Сарказм: приниження, зла насмішка або чорний гумор?

Сарказм незмінно асоціюється з насмішкою. Це здатність оголювати недоліки за допомогою негативного судження, часом досить жорсткий. Відмінними якостями сарказму вважаються різкість і нещадність, вираз ненависті. Якщо гуморист викриває недоліки ніжно, зі співчуттям і симпатією, саркастичні людина не прагне пом’якшити слова, які можуть боляче поранити.

Коли з’явилася зла насмішка?

Невідомо, коли вперше людина зрозумів, наскільки можна принизити опонента, використовуючи слова. Але з давніх пір визначення «сарказм» нерозривно пов’язане з політичною сатирою. Стародавні письменники-сатирики чудово розуміли значення саркастичної насмішки і застосовували її в якості улюбленого прийому для викриття пороків суспільства й окремих особистостей.

Значення саркастичних слів не втратило актуальності і в сучасному світі. Особливо гостро проявляється їдка іронія в публіцистиці, ораторському мистецтві, політичних дебатах.

Серед класичних прикладів можна згадати висловлювання Дж. Свіфта у адресу громадськості Англії, твори Рабле, памфлети Вольтера, высмеивающего церкву і її служителів.

Визначити, що таке сарказм, можна вже з дослівним перекладом з грецької. Буквально вираз означає «рвати м’ясо». І дійсно, тонко подпущенная шпилька здатна фактично розірвати зовнішнє благополуччя, розчавити опонента, повністю знищити його в очах суспільства.

За своїм типом сарказм ділять на очевидний і завуальований. Останній відрізняється тим, що для того, щоб оцінити його гостроту, необхідно володіти прихованою інформацією. Проте варто пам’ятати, що словесне зброя стане абсолютно марним, якщо людина, проти якої спрямовані їдкі зауваження, не володіє глибоким розумом. А якщо противник, навпаки, досить вправний у дотепності, можна програти битву і самому надовго стати об’єктом злих насмішок.

Сарказм і іронія: відмітні ознаки

Нерідко люди плутають, що означає сарказм, а що – іронія. Іронічні висловлювання по суті – милі жарти, покликані у формі компліменту довести до оточуючих приховану насмішку. Мистецтво іронії, вбрані у форму острословного зауваження, викликає сміх. Саркастичне судження відрізняється уїдливістю і не провокує веселощів.

Іронія демонструє ставлення до ситуації чи персонажу, підкреслюючи безглуздість положення. Сарказм притаманний жорсткій критиці, що викликає громадський осуд.

Можна сформулювати кілька характерних ознак, ніж іронія відрізняється від сарказму:

  • іронія – прихована негативна оцінка вчинку або якостей;
  • сарказм – практично не прикритий іносказаннями, обличительность виражається в максимальному ступені;
  • іронія передбачає насмішку, обличенную в позитив;
  • сарказм завжди носить зневажливий характер;
  • іронія – елемент комічного спрямування, часто використовується в усному мовленні та художніх творах;
  • сарказм – гостре сатиричне спрямування, що застосовується в якості докору в ораторських виступах, памфлетах політично-громадського значення.

Якщо іронію можна охарактеризувати, як легкий жарт, наповнене особливим підтекстом, сарказм – різке висміювання, часто маскує нецензурність виразів.

Варто вчитися сарказму?

Чи існують способи, як навчитися сарказму?

Людина, різнобічно розвинений, з відмінним почуттям гумору може при бажанні оволодіти цим мистецтвом. Ось тільки навіщо воно потрібно?

Звичайно, якщо передбачається будувати політичну кар’єру, пов’язати життя з публіцистикою, вміння саркастично поглянути на стан речей стане корисним.

Але в повсякденному житті така поведінка може призвести до непорозуміння.

Можна легко втратити друзів, відштовхнути від себе близьких, наповнивши свою промову їдкими глузуваннями. Іронічна людина, що володіє мистецтвом м’якою жарти, в будь-якій компанії уславиться дотепником.

Але мало хто захоче спілкуватися з тим, хто не здатний стримати злість і роздратування, відверто принижуючи оточуючих.

Залишити коментар