Щеплення від поліомієліту: графік щеплень

Захист дитячого здоров’я здійснюється за допомогою вакцинації. Щоб уберегти малюків від тяжкого ураження спинного мозку, необхідно зробити кілька щеплень проти поліомієліту. Ознайомлення з графіком щеплень та інформацією про особливості цієї вакцини – обов’язок батьків, які дбають про майбутнє своєї дитини.

Друга назва поліомієліту – «дитячий спинномозковий параліч». Це захворювання викликає кишковий ентеровірус, що проникає в організм фекально-оральним або повітряно-крапельним шляхом.

Ураження сірої речовини довгастого і спинного мозку, неминуче при цієї хвороби, нерідко призводить до розвитку паралічів, парезів, атрофії кінцівок, загрожує життю малюка.

Препарату, знищує небезпечний вірус, що на даний момент не існує — щеплення залишається єдиним способом не допустити серйозної патології.

Сходинки безпеки

На думку лікарів, для формування стійкого імунітету потрібні щеплення проти поліомієліту двох типів – оральна та інактивована. Їх роблять згідно наступного графіку вакцинації:

Вік Тип вакцини
3 місяці ІПВ
4,5 місяці ІПВ
6 місяців ОПВ
1,5 року ОПВ
1 рік 8 місяців ОПВ
14 років ОПВ

Іноді за бажанням батьків або в силу інших причин вводяться лише інактивовані вакцини. У такому разі в розклад вносять зміни: введення в 1,5 року, 1 рік 8 місяців, 14 років скасовується, але після уколу в півроку дитини прищеплять ще раз — в 6 років.

Якщо загальноприйнятий порядок вакцинації був порушений, не поспішайте піддаватися паніці або відмовлятися від рятівних уколов. Адже збільшення інтервалу між ними не зупиняє вироблення імунітету. Педіатр або імунолог-привитолог без праці складе індивідуальний графік щеплень проти поліомієліту для вашого чада.

Як проходить імунізація?

Оральна вакцина полиомиелитная

Ця вакцина містить ослаблені живі віруси. Її набирають у маленьку крапельницю або шприц, не оснащений голкою, і закопують від 2 до 4 крапель на задню частину мови немовлятам і на мигдалини дітям старшого віку. Якщо малюкові вдалося виплюнути засіб, дія повторюють, але одноразово, щоб не перевищувати дозу. Після процедури близько години дитині не можна давати їжу і питво.

Інактивована вакцина полиомиелитная

Даний препарат складається із загиблих вірусів. Таке щеплення від поліомієліту робиться зазвичай за допомогою ін’єкції в стегно або плече. На відміну від «живої» вакцини, це засіб не викликає формування захисних клітин в кишечнику — тільки провокує появу антитіл у крові. Згідно з останніми дослідженнями, ефективність ІПВ може виявитися нижче ОПВ лише при зараженні диким вірусом, але це трапляється рідко.

Сучасні вакцини мають мінімальні побічні дії:

  • набряклість, гіперемія, ущільнення в місці уколу;
  • відчуття слабкості;
  • нестабільний емоційний стан;
  • незначна гіпертермія.

У маленьких дітей можлива діарея. Ці симптоми не представляють загрози для здоров’я і зникають через кілька днів без лікування.

Коли щеплення може бути шкідлива?

ОПВ протипоказано вводити при:

  • ослабленні імунітету;
  • ВІЛ-інфекції, злоякісних пухлинах та інших хворобах, що супроводжуються станом імунодефіциту;
  • тяжких порушеннях розвитку;
  • серйозних патологій внутрішніх органів, особливо кишечника.

Діткам з такими діагнозами вводять тільки ІПВ. Але цей тип вакцини шкідливий для пацієнтів, які страждають алергією на антибіотики, що входять до складу препарату.

Повністю скасувати подальші дії щодо запланованої імунізації доведеться, якщо після першого введення розвинулися:

  • неврологічні патології (енцефалопатія, судоми тощо);
  • анафілактичний шок, набряк Квінке та інші яскраві прояви алергічної реакції.

Єдиним ускладненням після первинного або вторинного закапування ОПВ може бути вакцино-асоційований паралітичний поліомієліт, протікає так само, як і справжній дитячий спинномозковий параліч. На щастя, це трапляється нечасто. ВАППО передує сильне ослаблення захисних сил організму. ІПВ ніколи не призводить до ураження спинного мозку, але може виявитися алергеном.

Відповідальні батьки разом з дільничним педіатром повинні прийняти рішення, чи можна дитині робити щеплення проти поліомієліту і який графік щеплень прийнятний у конкретній ситуації – загальноприйнятий або індивідуальний. Відомості про якість вакцини та стані здоров’я малюка – кращі порадники у даному питанні. Адже імунізація може бути надійним щитом від страшної недуги, так і серйозною небезпекою. Будьте пильні і подаруйте вашій дитині щасливе дитинство!

Залишити коментар