Шампанське брют — яке це?

Серед ігристих вин особливу нішу займає справжнє французьке шампанське, спробувавши яке, людина вже не стане дивитися на аналоги, оскільки вони відрізняються кардинально. Але і серед різновидів шампанського існують такі, які не можна обійти увагою навіть тим, хто байдужий до алкоголю. Однією з таких є брют.

Яке це шампанське, в чому його особливості вибору та подання?

Що таке брют?

Перша поява даного алкогольного напою сталося в кінці 19 століття завдяки Віктору Ламберу, який зумів розробити схему ферментації яблучної кислоти в молочну.

Саме цей процес став основою, завдяки якій народилося всесвітньо відоме і улюблене гурманами шампанське брют, хоча популярність воно отримало далеко не відразу. Якщо в Англії незвичайний для ігристого вина смак оцінили швидко, то у нас великим попитом користувалися солодкі і напівсолодкі сорти, так і більша частина Європи була з нею солідарна. Імовірно, назва «брют» цей вид шампанського отримав саме завдяки британцям.

  • Брют – сухе шампанське, позбавлене цукру майже повністю. Верхня межа показника частки цього компонента тут становить 0,3%, але його може не бути зовсім.
  • Для створення шампанського брют можуть бути використані і світлі, і темні сорти винограду: якщо ягоди були правильно очищені, на колір рідини це не вплине.

На думку фахівців, брют привабливий тим, що в ньому найлегше прочитати справжній смак шампанського, не вбитий підсолоджувачем. Букет його трохи різкий, вишуканий, терпкий смак. Примітно, що за рахунок відсутності цукрів, які у великій кількості провокують бродильні процеси в кишечнику, брют не сприяє несварению шлунка і в цілому не чинить явного негативного впливу на травний процес. Головного болю з ранку він теж не викликає, якщо вживання здійснюється в розумних межах.

  • Майже повна відсутність цукру призвело до того, що калорійність шампанського брют на 100 г напою склала всього 64 кКал. У деяких видів і зовсім 55 кКал. Якщо Ви турбуєтеся про фігуру, але не можете відмовитися від келиха за святковим столом, з цим ігристим вином боятися нічого.

Види шампанського брют

Цей різновид ігристого вина фахівці теж підрозділяють на категорії, орієнтуючись по кількості цукру в складі.

Якщо Ви намагаєтеся вирішити, яке шампанське брют вибрати в подарунок, до святкового столу або з іншою метою, у першу чергу Вам потрібно розібратися саме в цій класифікації. У Франції існує 13 різновидів, однак Росії відомо лише 3 з них:

  • Brut nature. Самий сухий варіант, який іноді ще маркується як «brut zero». Вміст цукру – не більше 3 г на 1 л шампанського, а часто цей показник і зовсім дорівнює нулю.
  • Extra brut. Його особливість – дії винороба після фільтрації (дегоржажа) рідини: у пляшку доливають таке ж вино, щоб отримати потрібний об’єм, і в підсумку тут цукру залишається менше 6 г на 1 л. Післясмак у такого шампанського має цитрусову кислу ноту.
  • Brut. Норма цукру для цього різновиду шампанського не повинна перевищувати 15 р.

Навіть якщо на пляшці шампанського написано «брют», але вміст цукру значно більше вказаних 15 г, виробник намагається ввести в оману споживача.

Якщо Ви не хочете купити підробку, придбайте брют перевірених марок: Абрау-Дюрсо, Дон Періньон, Хенкель. Безумовно, не всі вони бюджетні: загальний розкид цін на таке шампанське – від 500 до 3000 р., хоча верхньої межі, по суті, немає, оскільки вона залежить від терміну витримки.

Особливості вибору і вживання шампанського брют

Фахівці, орієнтуючись по смаковим перевагам споживачів, рекомендують брют людям, які часто стикаються з алкоголем: у разі практики «2 ковтки в рік по святах» краще вибирати солодкі сорти.

Брют – для цінителів чистого смаку. І, як більшість сухих видів вина, він відмінно поєднується практично з будь – якою їжею- від м’яса до солодких холодних десертів.

  • Краще додаток для такого шампанського – ягідне морозиво, а також желе. Можна взяти і свіжі ягоди або фрукти з збитими вершками.
  • З чим поєднувати брют не варто, так це з шоколадом: Ви не відчуєте справжнього смаку обох, оскільки вони практично «знищать» один одного.

За якістю брюту (і навіть його наявності у винній карті) можна дізнатися про рівень ресторану, т. к. після охолодження до 10 градусів вище нуля прості ігристі вина сильно втрачають у смаку, а брют завжди проявляє себе на вищому рівні. Якщо є дріжджовий аромат, а також неприємний присмак, це контрафакт. З того ж параметру легко визначити, чи варто купувати такий брют.

  • П’ють будь шампанське завжди з вузьких високих келихів – так бульбашки не «вивітрюються» за частки секунди, що станеться, якщо Ви наллє його в широкий келих, призначений провину або бренді.

Враховуйте, що навіть брют після відкриття пляшки зберігають лише 4 дні, якщо вдалося добре закупорити горло. З метою зниження швидкості окислення рідини фахівці радять спочатку вдихнути в пляшку якомога більше повітря з легенів, і тільки після цього щільно закрити. Зберігання шампанського брют (розкритого) здійснюється в коморі або дверцятах холодильника.

Залишити коментар