Селагинелла: догляд в домашніх умовах, полив, добриво, пересадка і розмноження

Невеликий тропічний кущик в горщику вигідно прикрасить інтер’єр будь-якої кімнати. Довговічна і невибаглива рослина характеризується досить легким розмноженням і стійкістю до хвороб. Догляд за селагинеллой в домашніх умовах не складе труднощів, якщо знати деякі особливості виду.

Ієрихонська троянда, плаунок – так ще називають емігрантку з тропіків і субтропіків Америки, Мексики і Африки. У природному середовищі спорові трав’яниста рослина витягується до 20 м, при кімнатному вирощуванні – до 25-30 див. Селагинелла має сланкими пагонами з повітряними коренями, легко укрепляющимися в грунті.

Деякі види зовні нагадують різновиди мохів або папоротей. Тонкі різьблені листя нагадують дрібні голочки. Вони також бувають округлої, спіральної та навіть черепитчатой форми, глянцевою або матовою текстури, від світлого до насиченого зеленого кольору, інколи з жовтим або сріблястим малюнком.

Серед селагинелл в природі зустрічаються окремі представники – епіфіти, цікаво пристосувалися до умов зростання. Цей вид зростає в скельних ущелинах, на каменях і стовбурах дерев.

Види кімнатного плаунка

У природних умовах налічується кілька сотень видів родини плаунових, але вирощування селагінели в домашніх умовах – оранжереях або кімнатах – підходить лише кілька десятків. З них ботаніки виділили кілька найбільш невибагливих видів, які максимально комфортно почуватимуться в житлових приміщеннях.

 • Чешуелістная. Даний вид дуже добре переносить посуху. У продажу часто представлений у вигляді клубка діаметром приблизно 10 см, складається з засушених сіро-коричневих листя. Якщо помістити такий гербарій в ємність з водою, селагинелла «оживе» протягом доби і відновить свій яскравий зелений колір. У розеткового рослини пагони виростають до 15 см, щільні і жорсткі листя нагадують за формою різьблене перо з дрібними лускатими листками, зверху яких розташовані пори для всмоктування води. Вчені відзначили, що чешуелистный вид селагінели здатний обходитися без вологи кілька десятків років, а після зволоження знову відновлюватися. Тому плаунок часто іменують «воскресающим рослиною».
 • Швейцарська. Від інших сортів відрізняється більш світлим забарвленням і густими різьбленими листочками, зростаючими перпендикулярно стеблу і створюють точний географічний малюнок. Дрібні листочки загострені нижнього ряду виростають до 1 мм, верхнього – не перевищують 2 мм. Стелються стебла трав’янистої многолетника досягають 10 см в довжину.
 • Вильденова. Характер розгалуження кустовидного рослини нагадує хвойні гілочки. В кімнатах цей вид селагінели вирощують у підвісних вазонах або кашпо. На плоских розгалужених пагонах розташовані дрібні ажурні листочки сизо-зеленого забарвлення, іноді з блакитним відтінком. Довжина стебел не перевищує 10-12 див.
 • Мартенса. Найбільш популярний серед квітникарів вид рослини. Пагони ростуть безперервно протягом усього року, досягаючи 30 див. Рясно гілкуються. Зовні гілочки схожі на вайі папороті, на кінцях яких утворюються дрібні суперечки. Швидко розростаючись, селагинелла створює ефект зеленого ажурного килима. Один з декоративних сортів – Мартенс Watsoniana – відрізняється білясто-сріблястими кінчиками у листя.
 • Безножковая. Культивується багаторічник в домашньому середовищі як почвопокровный або ампельні вигляд. Повзучі короткі стебла, довжиною не більше 20 см мають додаткові корені і тоненькі листя блідо-зеленого кольору. Бічні листочки овальної форми, ближче до основи – серцеподібної, по краю зубчасті. Досить затребуваний вид родини плаунових, так як доглядати за селагинеллой безножковой досить просто, а декоративність рослини вигідно доповнить будь-яке інтер’єрне рішення.

Селагинелла: догляд для активного росту

Щоб забезпечити плаунку достатній рівень вологості і захист від шкідників, фахівці рекомендують вирощувати рослину в скляних флорариумах, палюдариумах або віконних оранжереях. Горшочный варіант також підійде як для декорації квітника, так і в якості окремо зростаючого ампеля.

Освітлення і мікроклімат

Селагинелла чудово відчуває себе в півтіні. Також стабільно зростає в умовах штучного освітлення. Слід уникати потрапляння прямих променів сонця на квітку і берегти його від протягів. Рослина комфортно приживеться на підвіконнях з північної сторони або притінених західних і східних вікнах.

В будь-який сезон року тропічна гостя потребує незмінному температурному режимі. Оптимальний рівень – 18-21°C. щоб уникнути захворювань рослини, температура в кімнаті не повинна бути нижче 12°C і вище 25°C.

Полив і підживлення

Догляд за селагинеллой влітку вимагає рясного поливу, взимку також слід постійно тримати грунт вологим і не допускати пересихання. Поливати селагинелла необхідно теплою, відстояною водою.

Головна вимога – підтримання біля квітки вологості не менше 50-60%. Недостатня кількість може призвести до висихання і відмирання кінчиків листків на стеблі. Для профілактики слід щодня обприскувати селагинелла теплою водою. Крім того, під квітковий горщик можна встановити піддон з зволоженим пористим матеріалом, наприклад, керамзитом.

Підгодівля плаунка проводиться в теплу пору року – з квітня по жовтень двічі в місяць. Для процедури можна взяти рідку підгодівлю для декоративно-листяних сортів. Дозу, вказану на упаковці, слід скоротити наполовину. Судячи з відгуків квітникарів, селагинелле також сподобається добриво для орхідей.
Скільки і як часто поливати рослину, необхідний рівень температури і вологості щодо сезонності, викладені в таблиці.

Таблиця – Комфортні умови для селагінели і правильний полив

Сезон Температура, °C Періодичність поливу Вологість, % Обприскування
Літо 20-24 — 1 раз в 2 дні 60-70 — 2-3 рази на день
Зима 15-21 — 2 рази в тиждень 50-60 — 1 разів у день
Міжсезоння 18-21 — 2-3 рази на тиждень — 1-2 рази в день

Будучи симбіозом двох організмів, чешуелістная селагинелла не потребує підживлення. Замість спеціального ґрунту рослині підійде пісок або дрібна галька. Досить буде звичайної ємності з водою.

Правила пересадки

Пересадку рослини рекомендується проводити традиційно навесні не частіше одного разу на пару років. Або, в випадку швидкого розростання, методом перевалки, не порушуючи цілісності земляного кома. Враховуючи поверхневу кореневу систему, горщик слід вибирати неглибокий, але широкий. Грунт повинен бути максимально влагоемким і пухким. Для підготовки грунтової суміші досить з’єднати торф, пісок листову і дернову землю в рівних частинах. Процес пересадки селагінели проводять у сім етапів.

 1. За день до пересадки полити рослину, щоб земляний ком не розсипався, і не пошкодилися коріння.
 2. На дно горщика насипати дренаж шаром 2 див.
 3. Поверх дренажу укласти шар підготовленого ґрунту, покривши три чверті ємності.
 4. Акуратно вийняти рослину з старого горщика, провести огляд кореневої системи на наявність хвороб чи пошкоджень.
 5. Помістити в нову квіткову ємність.
 6. Заповнити порожнечі грунтовою сумішшю і злегка ущільнити.
 7. Пересаджену селагинелла полити відстояною водою кімнатної.

Відразу після пересадки плаунок на кілька діб накривають прозорою плівкою, щоб рослина легше адаптувалася після перенесеного стресу. Цей прийом сприяє швидкому появі нових корінців.

Варіанти розмноження

У природному середовищі сорти родини плаунових розмножуються власними спорами. Професіонали стверджують, що висаджувати селагинелла суперечками в домашніх умовах неефективно і клопітно.

Розмножити селагинелла простіше вегетативно: діленням куща або укоріненням стеблових живців.

 • Поділ куща. Цей метод застосовується при пересадці рослини. Необхідно обережно відокремити від кореневої системи частини довжиною близько 5 см разом з пагонами. Отримані частини розсадити в ємності з вологим торф’яним грунтом по три-п’ять штук у кожну. Після процедури саджанці слід накрити склом або прозорою плівкою і протягом семи-десяти днів забезпечити рослині підвищену вологість.
 • Укорінення пагонів. Живці стебел також легко вкорінюються. Потрібно вибрати частини пагонів довжиною не менше 3-4 см, мають додаткові корені. Відрізані стебла злегка поглибити в грунтову суміш і накрити світлопрозорої плівкою. Протягом одного-двох тижнів щодня обприскувати рослину теплою водою.

Можливі проблеми

Всі види плаунков досить стійкі до хвороб, проте, при порушенні умов домашнього утримання часом виникають труднощі. Наприклад, занадто підвищена температура є причиною того, що у селагінели темніють і осипаються листя. В таблиці викладено найпоширеніші захворювання рослини і причини їх виникнення. Єдине лікування нижчеперелічених захворювань – правильний догляд за рослиною.

Таблиця – Симптоми і причини хвороб селагінели

Проблема Причина
Збліднення листя — Попадання прямих променів сонця
Скручуються листя — Протяги;
— висока температура повітря
Потемніння і опадання листя — Висока температура повітря
Витягування втеч — Недостатнє освітлення
В’янення листя — Нестача повітря біля коренів;
— перелив грунту
Уповільнений ріст — Нестача поживних речовин у грунті
Висихання кінчиків листя — Пересушене повітря

Селагинелла практично не піддається нападкам шкідників. Загрожувати здоров’ю рослини може тільки павутинний кліщ, який з’являється при надмірно жаркому повітрі в кімнаті. Оптимальний температурний режим і вологість повітря в приміщенні вирішать цю проблему.

Так як доглядати за селагинеллой в горщику нескладно, вона відмінно буде виглядати і як рослина-одинак, і в комбінації з іншими вологолюбними екземплярами. Використовуючи плаунок в якості «живого килима», потрібно враховувати той факт, що воно не уживеться з светолюбивыми і засухостійкими представниками флори.

Залишити коментар