Савойська капуста: користь і шкода

Кількість різновидів капусти, доступних сьогодні споживачеві в продуктових магазинах, поступово зростає. Якщо раніше на стіл потрапляли переважно білокачанна та цвітна, а після додалася брокколі, то тепер можна зустріти брюссельську, пекінську, схожу на салат, або ж савойську.

Якими корисними властивостями володіє ця родичка білокачанної капусти і як правильно її готувати?

Савойська капуста: користь і шкода

Зовні вона дуже схожа на відому білокачанну – такі ж за розміром і формою вилки, тільки володіють гофрованим листям, позбавленими прожилок. По товщині вони нагадують листя пекінської капусти, смак у них теж чимало спільного.

Що ж стосується впливу на організм, то вона все ж серйозно відрізняється від інших різновидів капусти. По-перше, тому що в ній значно менше клітковини, але при цьому вище відсоток вмісту жиру. Можна подумати, що це робить савойську капусту не самим хорошим продуктом для фігури, але це помилка – вона ідеально підходить для дієтичного харчування.

 • На 100 г савойської капусти припадає всього 27 кКал. В них цілих 24,4 г білка, 74,4 г вуглеводів і всього 1,2 г жирів.

Якщо говорити про хімічний склад, зумовлює вплив продукту на організм, то вона заслуговує найпильнішої уваги:

 • Частка аскорбінової кислоти в савойської капусти дуже велика, але при цьому вона не відноситься до категорії алергенів, внаслідок чого можна добрати добову норму, не побоюючись покритися висипом (як це відбувається з цитрусами або одягають – рекордсменами за кількістю вітаміну С).
 • Вміст ретинолу в ній теж дозволяє легко запобігти його дефіцит, особливо якщо зробити салат з моркви і савойської капусти (свіжих), заправивши їх краплею олії.
 • Є тут і кальцій, необхідний кісткової тканини. Якщо людина рідко вживає молоко, профілактикою нестачі кальцію може стати часте вживання савойської капусти. Примітно, що даний мінерал відповідає не тільки за міцність кісток, але і за білковий обмін, а також на апетит.
 • Відзначають фахівці та наявність вітаміну Д, який важливий для будь-якого організму, але особливо дитячого. При його дефіциті виникає загроза рахіту, неправильного формування скелета, боязні сонячного світла. Крім того, саме він забезпечує бадьорість і правильний білково-вуглеводний обмін.
 • Незважаючи на те, що раніше було сказано про зниження кількості клітковини в порівнянні з іншими видами капусти, її частка все ж таки достатня для того, щоб людина не відчував дефіциту цього елемента при загальній збалансованості харчування. На 100 г савойської капусти припадає 3,2 г клітковини, а добова норма для дорослого – близько 30 р.
 • Також потрібно відзначити присутність заліза, цінного для процесу кровотворення і транспортування кисню, натрію, калію, марганцю, природних антиоксидантів. Є в савойської капусти і цікавий елемент – тартронова кислота: він перешкоджає відкладенню жирів, одержаних з вуглеводів.

При цьому вживання савойської капусти може завдати деякий шкоди організму, якщо людина має:

 • панкреатит;
 • гастрит з підвищеною кислотністю шлункового соку;
 • будь-які проблеми з травленням, які перебувають у гострій стадії;
 • порушення ендокринної системи.

Крім того, не варто вживати після операцій гастроентерологічного характеру (як і інші види капусти). В іншому лікарі сходяться на думці, що савойська капуста гарна навіть для дитячого харчування (після термічної обробки), але особливо вона буде корисна особам з проблемами серцево-судинної системи, ожирінням, авітамінозом.

Особливості використання савойської капусти

Ті, хто вперше стикається з цим продуктом, дивуються, як приготувати його правильно, оскільки для солінь і квашень він не підходить, якщо вірити фахівцям.

Якщо брати до уваги характерну рису савойської капусти – м’якість листя і їх незначну товщину, варто спробувати зробити з нею голубці: вони не порвуться ні в момент зняття з вилка, ні в момент складання. Однак це не єдиний спосіб отримати всі корисні властивості савойської капусти в раціоні.

 • Додавши савойську капусту до м’яса, Ви полегшите його засвоєння організмом (з рибою краще не поєднувати).
 • Заповнити норму білка без тваринних продуктів можна, якщо подати савойську капусту з тофу або соєвими продуктами.
 • Тушкуйте її на 10 хв менше, ніж білокачанну, щоб не втратити вітаміни – вона готується швидше.
 • Не переборщіть з кількістю масла, соусів та інших рідин, якими Ви обробляєте савойську капусту – вона дуже активно їх вбирає.
 • По можливості вживайте савойську капусту свіжими, в салатах: так її користь найкраще проявляє себе. Вона, як і пекинка, замінює стандартну зелень, тому добре поєднується з будь-якими продуктами.

Враховуйте, що для того, щоб відчути всі корисні якості савойської капусти, її потрібно правильно вибрати: беріть виделки з рівномірним забарвленням листя, позбавлених темних плям, павутини, білого нальоту, ділянок гниття. Намагайтеся уникнути горбів на поверхні продукту, а також стежте за тим, щоб листя прилягали не занадто щільно – качан повинен бути пухким. І пам’ятайте, що зберігати її можна всього кілька днів.

Залишити коментар