Щеплення від кліщового енцефаліту — схема вакцинації

У медичній практиці є ряд обов’язкових щеплень, представлених у національному календарі. Особняком від них стоять щеплення, які роблять або за епідемічними показаннями, або особам, які проживають на території з частими спалахами певних захворювань.

До останніх відноситься щеплення від кліщового енцефаліту. Про те, як проводиться вакцинація, розповімо далі.

Показання до вакцинації

Енцефаліт виникає внаслідок проникнення в кров людини вірусу після присмоктування кліща. Зробити щеплення — значить убезпечити себе і запобігти розвиток кліщового енцефаліту.

Вакцинація дитині або дорослому призначається в індивідуальному порядку, схема проведення також визначається лікарем.

Найвища активність комах спостерігається в теплі сезони. Щеплення потрібна особам, які часто виїжджають або ж постійно проживають в державах з високою ймовірністю зараження, наприклад, у країнах Азії, Російської Федерації або східної частини Європи.

Оптимальний час для проведення вакцинації проти кліщового енцефаліту – початок літнього сезону, коли антитіла починаються вироблятися вже після 20 днів з моменту щеплення. У цей часовий відрізок заборонено відвідувати місця, де висока ймовірність зараження вірусом.

Вакцина від кліщового енцефаліту: огляд препаратів

Ін’єкції проводяться з використанням наступних медикаментів:

 • Энцепур дитячий — для дітей віком 1-12 років ;
 • Джуніор ФСМН ІМУН — дітям від року до 16 років;
 • продукція ФГУП ПІПВЕ — дітям старше 3 років;
 • Енцевир — дорослим і дітям старше 3 років;
 • Енцепур — для дорослих.

Дитячі вакцини мають ряд переваг:

 • рідкісні випадки виникнення побічних явищ після щеплення;
 • повна захист від зараження з’являється через 14 діб після введення вторинної ін’єкції.

Щеплення робиться під шкіру на плечі. Потрапляння препарату в кровоносні судини протипоказано.

Існуючі схеми вакцинації

Робити щеплення проти небезпечного вірусу можна як до початку літа, так і в середині осені. Схема вакцинації проти кліщового енцефаліту вибирається залежно від обраного препарату. Сьогодні на території країни дозволено використання 4 зарубіжних вакцин і 2 вітчизняних.

Щеплення від кліщового енцефаліту може бути зроблена по стандартній системі. Крім стандартної процедури, є екстрена вакцинація від кліщового енцефаліту (інструкція наведена нижче), яка забезпечує отримання більш швидкої захисту від хвороби.

В більшості випадків проводиться стандартна вакцинація проти кліщового енцефаліту:

 1. Препаратом «Енцевир» — у призначений лікарем термін робиться перший укол, наступний – по закінченні 5 місяців.
 2. ФГУП «ПИПВЕ» дітям вперше вакцинація проводиться в певний день, ревакцинація – через 5 місяців.
 3. «Енцепур дитячий» — щеплення робиться у встановлений день, друга може бути зроблена в період від 1 до 3 місяців з моменту першої вакцинації.
 4. «Джуніор ФСМН ІМУН» інструкція аналогічна введення препарату «Енцепур дитячий».
 5. «Енцепур» дорослому пацієнту ставиться в призначений фахівцем час, ревакцинація проходить через місяць або 3 місяці.

Екстрена вакцинація від кліщового енцефаліту

Після того як дитині і дорослому зроблено щеплення, організм надійно захищений від вірусу протягом 3 років. Якщо ж нещепленої дитини вкусив кліщ, то не потрібно панікувати, слід негайно звернутися до лікаря, який витягне комаха і відправить у лабораторію на дослідження, щоб перевірити, чи є небезпека зараження.

У травмпункті дитині зроблять укол по інструкції.

Екстрена вакцинація (її ще називають прискореною) передбачає дотримання наступної схеми:

 1. «Енцепур» для дорослих призначають після першого разу по закінченні 2 тижнів.
 2. «Кокис» — після 60 днів.
 3. «Джуніор ФСМН ІМУН» — вторинна щеплення робиться через 2 тижні.

Щеплення сприяє захисту організму від енцефаліту протягом 30 днів. В цей період необхідно часте обстеження у спеціаліста, а при виявленні хворобливих проявів потрібна обов’язкова медична допомога.

Побічні ефекти після щеплення

Вакцинація від кліщового енцефаліту, схема проведення якої визначається фахівцем, при відсутності протипоказань добре переноситься організмом. Після процедури не дозволяється вживати в їжу продукти червоного кольору, якщо є алергія, заборонено приймати душ або ванну.

Не виключена поява таких побічних ефектів:

 • Почервоніння на шкірі у вигляді висипу;
 • Сильне ущільнення в місці, куди було зроблено щеплення;
 • Слабкість і швидка стомлюваність;
 • Невелике збільшення лимфаузлов.
 • Жар;
 • Болі в голові.

Ефективність російських і зарубіжних ін’єкцій однакова з-за подібної антигенної структури, проте доведено, що імпортні препарати не викликають ніяких побічних дій.

Протипоказання до ін’єкцій

Якщо у хворого кліщовим енцефалітом відсутні патології інфекційного характеру і немає непереносимості яєчного білка, то йому призначаються вакцини імпортного виробництва. Крім того, важливий показник до допуску такого роду лікування – вік більше 1 року.

Вакцинація від енцефаліту з використанням російської вакцини заборонений в наступних випадках:

 • При бронхіальній астмі;
 • Новонародженим дітям до року;
 • При алергічної реакції на продукти;
 • Якщо у пацієнта епілепсія;
 • При патологіях сполучних тканин;
 • Якщо хворого мучить ревматизм;
 • При інших інфекціях;
 • Якщо діагностовано гепатит.

При відсутності перерахованих вище ознак обов’язкова вакцинація від енцефаліту. Де зробити таке щеплення проти небезпечного захворювання? У будь-якому медичному закладі, де є ліцензія на проведення такого роду процедури: приватному або державному.

У поліклініці екстрена та стандартна схема проведення вакцинації здійснюється вітчизняними препаратами, в клініках використовуються імпортні засоби. Ефективність у них однакова – практично 100% захист проти небезпечного вірусу.

Нюанси вакцинації: поради лікарів

Вакцинація від енцефаліту, проведена за встановленою інструкції, повинна повторитися протягом року після того, як пацієнту перший раз були зроблені щеплення. Далі – один раз на 3 роки.

При пропуску вторинної ін’єкції лікарем призначається повторна, якщо пацієнт не прийшов на щеплення більше одного разу, то весь лікувальний курс повторюється заново.

Щоб сформувати міцний імунітет, потрібно ввести потрібний препарат 2 рази з інтервалом максимум на місяць. Для отримання максимального захисту лікарі рекомендують провести 3-х разовий курс від енцефаліту через кожен рік 9 місяців.

Слід пам’ятати, що збираючись у зони підвищеного ризику зараження, потрібно використовувати спеціальні засоби від лісових комах: мазі, креми, спреї та ін. Дітей необхідно максимально убезпечити від укусів кліща.

Строки, протягом яких проводиться ревакцинація, встановлюються тільки педіатром, батьки ж повинні вести запис цієї інформації, щоб уникнути пропусків процедури проти небезпечного вірусу.

Вакцинація проти кліщового енцефаліту дозволяє швидше боротися з вірусом імунної системи, завдяки чому виробляється велика кількість антитіл. Захисна концентрація природних антитіл зберігається на тривалий час завдяки повторній вакцинації проти енцефаліту.

Залишити коментар