Сечова кислота: норма у чоловіків

В організмі все має бути врівноважено, адже будь-який дисбаланс здатний привести до розвитку хвороб. Ось, скажімо, сечова кислота.

Її норма у чоловіків залежить від віку, а будь-яке відхилення — як в одну, так і в іншу сторону — загрожує великими проблемами. Що ж це за речовина, скільки його має бути в крові і чим загрожує його дефіцит або надлишок?

Навіщо стежити за сечовою кислотою?

Це речовина – кінцевий продукт розпаду пуринів, які надходять в організм разом з їжею і беруть участь у синтезі ДНК і РНК. Утворенням сечової кислоти займається печінку, кров транспортує цей компонент в нирки, звідки він виводиться разом з уриною.

Але не весь: певна частина солей сечової кислоти постійно присутня в різних тканинах. Вона виконує дві найважливіші обов’язки — підсилює дію адреналіну і норадреналіну (тобто стимулює діяльність ГМ) і «працює» проти пухлин, так як є потужним природним антиоксидантом.

За даними медичної статистики, саме представники сильної статі найчастіше страждають від гіперурикемії (так на мові лікарів називається надлишок сечової кислоти). Це призводить до розвитку патологічних станів. Солі сечової кислоти стають дрібними кристалами і осідають в суглобах. Імунна система одразу ж реагує на поява «чужинців» і намагається їх знищити, одночасно з цим руйнуючи і структуру суглобової тканини. Солі також можуть «забити» ниркові канальці, що призведе до утворення каменів. Вони відкладаються в шлунку, кишечнику, тканинах очей і навіть серце. Ось чому так важливо тримати під контролем рівень цієї речовини в крові і при необхідності приймати своєчасні заходи.

Як зрозуміти, чи гарний у Вас аналіз чи поганий?

Для цього досить знати, що являє собою норма сечової кислоти в крові у чоловіків. У здорової людини її концентрація постійна, але можуть відзначатися і фізіологічні її скачки.

Це трапляється, якщо чоловік піддає себе важким фізичним навантаженням (наприклад, після інтенсивних тренувань) або споживає занадто багато продуктів, що містять білки (яєць, м’яса). Як тільки ці фактори виключаються, сечовина повертається до нормальних значень.

До речі, у чоловіків нормативні значення цього показника вище, ніж у жінок, тому що у них більше обсяг м’язової маси, що вимагає збільшення кількості білкових продуктів в раціоні.

Для перевірки концентрації речовини проводиться біохімічне дослідження крові. Як оцінити результат такого аналізу? Таблиця, наведена нижче, у якій зазначена норма сечової кислоти у чоловіків за віком, допоможе Вам розібратися в цьому питанні:

До 60 років 250 – 400 мкмоль/л
Після 60 років 250 – 480 мкмоль/л
Від 90 років 210 – 490 мкмоль/л

Якщо говорити про хлопчиків до 15 років, то для них норма така – 120-330 ммоль/л.

У деяких лабораторіях беруться за основу інші норми сечової кислоти у чоловіків – 250-450 ммоль/л і навіть 200-420 мкмоль/л. Тому розшифровкою аналізу повинен займатися лікар.

Як здати аналіз, щоб він був достовірним?

Щоб виключити найменшу ймовірність помилки, перед тим, як підете здавати кров, дотримуйтеся таких правил:

 • не пийте чаю, кави і соків;
 • відмовтеся від жувальної гумки;
 • за добу до походу в лабораторію не вживайте ніяких спиртовмісних напоїв;
 • за годину до аналізу не паліть;
 • напередодні діагностики постарайтеся не нервувати;
 • не піддавайте себе важким фізичним навантаженням.

Чому буває перевищена норма, наскільки це небезпечно і що робити?

А так погано, якщо в крові багато сечової кислоти? Дослідження показали, що люди, у яких виявлено її надлишок, дуже активні, бадьорі, володіють творчими нахилами. Все це тому, що за хімічним складом вона схожа з кофеїном. Але постійний надлишок таких солей здатний призвести до сумних наслідків.

Гіперурикемія іноді розвивається за більш-менш нешкідливим причин. До них відноситься захоплення білковою їжею, тривале голодування, фізичні навантаження, зловживання алкоголем. Крім того, такий стан розвивається і після прийому деяких ліків — аспірину, препаратів від туберкульозу і раку.

Але збільшення вмісту цієї речовини в сироватці крові чоловіка може бути пов’язано і з патологіями:

 • підвищеним АТ;
 • ожирінням;
 • нирковою недостатністю, множинними кістами на нирках;
 • високим холестерином;
 • подагру;
 • ендокринними порушеннями – діабет, акромегалію;
 • лейкемію.

Щоб повернути цей показник до норми, доведеться приймати спеціальні препарати (Колцихин, Алопуринол), переглянути свій раціон (прибрати спиртне, знизити вживання м’яса, копченостей, консервів, шоколаду, кави, чаю, газованих напоїв), вживати багато рідини, приймати відвари березових бруньок, листя брусниці, смородини, кропиви. Всі ці заходи слід проводити під наглядом лікаря.

Якщо сечовини бракує…

Набагато рідше аналізи показують, що сечовина у чоловіків у крові не відповідає нормі, тому що знижена. Це, як правило, пов’язано з спадковими генетичними порушеннями. На жаль, такі захворювання вилікувати дуже важко.

Гипоурикемия (брак сечової кислоти) фіксується при наступних проблемах зі здоров’ям:

 • вроджена ксантинурія і недостатність пурин-нуклеофосфорилазы;
 • діабет;
 • онкологічні захворювання;
 • СНІД;
 • обширний опік.

Дефіцит цього елемента виникає і на тлі прийому фармацевтичних засобів – кортикостероїдів, алопуринолу, естрогенів, Манітолу, Варфарину, Клофібрату.

Рівень сечової кислоти говорить про стан здоров’я чоловіка. Так що ж робити – бігти до лікаря і просити, щоб він направив Вас на аналізи? Зовсім ні! Для цього повинні бути свідчення, і до них відноситься, в першу чергу, подагра. Перевірити вміст сечовини не завадить і в тому випадку, якщо у Вас з’явилися болі в суглобах, плями і дрібні виразки на шкірі, почервоніли лікті і коліна, часом скаче тиск, калатає серце і знизилася кількість сечі. Ці симптоми – серйозний привід перевірити, чи в порядку ваші аналізи.

Залишити коментар