Розвиток уяви у дітей

Така якість, як уява, притаманне тільки людині. Саме вміння фантазувати дозволяє створювати те, чого ще немає.

Розвиток уяви у дітей досягає свого піку у віці 5-12 років.

У маленьких дітей уяву починається з того, що вони створюють в голові образи. — Коли батьки розповідають казку, вони представляють її героїв.

Коли діти стають старше, вони вже починають фантазувати на новому рівні. Вони самі здатні вигадувати нові образи та історії.

Іноді це може завдати дитині шкоду. Деякі діти так захоплюються фантазіями, що вважають їх реальністю. Придумують неіснуючих героїв і видають їх за дійсність. Або неіснуючі історії переносять в реальне життя. Батькам дуже важливо навчити дітей не тільки фантазувати, але й відрізняти мрію від життя.

Основні типи уяви

Відтворює. — Виникає при читанні книг. Людина у своїй уяві представляє те, про що читає або чує.

Творче. — Створення образів та історій самостійно. При цьому простежується зв’язок між об’єктами і ситуаціями. — Цей тип уяви важливо розвивати у дітей.

Некероване. — Історії, не пов’язані будь-якої послідовністю і логікою.

Навіщо розвивати фантазію

Іноді уяву набагато важливіше і потрібніше енциклопедичних знань. Адже навіть перед вирішенням складних завдань математики працює уява.

Однак багато людей вважають цей навик абсолютно марним в реальному житті. — Ці люди найчастіше просто нічого не знають про функції мислення.

Насправді, людина з добре розвиненою уявою легше вирішує будь-які завдання. Все завдяки тому, що його мислення неабияк.

Маленьким дітям дуже складно думати і діяти за правилами. Тому розвиток уяви у дошкільнят має знаходитися на першому місці. — Дозволяйте дитині фантазувати і мислити нестандартно. Ні в якому разі не лайте його за вигадані історії і не критикуйте їх.

Діти адаптуються до життя і накопичують досвід посредствам гри. Саме так вони вчаться мислення. Завдяки цьому і розвивається уява. З боку батьків повинна бути допомога і підтримка. — Заохочуйте дитину, коли він вигадує власні ігри.

Правильний розвиток уяви

Фантазія і уява розвивається активніше, коли у людини багатий життєвий досвід. — Батькам необхідно допомогти дитині накопичити цей самий досвід. Адже нові ідеї і образи створюються на основі колись побаченого і почутого.

Чужий досвід теж може стати основою для фантазій. Але для цього людина повинна багато читати. Саме тому рекомендується маленьким дітям як можна частіше розповідати казки і читати книги.

Ще один потужний двигун для розвитку уяви — це емоції і почуття. Тому книги потрібно читати не монотонно, а, як кажуть, з почуттям, з толком, з розстановкою.

Вправи для уяви

Існує велика кількість вправ, спрямованих на розвиток уяви:

 1. Намалюйте на аркуші паперу кілька однакових геометричних фігур. Потім запропонуйте домалювати кожну фігуру таким чином, щоб вийшов малюнок.
 2. Візьміть аркуш паперу і поставте на ньому багато точок в хаотичному порядку. Запропонуйте з’єднати точки таким чином, щоб вийшов малюнок. Після виконання цієї вправи можна обговорити те, що він придумав.
 3. На аркуші паперу капніть фарбою пляму. Запропонуйте домалювати і придумати з цієї плями образ.
 4. Запропонуйте пофантазувати. — Задавайте питання на зразок «Що буде, якщо…». Якщо йому важко, допоможіть і пофантазуйте разом з ним.
 5. Запропонуйте дитині придумувати слова на одну обрану букву, варіанти поки не закінчаться. Дітям постарше завдання можна ускладнити. — Придумувати слова, що мають у складі певний склад.
 6. Візьміть листок паперу або інший предмет і запропонуйте дитині придумати різні варіанти його використання.
 7. Придумуйте казки на певну тему. Або запропонуйте йому придумати кінцівку для казки.
 8. Будуйте з конструктора, не використовуючи інструкції або зразок.

Ігри для уяви

Ігри також відмінно розвивають фантазію й уяву.

Чарівна коробочка

Складіть в коробку, наприклад, старий одяг і різні аксесуари. З яких запропонуйте дитині сконструювати різні образи. Придумуйте з ним костюми з матеріалів в коробці. Допомагайте різати і зшивати тканини, пришивати аксесуари — стати модельєрами. — Можна влаштовувати костюмовані вистави та шоу. Якщо зібрати компанію дітей, можна запропонувати їм влаштувати концерт, показ мод або спектакль.

Калюжі і хмари

Під час прогулянки грайте в гру — «На що це схоже?». Розглядати можна що завгодно. Якщо на небі немає хмар, цілком згодяться і калюжі або тіні. Восени можна збирати листя і придумувати, на що вони схожі.

Віск у воді

— Не менш цікава гра. Розтопіть віск на водяній бані або в запаленій свічці і вилийте його в таз з водою. Потім розглядайте, — на що схожі воскові фігури.

Іграшка з подушки

Зробіть із старої подушки нового друга. Для цього візьміть стару подушку і перев’яжіть її посередині торочкою та. — Утворилося тулуб і голова. — Запропонуйте дитині намалювати особа. Потім придумати зачіску і нарядити. Ось і вийде нова лялька, яка може стати найулюбленішою.

Чим може бути цей предмет

Візьміть будь-які підручні предмети. Наприклад, камінчик, паличку, стаканчик, коробочку. Пофантазуйте над тим, чим цей предмет може бути ще. Наприклад, коробка — ларчиком з секретом, скринею скарбів, або звичайним столом. Паличка може виявитися вудкою або навіть чарівною паличкою.

Пограй в слона

Запропонуйте дитині уявити слоном. Попросіть його описати, як він виглядає, як ходить або відпочиває. — Можна наочно показати. Ви теж, у свою чергу, можете включитися в гру і показати свого слона. Таким чином, можна зображати різних тварин.

Можете розіграти зустріч двох різних тварин. Нехай у ваших фантазіях слон зустрінеться з мухою. Наступного разу поміняйтеся ролями.

Письменник

Купіть красиву зошит. Нехай дитина записує в ній свої вигадані історії. Якщо поки не вміє писати, — робіть це за нього. А він нехай вигадує ілюстрації до розповідей. — Це має бути предметом його гордості.

Корисні поради

Для успішного розвитку уяви і фантазії, дорослим необхідно знати, які прийоми і способи допоможуть розвинути творче мислення:

 • Використовуйте ігри, вправи, задачі і багато чого іншого, що змушує малюка придумувати щось своє і знаходити рішення.
 • Насамперед необхідно пояснити, що фантазувати весело і корисно. Він не повинен цього соромитися.
 • Дитині має бути цікаво творити і фантазувати. Якщо він буде отримувати від цього задоволення, то в майбутньому всі проблеми буде вирішувати легко.
 • Він повинен вам довіряти, щоб відправитися в цей невідомий світ фантазій.
 • Показуйте приклад. Адже діти насамперед копіюють поведінку дорослих. Грайте і фантазуйте разом з ним.

Методики для розвитку уяви в дитини:

Залишити коментар