Що лікує уролог у жінок?

Деякі думають, що уролог є чоловічим «аналогом» гінеколога. А раз так, то жінки не можуть бути пацієнтами цього лікаря. Насправді існує, щонайменше, три приводи, коли представницям прекрасної половини потрібна консультація спеціаліста. Так що ж лікує уролог у жінок? І хто такий уролог-андролог?

Проблеми нижче пояса: чим займається уролог?

Урологія відносно недавно була виділена в окрему спеціалізацію. Її представники лікують хвороби сечостатевої сфери, тобто займаються патологіями сечового міхура, сечовипускального каналу, наднирників, нирок, сечоводів, передміхурової залози, а також лікують статеві інфекції і усувають візуальні дефекти геніталій.

Так як практично всі перераховані органи передбачені природою і у жінок, то зрозуміло, що вони теж нерідко потрапляють на прийом до цього лікаря.

Часто представники обох статей переживають перед відвідуванням такого лікаря, бо не знають, що робить уролог, точніше, як він проводить обстеження. Все не так страшно, хоча кілька моментів все ж можуть викликати у пацієнта дискомфорт. Після збору анамнезу лікар огляне пахову область, перевірить лімфовузли, якщо це необхідно — статеві органи (у жінок – на спеціальному кріслі, схожому на гінекологічне). У чоловіків для перевірки передміхурової залози використовується специфічна маніпуляція: лікар через анальний отвір введе палець і промацає простату.

Далі він, можливо, візьме мазки з сечостатевого тракту, призначить аналізи, для перевірки нирок проведе УЗД (або видасть направлення на цю процедуру). Для підтвердження діагнозу іноді призначається цистоскопія, екскреторна урографія, сцинтиграфія нирок, КТ, МРТ. Після того, як результати обстеження будуть у пацієнта на руках, лікар призначить лікування.

Навіщо жінці уролог?

Ось три головні проблеми, які можуть привести жінку в кабінет уролога:

 • пісок, камені в нирках і ниркова коліка. Мовою лікарів те, що в народі називають «піском», фігурує як «мочесолевий діатез». У ниркових мисках збираються «поклади» солі, поступово в нирках і сечовому міхурі утворюються камені. Цією недугою часто страждають жінки. Якщо камені або пісок приходять в рух, то виникають слабкі болі в животі і по боках спини ззаду. Потім вони посилюються і переростають у ниркову кольку, з’являється розлад сечовипускання, кров у сечі, часті позиви до спорожнення сечового міхура, нудота, блювання, пекельна біль. При перших же симптомах сечосольового діатезу треба бігти до уролога, здати аналіз крові, сечі, пройти УЗД. А якщо почалася колька, то треба викликати швидку, яка доставить пацієнтку в урологічне відділення. Камені іноді вдається розщепити, а якщо це неможливо, то доводиться вдаватися до операції;
 • ЗПСШ. Кількість пацієнтів, у яких виявляються хвороби, які передбачають статевий шлях передачі, стабільно зростає, що стосується і жінок. Їх симптоми відрізняються різноманітністю, але зазвичай присутній свербіж, печіння, почервоніння, виразки, бульбашки на зовнішніх статевих органах, виділення, біль при статевому акті і сечовипусканні;
 • запалення. Так як у жінок коротка уретра, вони більше чоловіків схильні до інфекцій. До 40 % жінок і лише 12 % чоловіків хоча б раз у житті страждають від запалень. Найчастіше зустрічається цистит, пієлонефрит, уретрит. Початкові ознаки запального процесу: часте сечовипускання, що супроводжується печінням і різзю, помутніння сечі, біль внизу живота, загальне нездужання, озноб.

Існує ще кілька менш поширених причин, за якими дамам може знадобитися лікар уролог. Що ще лікує у жінок цей вузький фахівець? До нього направляють пацієнток з травмованими органами сечостатевої системи (при пологах або виконання різних медичних маніпуляцій, наприклад, аборту). Ще кілька приводів для відвідування такого лікаря – вроджені аномалії вышеупомянуты органів, генетична схильність до онкозахворювань, ряд статевих розладів, проблема нетримання, ниркові кісти.

Скарги, які повинні привести Вас в кабінет такого фахівця

Краще відкинути всякий сором і сумніви і піти до уролога, якщо у неї виявляються хоча б деякі з нижчеперелічених симптомів:

 • тяжкість і біль в нижній частині живота, промежини і зоні, де розташовані нирки;
 • неприємні відчуття під час виходу сечі (печіння, свербіж, біль);
 • часті походи в туалет по ночах (ніктурія);
 • урина змінила свій звичайний колір, запах, стала каламутною;
 • виникає відчуття, що сечовий міхур спорожнений не повністю;
 • відзначаються випадки нетримання;
 • з’явилися нехарактерні виділення з піхви – гній, слиз та інші;
 • виникає хворобливість при статевому контакті.

Багато хто в такій ситуації йдуть до гінеколога (і це правильно, побувати у «жіночого» лікаря ніколи не буде зайвим), але часто виявляється, що лікування повинен призначити саме уролог.

Які діагнози ставить уролог-андролог?

Тепер поговоримо про те, хто такий уролог-андролог і що він лікує. Ось це вже дійсно «чоловічий» лікар! Звичайно, урологія і андрологія не віддільні один від одного, але перша галузь медицини дещо ширше. Якщо у Вашій поліклініці не знайдеться андролога (що далеко не рідкість), то можна звернутися до уролога. В яких випадках це потрібно робити? Консультація андролога потрібно, якщо у пацієнта виникають скарги на:

 • імпотенцію;
 • порушення ерекції;
 • зниження (або відсутність) статевого потягу;
 • ознаки чоловічого клімаксу (згасання статевої активності, припливи з почервонінням обличчя, підвищення або перепади тиску);
 • зниження кількості сперми;
 • візуальні недоліки геніталій;
 • прискорену еякуляцію;
 • укорочення статевого акту.

Таким чином, цей фахівець лікує хвороби статевої системи у представників сильної статі, включаючи чоловіче безпліддя.

Тепер Ви твердо знаєте, що лікує уролог у жінок і коли його допомога необхідна чоловікам. У його компетенції – важливі аспекти жіночого і чоловічого здоров’я. На жаль, багато хвороби нирок тривалий час протікають безсимптомно, тому після 40 років раз у році запишіться до цього лікаря на УЗД. А якщо Ви чоловік, то сходіть до нього на прийом і перевірте, чи в порядку Ваша передміхурова залоза.

Залишити коментар