний смак, і тільки потім в запальний процес втягується гортань.

Під мовою знаходиться дуже чутливе місце – там проходять великі кровоносні судини. Всмоктуваність тонкою слизовою набагато вище, ніж шкірних покривів. Будь-яка речовина, потрапивши під язик, миттєво потрапляє у кровотік – це помітили фармацевти і використовують властивості усмоктуваності для того, щоб прискорити дію ліків. Тому якщо алерген або отрута потрапили під язик, дія проявляється прискорено.

Лікування набряку язика

Лікування набряку язика, не встановивши причини, що його викликали, починати марно. Симптоматично прибрати неприємні відчуття, якщо вони викликані серйозними патологічними змінами в організмі, вдасться лише на короткий час.

При травмах різного характеру – якщо вони закритого типу – досить використовувати протизапальні засоби місцевого характеру і чекати, поки все пройде само по собі. Полоскати рот необхідно – після їжі в сосочках язика і ротової порожнини накопичуються залишки їжі, а вони є сприятливим середовищем для розвитку патогенних мікроорганізмів.

При будь-яких запаленнях ротової порожнини її санування потрібно проводити обов’язково. Як антисептичний і протизапальний засіб можна застосовувати медичні засоби – наприклад, хлоргексидин, розчини фурациліну і марганцю – або народні: настоянки ромашки, шавлії, календули, дубової кори. Зі стоматитом, глоситом та інфекційними захворюваннями верхніх дихальних шляхів, викликають запалення м’яких тканин ротової порожнини, борються тим же способом – засобами місцевої дії – але можуть знадобитися і загальні терапевтичні заходи.

Залежно від збудника, що спричинив хворобу, у лікуванні використовуються антибактеріальні, протигрибкові та противірусні препарати місцевої і загальної дії. Антигістамінні засоби допомагають усунути запальний процес протягом короткого часу.

Бажано для діагностики інфекційного процесу звернутися до лікаря – без аналізу-мазка встановити вид збудника самостійно проблематично. При ендокринних захворюваннях опухлий мова є одним із симптомів, але усунути неприємне відчуття в роті неможливо, поки загальний стан не стабілізується.

Неможливо усунути спадковий фактор, що викликає відчуття – «язик не вміщується в роті». Приклади таких генетичних розладів – хвороба Дауна або церебральний параліч. У цьому випадку стан можливо тільки частково полегшити – медичні препарати призначаються лікарем, який оцінює клінічну картину в динаміці.

Після виявлення злоякісних пухлин всі заходи спрямовані на зупинку онкологічного процесу. Полегшують стан хворого на цьому етапі тільки симптоматично.

Пірсинг

Про пірсинг варто поговорити окремо. Естетична сторона досить спірна, але кожен має свій смак, про якому – за словами класика – не сперечаються.

Як відображається така прикраса на стан здоров’я?

Слизова ротової порожнини дуже чутлива, і чужорідне тіло в роті – постійний ризик інфікування. Функція мови для організму – захисна.

Він визначає якості їжі: смак, консистенцію, температуру, допомагає їй пережевываться і проштовхує харчової грудку при ковтальному процесі.

На тонкій слизової органу є вирости-сосочки різних видів:

 • листоподібні;
 • грибоподібні;
 • конічні;
 • ниткоподібні.

У товщі слизової знаходиться безліч лімфоїдних фолікулів, а між м’язами розташовані дрібні слинні жилезы. Частина з них – нехай і незначна – при проколі пошкоджується, а ще частина – знову ж таки невелика – поступово атрофується з-за контакту з чужорідним тілом.

У різних людей це по-своєму позначається на сприйнятті смакових відчуттів і навіть запахів – у деяких сприйняття стає трохи слабкіше, інші втрачають нюх і втрачають почуття визначення смаку.

Також стоматологи відзначають зміна прикусу, у зв’язку з цим виникають порушення міжзубних проміжків і ослаблення зубної емалі.

Чи варто краса, яку навіть не всі і бачать, таких жертв?

Травми мови значно відображаються на загальному стані при вікових змінах.

Будь-які порушення цілісності слизової і виникнення набряку безкісткового органу – причина звернутися до лікаря. Як самостійні заходи можна до візиту в лікарню використовувати антисептики місцевої дії та антигістамінні препарати.

Залишити коментар