Щоб огірки були молодці! Секрети посадки у відкритий грунт

Огірки, як і томати, — і теплолюбна рослина південне. Але якщо томати всі одностайно садять будинку в горщики-ящички, то з огірками все не так однозначно. Примхлива травнева погода сповнена сюрпризів, і багато підстраховуються, вирощуючи розсаду будинку і висаджуючи її в грунт чи не квітучими батогами.

Чи виправдовує себе ця затія, як сіяти насіння огірків, коли це краще робити і як не стати при цьому почесним членом колгоспу «Даремна праця» — читайте у статті.

Як правильно сіяти огірки — в грунт або розсадою?

При всій удаваній надійності вирощування культури розсадним способом досвідчені городники радять діяти по-старому, коли ще не були винайдені торф’яні горщики, а весна приходила більш точно за розкладом.

Справа в тому, що у гарбузових культур (до яких відносяться і огірки) коренева система не тільки дуже слабка, але і має погану здатність до регенерації. При будь-яких переміщеннях грунту відбувається обрив сисних волосків на спині, і більше на ньому вони вже не відновлюються.

А для того, щоб відріс новий корінець з новими сисними волосками, потрібен час. І, поки система не відновиться, загальмується і плодоношення і загальний розвиток рослини. Ось чому ця культура так не любить не тільки пересадок, але і розпушування грунту, і навіть прополки шляхом висмикування бур’янів разом з корінням.

Щоб уникнути розпушування грунту на огіркових грядках, їх рекомендується мульчувати, а бур’яни не смикати з коренем, а зрізати за рівнем грунту.

Навіть у торф’яних ємностях вирощувати огірки не рекомендується довше, ніж до появи двох справжніх листочків.

Коли сіяти огірки у відкритий ґрунт?

Орієнтуватися потрібно, перш за все, на клімат і погоду. Для того щоб насіння проросло, стовпчик термометра повинен піднятися до 15-16С. Якщо денна температура тримається на позначці 25-30С, сходів можна очікувати на 4-6 добу; в межах 20-25С — на 6-10 день; при 17-19С перші паростки з’являться на світ лише через 10-12 днів. При прикордонних температурах насіння буде просто лежати у землі, у більш холодній землі вони загинуть. Тому відповідь на питання, коли сіяти огірки — в травні або почекати до червня, залежить від конкретного регіону.

Щоб не чекати у природи погоди і зробити посадку, згідно з сезонним графіком, у травні, посів огірків у відкритий грунт можна виробляти на утеплену гряду.

Як прогріти грунт під посадку?

Приблизно за 7-10 днів до передбачуваної висадки огіркових насіння в наміченому під грядку місці копається траншея на глибину лопати, в яку вноситься біопаливо. Це може бути неперепревший компост, висушене сіно або листя.

Після це вийнята земля повертається на місце, добре зволожується і закривається зверху плівкою. Через тиждень почнеться процес гниття з виробленням тепла, грунт прогрівається і стає готовим під посадку огірків. Однак треба подбати про «захист з повітря».

Техніка посадки і захист від поворотних заморозків

Для страховки в кожну лунку, призначену для однієї рослини, краще посадити 2-3 насінини, розташувавши їх трикутником в 2-3 см один від одного. Вибрати найкращий з них можна буде після появи одного справжнього листка, зрізавши більш слабкі кущики ножицями під корінь (не виривати!).

Щоб захистити сходи від нічного холоду, а сім’ядольні листочки — від слимаків, кожну лунку можна накрити половинкою пластикової пляшки, добре заглибивши її, створивши перешкоду від шкідників. Якщо зверху посіви накрити лутрасілом або спанбондом, то вони здатні не тільки безболісно переносити заморозки до -6С, але і добре при цьому рости і розвиватися.

У середніх широтах таку посадку можна зробити навіть в перших числах травня. Після появи першого справжнього листка пляшки можна прибирати, покриваючи грядку при загрозі заморозків тільки подвійним спанбондом.

Прогрівання насіння перед посадкою

Прогрівати насіння рекомендується для того, щоб стимулювати швидке розвиток переважно жіночих зав’язей. Однак цього потребують лише насіння сортів, не є гібридами (гібридні сорти мають маркування F1).

За місяць до передбачуваної висадки мішечок з насінням потрібно розмістити на радіаторі опалення. Якщо часу залишилося мало, достатньо засипати насіння в термос і залити їх гарячою (50-60С) водою, залишивши на 15-20 хвилин. До речі, ця процедура знизить ризик захворювань антракнозом і бактеріозом.

На яку глибину сіяти огірки?

В рослинництві існує правило, що дозволяє визначати глибину загортання насіння без конкретних рекомендацій: чим менше насіння, тим ближче до поверхні воно повинно лежати при посадці. Огіркові насіння аж ніяк не дрібні, тому їх можна закладати на глибину 4-5 см. При цьому грядка повинна бути вскопана на 7-10 см — для вільного розвитку кореневої системи. Оскільки така у огірків слабка і поверхнева, у глибокому розпушуванні ґрунту культура не потребує.

Підживлення при посадці

Наскільки огірки люблять рідку підгодівлю свіжим гноєм під час росту, настільки ж не переносять внесення його під корінь при посадці. Найкращі добрива під корінь — азофоски (2-3 ст. л.), зола (1/2 ст.) і сульфат калію (1 ч. л.). Калій вважається особливо улюбленої мінеральною підгодівлею цієї культури. Добриво потрібно ретельно перемішати із землею, а підготовлену лунку — полити.

Звичайно ж, можна висаджувати огірки і розсадним способом — кому що зручніше. Але грамотна садіння у відкритий грунт, навіть вироблена в більш пізні терміни, зазвичай дає перший урожай не пізніше тих, що перенесли зміну місця проживання. Намагайтеся купувати районовані сорти — і нехай їх буде 2-3 перевірених, ніж десяток маловідомих новинок з великими рекламними обіцянками.

Залишити коментар